Naga Markets

Kurs euro do franka (EUR/CHF): utracony parytet, ale może nie na długo, wg INGEuro straciło argumenty wobec silnego franka, który trzyma EUR/CHF w ryzach poniżej poziomu parytetu. Według analityków Societe Generale, sprawa ulegnie zmianie w II kw. 2023 roku.

Kurs euro do franka może zaliczyć 0,95 jeszcze w tym roku, wieszczy ING

Kurs euro do franka szwajcarskiego pozostaje pod poziomem 1,00 mniej więcej od momentu, gdy Szwajcarski Bank Narodowy Szwajcarii (SNB) zaskoczył podwyżką stóp o 50 pb w czerwcu. Tym samym, szwajcarscy bankierzy o miesiąc uprzedzili swoich odpowiedników ze strefy euro.Następne posiedzenie SNB odbędzie się 22 września. Już wiemy, że EBC podniósł we wrześniu stopy procentowe o 75 pb.

– Prezes SNB Jordan brzmiał ostatnio dość jastrzębio sugerując, że inflacja jest napędzana przez znacznie szersze czynniki niż Ukraina, takie jak np. transformacja energetyczna, deglobalizacja, demografia. – stwierdzili analitycy ING.

– Wydaje się, że można oczekiwać podwyżki o 75 pb od SNB pod koniec września, a jastrzębie nastawienie powinno oznaczać kontynuację kierowania się EUR/CHF w dół w nadchodzących miesiącach do 0,95, tak aby utrzymać realny CHF na stabilnym poziomie. – dodali.

TradingView Chart
Kurs EUR/CHF. Źródło: tradingview.com

Prognoza ING zakłada spadek kursu EUR/CHF do wspomnianego poziomu 0,95 w przeciągu 3 miesięcy. Potem, ekonomiści ING zakładają odbicie do 0,98 do września 2023 roku.

fpmarkets

EUR/CHF może odzyskać parytet, ocenia Societe Generale

Zdaniem analityków Societe Generale, głównym czynnikiem odpowiadającym za obecny spadek notowań EUR/CHF jest jest prawdopodobnie efekt działań Szwajcarskiego Banku Narodowego.

Dynamika depozytów a vista szwajcarskich banków mocno sugeruje, że SNB przestał interweniować na rynku walutowym w czerwcu i na początku lipca. Od tego czasu bank centralny prawdopodobnie został zmuszony do ponownej interwencji, choć prawdopodobnie w ograniczonym stopniu. – stwierdzili eksperci z SocGen.

XTB

Zobacz również: Euro mocno potanieje, zakłada prognoza RBC: 4,50 zł w 2023 roku

– Naszym zdaniem ta ostrożność SNB zmniejsza prawdopodobieństwo interwencji na dużą skalę, zwłaszcza w kontekście, w którym słabość euro i popyt na franka są napędzane przez obawy geopolityczne, które z natury są nieprzewidywalne, co sprawia, że boczny trend jest najbardziej prawdopodobnym sposobem rozwoju sytuacji w nadchodzących miesiącach. – dodali analitycy Societe Generale.

Co ciekawe, zakładają oni trwały powrót kursu EUR/CHF powyżej poziomu parytetu już w II kwartale 2023 roku. Jednak na IV kw. 2022 roku przewidują 0,98, a na I kw. 2023 roku poziom 0,99 dol.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara forum | ccc akcje kupno | notowanie dax | eurocash kurs | dolar nowozelandzki pln | pkp cargo kurs akcji |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here