Naga Markets
ethereum
Źródło: unplash.com/@quantitatives

Czy kryptowalutę przynależną do projektu ethereum można zakwalifikować, jako papier wartościowy? Choć regulatorzy powinni wiedzieć najlepiej, przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) – Gary Gensler oznajmił w rozmowie z CNBC, że nie udzieli odpowiedzi na to pytanie. Tym samym status regulacyjny tej oraz pozostałych wirtualnych walut wciąż pozostaje niejasny. 

  • Gary Gensler odmówił odpowiedzi na pytanie dot. tego, czy kryptowaluta przynależna do Ethereum jest papierem wartościowym
  • Przewodniczący SEC uważa, iż wiele wirtualnych walut klasyfikuje się do tej grupy, jednak nie zamierza debatować publicznie o jednym projekcie
  • Od końca 2020 r. właśnie na tym podłożu amerykańska komisja toczy zaciętą batalię sądową z firmą Ripple emitującą XRP
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Czy ethereum jest papierem wartościowym?

Jeszcze w 2018 r. podczas wykładu na amerykańskim uniwersytecie prywatnym Massachusetts Institute of Technology (MIT) Gary Gensler stwierdził, że druga co do wielkości kryptowaluta zdałaby test Howeya. Choć 4 lata temu uważał, iż ethereum można zaklasyfikować, jako papier wartościowy, obecnie unika on tego tematu.Przewodniczący SEC został poproszony o przedstawienie swojego stanowiska w wyżej wymienionej kwestii podczas rozmowy emitowanej w programie Squawk Box na kanale CNBC. Polityk ten wymigał się jednak od udzielenia bezpośredniej odpowiedzi. 

Gary Gensler oznajmił, iż nie będzie debatować na ów temat, ponieważ SEC nie angażuje się w publiczne fora, na których mówi się o jednym projekcie. W odniesieniu do regulacji, przyznał on jednak, że istnieje wiele tokenów, które należy zarejestrować. 

W CFD na kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading.

ZACZNIJ INWESTOWANIE

72% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szereg niejasności

Poprzednik Gary’ego Genslera Jay Clayton podczas swojej kadencji stwierdził, że ethereum nie jest papierem wartościowym. Brak opinii ze strony obecnego przewodniczącego SEC powoduje jednak, iż sprawa ta nie jest już oczywista. 

Pod koniec 2020 r. komisja ta uznała, że rejestracji powinno podlegać XRP, ponieważ spełnia te wymogi. Od tamtej pory toczy ona wojnę sądową z firmą Ripple. 

Klarowne stanowisko co do bitcoina

Mimo braku jasnej opinii wobec kryptowalut pokroju ethereum, przewodniczący SEC jest pewny tego, że najstarsza z wirtualnych walut nie zdaje testu Howeya. W opinii wygłoszonej w 2018 r. wyraźnie zaznaczył, iż BTC nie jest papierem wartościowym.

To właśnie pod kierownictwem Gary’ego Genslera zatwierdzony został pierwszy fundusz bitcoina powiązany z kontraktami terminowymi na amerykańskiej giełdzie towarów z siedzibą w Chicago. 

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here