Naga MarketsNa jaki krok zdecyduje się Mario Draghi, prezes ECB?
Na jaki krok zdecyduje się Mario Draghi, prezes ECB?

Agresywny program luzowania ilościowego w wykonaniu ECB nie trwa nawet od roku, a już widoczne jest budowanie coraz silniejszej presji na decydentach politycznych odnośnie poszerzania zakresu obecnej stymulacji.


Europę czeka dalsze luzowanie?

[pullquote]Śledź posiedzenie ECB dzięki Rynkom na Żywo![/pullquote]W czwartek 22 października oczy wszystkich zwrócą się na Europejski Bank Centralny w związku z podsumowaniem posiedzenia polityki monetarnej. Inwestorzy przez cały tydzień będą spekulowali kiedy Mario Draghi i spółka zdecydują się na pogłębienie luzowania – to, że taki ruch będzie miał miejsce zostało już bowiem dawno wycenione. Gwoździem do trumny były z pewnością zeszłotygodniowe dane kiedy inflacja strefy euro znalazła się na negatywnych poziomach – jest to niedobra wiadomość nie tylko dla samego ECB ale również dla prognoz wzrostowych Starego Kontynentu.

Jednym z głównych zadań banku centralnego jest zapewnienie stabilności cenowej – w przypadku ECB oznacza to utrzymanie inflacji tuż pod poziomem 2%. Ostatni raz inflacja znajdowała się tak wysoko w styczniu 2013r., obecnie porusza się w okolicach zera lub na poziomach ujemnych.

„Ponowny atak deflacji we wrześniu wywiera negatywny wpływ na ECB i zmusza do podjęcia akcji stymulacyjnej podczas październikowego posiedzenia” – twierdzi Howard Archer pełniący rolę głównego ekonomisty w IHS Global Insight. „Dalsze luzowanie w wykonaniu Europejskiego Banku Centralnego przybierze najprawdopodobniej formę zwiększenia lub poszerzenia obecnego programu QE. Mario Draghi wielokrotnie powtarzał, że stopy procentowe znalazły się już przy minimalnej granicy”

Program skupu 60 miliardów euro papierów dłużnych (co miesiąc) rozpoczęty w marcu ma trwać co najmniej do września 2016r. Draghi jednak wielokrotnie wspominał, że ECB jest „gotowe do działania” w celu likwidacji ryzyka utrzymywania się niskiej inflacji lub wejścia w spiralę deflacyjną.

Pożyjemy, zobaczymy

Z drugiej jednak strony większość analityków nie spodziewa się po Europejskim Banku Centralnym podjęcia zdecydowanych kroków już podczas tego posiedzenia. Kilku oficjeli ECB twierdziło, że jest zbyt wcześnie, aby w pełni oceniać czy poszerzenie QE jest potrzebne, czy też zapowiedziany jak na razie skup na poziomie jednego biliona okaże się wystarczający.

Jeden z członków Rady Wykonawczej – Yves Merch – w zeszłym tygodniu powiedział: „pomimo ostatnich spadków inflacji, musimy pamiętać, że mogą to być efekty przejściowe wywołane spadkami cen ropy lub zbyt ostrożnościową oceną sytuacji w Chinach”.

Europejski Bank Centralny znajduje się więc nadal w trybie wait-and-see.

Sukces QE pod znakiem zapytania?

Programy luzowania ilościowego mają na celu wzrost ceny aktywów, osłabienie lokalnej waluty oraz zapewnienie ogólnego wsparcia gospodarce (wzrost PKB i pobudzenie aktywności ekonomicznej). W przypadku Starego Kontynentu scenariusz ten nie chce się jednak realizować. EUR/USD na poziomie 1.1350 znajduje się o wiele wyżej niż prognozowali analitycy jeszcze pół roku temu, a gospodarka ciągle porusza się niemrawo.

Notowania EUR/USD miały się zbliżać do granicy 1.00, a nie od niej oddalać
Notowania EUR/USD miały się zbliżać do granicy 1.00, a nie od niej oddalać

W związku z tym rynek pomimo tego, że wycenia poszerzenie luzowania przez QE to cały czas zastanawia się czy przyniesie to jakikolwiek rzeczywisty efekt. Europejski Bank Centralny nie posiada w swoim arsenale już ogromnych dział – wszystkie zostały wykorzystanie.

Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie opublikowana w czwartek, 22 października o 13:45. Wystąpienie Mario Draghiego zaplanowano natomiast na 14:30. Potencjalne nowe miary dotyczące silniejszego luzowania mogą zostać ogłoszone właśnie podczas konferencji prezesa ECB.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here