Naga MarketsRezerwa FederalnaRok 2019 rozpoczyna się dla Rezerwy Federalnej podobnie jak 2016 r., kiedy ostatnio niepewność co do globalnego wzrostu wywołała kilkumiesięczne zawirowania na rynku finansowym. Powell nawiązał w piątek do sytuacji z 2016 roku, podkreślał on zdolność banku centralnego USA do elastyczności, przypomniał, że Fed utrzymywał stopy procentowe na niezmienionym poziomie przez prawie cały rok.


Na początku 2016 roku przewidywano 4 podwyżki stóp procentowych w ciągu roku. Ostatecznie była one przekładane w czasie doszło tylko do jednej podwyżki pod koniec roku, w grudniu. Podczas zawirowań inwestorzy spodziewali się, że urzędnicy Fed będą przymykać oko na sytuację, co doprowadziło do obniżenia długoterminowych stóp procentowych . W marcu 2016 r. Przewodnicząca Janet Yellen określiła ten efekt jako “automatyczny stabilizator” dla gospodarki Stanów Zjednoczonych.

automatic stabilizer chart

Prognozy dotyczące stóp procentowych

Aktualnie amerykańscy bankierzy centralni nie mogą polegać na wspomnianym wcześniej “automatycznym stabilizatorze”. W 2019 roku Fed przewiduje dwie podwyżki stóp procentowych, natomiast inwestorzy oczekują raczej obniżki, która może być bardziej prawdopodobna niż podwyżka.

Oczekiwania inwestorów stawiają Fed w ciężkiej sytuacji, ponieważ bankierzy nie są obecnie skłonni do obniżania stóp procentowych powiedział Ethan Harris, co-head w global economics research w Bank of America w Nowym Jorku. Kongres powrócił do impasu, a wojna handlowa prezydenta Donalda Trumpa z Chinami zwiększa niepewność.

“Cała presja jest wywierana na Fed: to oni muszą powiedzieć, co jest właściwe, aby utrzymać komfort na rynkach”, powiedział Harris. “Powell mówiąc o obecnej ścieżce dla gospodarki zbagatelizował ryzyko. To, jak sądzę, przestraszyo rynki”, powiedział, odnosząc się do konferencji prasowej przewodniczącego Fed z 19 grudnia, która sprowadziła rynki w dół.

Indeks S&P500 oraz ropa

Indeks S&P 500 spadł o prawie 13 procent od września, przy ponad 30-procentowym spadku cen ropy naftowej. Utrzymujące się napięcia handlowe oraz spowolnieniem w gospodarce Chin, podobnie jak w 2016 r., połączyły się, aby wzbudzić wśród inwestorów obawy co do perspektyw globalnego wzrostu.

Ze spadającymi odczytami inflacji, które widzimy w nadchodzącym okresie, będziemy cierpliwi, dopóki nie zobaczymy będzie rozwijać się gospodarka, ale zawsze jesteśmy gotowi zmienić swoją politykę w razie potrzeb”, powiedział Powell w piątek w Atlancie. “Chciałbym zwrócić uwagę na niedawny przykład, kiedy właśnie to zrobiliśmy, na początku 2016 r.” – powiedział Powell w piątek w Atlancie.

Pod koniec 2015 r. inwestorzy wycenili podwyżkę w nadchodzącym roku o 60 punktów bazowych. W ciągu następnych sześciu miesięcy oczekiwania spadły to do zera, ponieważ Fed obniżył swoje prognozy, co pomogło zrównoważyć efekt zaostrzenia warunków finansowych.

Aktualne prognozy

Tym razem ceny swapów sygnalizują, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy spadną one o 10 punktów bazowych, co oznacza, że Fed prawdopodobnie będzie musiał obniżyć stopy procentowe, aby zrównoważyć trudniejsze warunki finansowe. “Jeśli Fed czegoś nie zrobi, to możliwe, że recesja jest tuż za rogiem”, twierdzi Michael Hanson, główny amerykański makroekonomista TD Securities w Nowym Jorku.

Powell nie dał żadnej oznaki co do ewentualnej obniżki stóp procentowych w piątek. Powiedział, że dane ekonomiczne są solidne i wskazał na grudniowy raport o zatrudnieniu, który ukazał się tego samego dnia i w którym bezrobocie wynosi 3,9 procent, czyli pozostaje bliska 50-letniego minimum. Jak na razie “Fed nie mówi nic o obniżce stop procentowych. Nie mówi nawet, że będzie się wstrzymywał z planowanymi podwyżkami.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here