Naga MarketsPomimo względnie mocnego dolara (w szczególności do euro oraz do jena), waluta ta jest słabsza od walut EM takich jak ZAR, TRY oraz PLN. Po chwilowym umocnieniu się euro w trakcie sesji azjatyckiej mamy do czynienia z kontynuacją spadku na tej walucie.

Włochy mają drugi największy dług w stosunku do PKB. Źródło: BBC

Populistyczny rząd Ligi 5 Gwiazd we Włoszech poinformował wczoraj wieczorem, że uzgodnił nowy budżet na 2019 rok zakładający 2,4% deficyt w stosunku do PKB, co jest w sprzeczności z wytycznymi podanymi przez Brukselę. Pierwsza reakcja ze strony Unii Europejskiej była negatywna. Zakładając tak duży deficyt, Włochy naruszają swoje wcześniejsze obligacje. Wcześniej rząd sygnalizował, że będzie chciał budżetu z deficytem na poziomie 1,9%. Niższy deficyt był przede wszystkim celem dla ministra gospodarki Giovanni Tria, który groził odejściem w przypadku niespełnienia jego standardów. Jednak jak wskazuje Repubblica, Tria nie zrezygnuje ze swojego stanowiska, aby uniknąć potencjalnego chaosu. Deficyt powyżej 2,0% postrzegany jest jako nadmierny, co może zmniejszyć szanse na spełnienie żądań ze strony UE. Jakie są główne propozycje nowego budżetu? Włoski rząd chce zagwarantować podstawowy dochód dla biednych rodzin na poziomie 780 EUR miesięcznie (koszt 17 mld EUR), obniżenie stawek podatków do zakresu 15-20% z zakresu 23-43% (koszt nawet do 50 mld EUR) oraz zarzucić plan podwyższenia wieku emerytalnego czy ustanowić minimalną emeryturę. Liga 5 Gwiazd wskazała, że nie jest to jednak ostateczny budżet i może on ulec zmianie.

Warto zauważyć, że deficyt na poziomie 2,4% przestrzega ogólnego limitu deficytowego w UE na poziomie 3,0%, ale biorąc pod uwagę kondycję fiskalną Włoch, państwo to nie powinno przekraczać deficytu na poziomie 2,0%. Przypomnijmy, że Włochy mają drugi największy dług publiczny w relacji do PKB. Można oczekiwać, że dzisiejsze otwarcie na włoskich rynku obligacji rozpocznie się spadkami.

Technicznie EURUSD kieruje się na zdecydowanie niższe poziomy, w kierunku 1,1540. Biorąc pod uwagę zwiększającą się premię za ryzyko, euro może pozostać pod presją w najbliższym czasie. Źródło: xStation5Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here