Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił kolejne 15 mld funtów w ramach pomocy dla gospodarstw domowych, częściowo sfinansowanych z podatku od nadzwyczajnych dochodów. Ekonomiści HSBC uważają, że dopóki nie stanie się jasne, jak nowa polityka fiskalna będzie współgrać z polityką monetarną, funt szterling może mieć problemy z utrzymaniem kierunku.
Notowania funta mogą wykorzystać chwilowy wzrostowy impuls
– Funt znajduje się obecnie pod wpływem ostatniego ogłoszenia fiskalnego w Wielkiej Brytanii z 26 maja, gdzie potencjalnie pozytywne sygnały cykliczne walczą z negatywnymi sygnałami strukturalnymi. Dopóki nie będzie jasne, jak nowa polityka fiskalna współgra z polityką Banku Anglii, kurs GBP/USD może mieć problemy z dalszym umocnieniem – napisali analitycy HSBC.
Analitycy dodali, że dodatkowa pomoc oferowana szerokiej grupie konsumentów może również zwiększyć ryzyko wzrostu inflacji, popytu i stóp procentowych w Wielkiej Brytanii.
– Ponieważ tylko 5 mld funtów zostanie pozyskanych z podatku od nadzwyczajnych dochodów, a pozostałe 10 mld funtów zostanie prawdopodobnie dodane do zadłużenia, rynki mogą postrzegać wzrost deficytu budżetowego wynikający z najnowszego planu jako długoterminowy problem strukturalny dla Wielkiej Brytanii i notowań funta – wyjaśniono w najnowszej nocie.
Z kolei zdaniem analityków ING, kurs GBP/USD może kontynuować zwyżki w kierunku 1,2730 – 1,2770, ponieważ para walutowa nadal trzyma się wcześniejszego impetu wzrostowego. W związku z tym, bank spodziewa się, że kabel będzie nadal rósł.
Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.
– Odbicie na GBP/USD z pewnością było nieco silniejsze niż sądziliśmy. Lekko negatywne środowisko amerykańskiego dolara na początku bieżącego tygodnia może sprawić, że funt będzie kontynuował zwyżkę w kierunku 1,2730 – 1,2770 – napisali analitycy.
ING prognozuje, że pomimo obecnej zwyżki, kurs GBP/USD może w długim terminie ponownie spaść w okolice poziomu 1,20. Z kolei kurs EUR/GBP może przez jakiś czas poruszać się w okolicach 0,8500.
Autor poleca również:
- Kurs pary USD/TRY powraca do wzrostów i obecnie oscyluję w okolicach 16,35575
- In Gold We Trust. Wysoka inflacja i recesja przełożą się na wzrost cen złota
- Notowania EUR/USD wzrosły do poziomu 1,076