Naga MarketsCzy fotowoltaika się opłacaPanele fotowoltaiczne widać na coraz większej liczbie dachów w Polsce, a łączna moc fotowoltaiki w naszym kraju na koniec czerwca 2021 r. wyniosła blisko 5,4 GW, co oznacza ponad 117-procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Zastanawiasz się, skąd taka popularność instalacji PV i jak bardzo w rzeczywistości opłaca się ta technologia? Dowiedz się, z czego w praktyce wynika opłacalność fotowoltaiki i oceń, czy warto w nią inwestować.

Fotowoltaika – czy się opłaca?

Gdyby chcieć w największym skrócie odpowiedzieć na pytanie o to, czy opłaca się zainstalować instalację fotowoltaiczną, można by od razu powiedzieć: „jak najbardziej tak!”. Największa korzyść, która płynie z montażu paneli fotowoltaicznych, wynika z tego, że pozwalają one na produkcję darmowej elektrycznej energii. Jest ona w pełni ekologiczna, ponieważ jest produkowana z promieniowania słonecznego. Już sam ten fakt może zachęcać do tego, aby zainwestować w panele fotowoltaiczne. Jednak korzyści jest znacznie więcej.Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na dziesiątki lat

Osoby, które decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej, wybierają technologię, która będzie pracowała niezawodnie przez długie lata. Ile dokładnie? Producenci oferujący innowacyjne panele fotowoltaiczne dają gwarancję uzysków na 20, 25, a czasem nawet na 30 lat. Oznacza to, że można się spodziewać, że system będzie produkować odpowiednią ilość prądu nawet przez ponad trzy dekady. Możesz się spodziewać, że przez ten czas ceny energii elektrycznej wzrosną o kilkaset, jeśli nie kilka tysięcy procent. Inwestycja w fotowoltaikę pozwoli Ci się przed nimi uchronić.

Rachunki za prąd spadają o 90% i więcej

Montaż dobrze zwymiarowanej instalacji fotowoltaicznej sprawia, że całe zapotrzebowanie na energię, jakie ma gospodarstwo domowe, jest zaspokajane z samodzielnie wyprodukowanego, zielonego prądu. Oznacza to, że prosument nie musi de facto korzystać z kilowatogodzin z sieci energoelektrycznej – wyjaśnia ekspert FlexiPower Group. – Jest to możliwe również dzięki korzystnemu systemowi magazynowania nadwyżek prądu z instalacji fotowoltaicznych w sieci. Zgodnie z zasadą net-meteringu, można odebrać do 80% „przechowywanego” prądu bez dodatkowych kosztów – dodaje.

Warto przy tym pamiętać, że nie jest możliwe stuprocentowe uwolnienie się od rachunków za prąd – instalacje on-grid, które są wykorzystywane w Polsce, muszą być podłączone do sieci energetycznej, dlatego ponosi się opłaty z tytułu podtrzymania tego łącza. Są one jednak znikome, dlatego nie stanowią dużego obciążenia.

Koszt instalacji szybko się zwraca

Wiele osób obawia się inwestycji w fotowoltaikę z uwagi na, na pozór, dość wysoki koszt zakupu oraz montażu paneli PV i pozostałych komponentów systemu. Jednak w rzeczywistości kwota ta bardzo szybko się zwraca. Szacowany czas zwrotu inwestycji w uruchomienie paneli słonecznych dla domu jednorodzinnego to obecnie ok. 5-6 lat. Skracają go rozmaite dotacje na instalacje fotowoltaiczne.

Osoby, które zdecydują się na panele słoneczne, mogą liczyć m.in. na wsparcie w postaci:

  • dotacji z rządowych programów, takich jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze,
  • ulgi termomodernizacyjnej, którą można odliczyć od podatku PIT.

Dodatkowo wiele samorządów lokalnych oferuje dodatkowe dofinansowania, które stanowią znaczące wsparcie. W efekcie dostępności wszystkich tych zachęt instalacja PV jest niezwykle opłacalna, a oszczędności rosną z każdym rokiem produkowania własnej energii.

invest

Montaż fotowoltaiki jest prosty, a formalności niewielkie

Przy montażu systemu PV produkującego zieloną energię elektryczną, gdy moc instalacji nie przekracza 50 kWp, nie ma konieczności występowania o pozwolenie na budowę. Jedyne formalności trzeba dopełnić w zakładzie energetycznym – chodzi o wymianę licznika prądu na dwukierunkowy. Da on możliwość wysyłania i magazynowania energii w sieci. Poza tym dobre firmy fotowoltaiczne zapewniają wsparcie przy przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, także tej związanej z dofinansowaniami. Dlatego cały proces montażu systemu PV jest szybki i bezbolesny.

Chcesz się uwolnić od podwyżek cen energii? Już teraz zamów bezpłatną wycenę systemu fotowoltaicznego i zobacz, jak wiele możesz zaoszczędzić!

Artykuł partneraJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

1 KOMENTARZ

  1. Według moich wyliczeń tak. Zresztą sam jestem teraz na etapie wyboru wykonawcy instalacji paneli fotowoltaicznych, waham się między Maxcom Eco Energy a Columbusem. Obie mają dobre oferty i cała ta inwestycja jest opłacalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here