Naga Markets

erdogan siedzi na foteluLira turecka prezentuje się zwodniczo stabilnie w ostatnich sesjach. Jednak powolny i stały trend deprecjacji utrzymuje się w tle, donosi Tatha Ghose, analityk rynku walutowego w Commerzbanku. Jednocześnie tureckie wybory parlamentarne mają się odbyć w drugim kwartale 2023 r. Ekonomiści z Wells Fargo analizują, w jaki sposób wynik wyborów prezydenckich może wpłynąć na lirę. Kurs USD/TRY oscyluje w poniedziałek nieco poniżej poziomu 19,00.

Kurs dolara (USD/TRY): Nieustanny trend deprecjacji liry utrzymuje się – Commerzbank

Słabość liry utrzymywała się pomimo niedawnych „operacji” Banku Centralnego Turcji (CBT), który otrzymał depozyt w wysokości 5 miliardów dolarów od rządu saudyjskiego. CBT wydało w zeszłym tygodniu wytyczne dla wszystkich banków, aby rozszerzyły swoje spready na detaliczne zakupy w dolarach, co jest równoznaczne z kontrolą cen ad hoc.Kontrola cen ad hoc ma niewielki potencjał, aby zatrzymać nieustanny trend deprecjacji liry w tle, nie mówiąc już o rozwiązaniu problemu podstawowej nierównowagi gospodarczej – napisano w raporcie.

DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI PURPLE TRADING HUB

Zdaniem niektórych komentatorów i ekspertów, otrzymanie tak dużego depozytu może pomóc CBT w utrzymaniu stabilności finansowej i ograniczeniu wpływu spadającej wartości liry tureckiej na gospodarkę kraju. Jednocześnie, niektórzy krytykują tę decyzję, twierdząc, że Turcja powinna zająć się swoimi własnymi problemami finansowymi i nie powinna polegać na pomocy z zewnątrz, zwłaszcza jeśli jest ona udzielana przez kraj, który jest związany z kontrowersyjnymi praktykami i kontrowersyjnymi decyzjami politycznymi.

Kurs USD/TRY: Duża zmienność liry w przypadku zmiany reżimu w Turcji – Wells Fargo

Tureckie wybory parlamentarne mają się odbyć w drugim kwartale 2023 r. Ekonomiści z Wells Fargo analizują, w jaki sposób wynik wyborów prezydenckich może wpłynąć na lirę (TRY).

Jeśli prezydent Erdogan zachowa urząd, lira turecka prawdopodobnie oscylować będzie wokół obecnego poziomu do końca cyklu wyborczego. W dłuższej perspektywie, gdy trendy gospodarcze i ramy polityki pieniężnej nie zmienią się, mogą wystąpić duża deprecjacja TRY, która może się rozciągnąć aż do połowy 2024 r. Uważamy, że USD/TRY może osiągnąć 19,50 do IV kw. 2023 r. i 20,00 do połowy 2024 r. – wskazano w raporcie.

W scenariuszu zmiany reżimu lira może doświadczyć jednego z największych rajdów we współczesnej historii, gdy zostanie przywrócony niezależny bank centralny i wdrożone zostaną klasyczne ramy polityki pieniężnej. W tym scenariuszu USD/TRY może zakończyć rok 2023 około poziomu 15,00 i osiągnąć poziom 14,00 w połowie 2024 roku – podsumowano.

AVA Trade
Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview

Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułZmienność dolara to początek nowego kryzysu? Kurs złotego łapie wiatr w żagle
Następny artykułKursy walut NBP. Ile kosztuje dolar, euro, frank i funt w poniedziałek, 13 marca 2023 r.?
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.