Naga Markets

Czy Gazprom może opróżnić Nord Stream 1 na stałe? Zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, prace konserwacyjne Nord Stream 1 mają rozpocząć się 11 lipca. Aby mogły mieć miejsce przesył gazu musi zostać wstrzymany. Zwykle ten proces może potrwać kilka dni, ale teraz u naszych zachodnich sąsiadów rosną obawy, że dostawy nie zostaną w ogóle wznowione po tej rutynowej przerwie – podaje portal Politico. To będzie oznaczało odcięcie dostaw gazu do Niemiec i innych krajów Europy na dłuższy okres!

Lista problemów dla niemieckiej gospodarki

Pierwszym problemem, który można wyróżnić jest to, że koncern Uniper, największy nabywca rosyjskiego gazu w Niemczech, znalazłby się na krawędzi upadku. Dlatego rząd już na ten moment rozważa opracowanie ustawę pozwalającą na ratowanie koncernu za pomocą specjalnej opłaty, która równomiernie rozłożyłaby rosnące koszty gazu między klientów i firmy.Partnerem portalu comparic.pl jest broker EXANTE oferujący dostęp DMA (Direct Market Access) do 50 światowych giełd akcji i ETF na jednym wielowalutowym rachunku.

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

 

Z nadzwyczajnego podatku miałaby być finansowana pomoc dla koncernów gazowych. Sam Uniper, jak inne energetyczne koncerny w Niemczech i całej Europie uzależnione od dostaw Gazpromu, boryka się z dużo wyższymi niż zwykle cenami gazu i, jak szacują analitycy, całkowite wstrzymanie dostaw z Rosji kosztowałoby niemiecką firmę 30 mln euro dziennie.

Skala problemu jest na tyle poważna, że koncern informował w ubiegłym tygodniu o możliwości utraty płynności finansowej. Aby ją zachować, firma rozważa wzięcie pożyczek zabezpieczonych przez państwo.

Zobacz również: Madmind Studio [MMS]: wzrost sprzedaż gry Succubus m/m o 400%! Łącznie ponad 215 tys. egzemplarzy! 

NED

Coraz poważniejsze problemy Niemiec

Potencjalna sytuacja, w której wstrzymane zostaną dostawy gazu z Rosji, ze względu na stosunkowo duży udział rosyjskiego surowca w niemieckim miksie energetycznym, mogłoby oznaczać dla Niemiec nawet recesję- tak uważa niemiecki bank centralny. To tylko dołożyłoby się do już istniejących problemów z najwyższą od Zjednoczenia Niemiec inflacją i wolniejszym wzrostem gospodarczym po pandemi koronawirusa.

Najnowsze dane wskazują, że największa europejska gospodarki traci także status potęgi eksportowej. W ostatnich dniach pojawiły się dane, z których wynika, że w maju bilans wymiany handlowej Niemiec był negatywny po raz pierwszy od maja 1991 roku. Różnica pomiędzy wartością niemieckiego importu i eksportu wyniosła aż miliard euro.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: amica giełda | celon akcje kupno | notowania nasdaq | kryptowaluty ranking | kurs euro notowania | cd projekt akcje kupno | lotos akcje | polenergia giełda |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here