Naga MarketsCzy FOMC wpłynie na kurs dolara? Funt czeka na posiedzenie BoE
Jerome Powell, prezes FED

Najważniejszym wydarzeniem tygodnia wydaje się posiedzenie FOMC (Federal Open Market Committee) dotyczące m.in. poziomu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i dodatkowych działań wspierających amerykańską gospodarkę, rynek pracy oraz inflację.

Kurs dolara czeka większa zmienność w środowy wieczór?

Sama decyzja wraz z komunikatem zapadnie w środę, 16 września o godz. 20:00. O tej samej porze zostaną opublikowane projekcje makroekonomiczne Fed, czyli próby określenia trwałości odbicia gospodarczego i jego skali. W projekcjach zobaczymy, jak Fed jest nastawiony co do przyszłych stóp procentowych w USA, PKB, rynku pracy czy wzrostu cen w gospodarce.

Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, już zakomunikował, że Fed będzie tolerować okresy inflacji nieznacznie przekraczające 2 proc. poprzez przejście do średniej inflacji docelowej na poziomie 2 proc. W konsekwencji może to oznaczać, że stopy procentowe będą niskie w USA przez dłuższy czas. Nowy komunikat Fed może zawierać określenie ram czasowych, np. stwierdzenie, że stopy procentowe nie wzrosną przed końcem 2022 r. Fed może też dodać warunek rynku pracy – np. nie podniesie stóp procentowych, zanim stopa bezrobocia nie spadnie do 5 proc. Fed może też podać okres, w którym będzie chciał wyliczać średnią inflację.

Tymczasem inflacja w USA niespodziewanie przyspieszyła, bijąc rynkowy konsensus. Ceny konsumenckie (inflacja CPI) w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca w sierpniu 2020 r., po wzroście o 0,6 proc. w lipcu. Prognoza zakładała wzrost o 0,3 proc. Z danych wynika, że gwałtowny wzrost cen samochodów używanych i ciężarowych miał największy wpływ na wzrost cen ogółem, ale wzrosły również ceny benzyny, rekreacji i wyposażenia domu. Ceny energii wzrosły o 0,9 proc. z powodu skoku cen benzyny o 2 proc.

Kurs funta czeka na Bank Anglii. Decyzje podejmą też Bank Japonii i RPP

W połowie września decyzje będą podejmować również inne banki centralne. W Polsce 15 września Rada Polityki Pieniężnej zakomunikuje poziom stóp procentowych, do którego wyda komunikat o godz. 16:00. 17 września z kolei rynek dowie się, jak na politykę monetarną i gospodarkę spogląda Bank Japonii. Tego samego dnia, o godz. 13:00 zostanie opublikowana decyzja Banku Anglii.

Dla Banku Anglii połączenie niskiej inflacji, wyższego bezrobocia i dłuższego okresu ożywienia gospodarczego wskazuje na dalsze stymulowanie monetarne. Głównym pytaniem dla rynków w przyszłym tygodniu będzie to, czy Bank zasygnalizuje bardziej ostrożne perspektywy, ale również czy decydenci polityczni dadzą jakiekolwiek dalsze wskazówki dotyczące obniżek stóp procentowych. W tym tygodniu rynek pieniężny wyceniał cięcie głównej stopy procentowej Banku Anglii o 10 pkt bazowych już na początku przyszłego roku, co zdawało się prowadzić również do osłabienia funta. Kurs GBP/USD spadł w tydzień o ok. 3,5 proc.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here