Naga MarketsCzy ECB poradzi sobie z silnym euro i groźbą deflacji?
źródło: fotolia.com

06.11.2013

“Postrzeganie nastawienia banków centralnych zmieniło się znacząco w ostatnim tygodniu. Ranking od najbardziej gołębiego do najbardziej jastrzębiego wygląda obecnie tak: EUR, JPY, USD, GBP” – pisze City i dodaje – “Duże zmiany dotyczą oczekiwań w stosunku do ECB, które stały się bardziej gołębie oraz Fed, co do którego inwestorzy spodziewają się zacieśnienia polityki monetarnej. Oczekiwania dotyczące BOJ również skłaniają się w gołębią stronę.”. Citi zauważa także, że jeśli zmiana oczekiwań w stosunku do Fed będzie trwała, to w grę wchodzą ogromne krótkie pozycje, które mogą zostać odwrócone.

Zobacz również: “Co jest teraz grane na euro???”

W innej nocie Citi pisze, że rynki będą szukały w jutrzejszym oświadczeniu ECB dwóch podstawowych informacji:

1. Wskazań, czy ECB przybliżył się do obniżenia stóp procentowych oraz

2. czy ECB rozważa ujemną stopę depozytową lub kolejne LTRO.

Analitycy Citi prognozują, że stopy procentowe pozostaną niezmienione, a prezes Mario Draghi wspomni na konferencji o możliwości obniżki stóp procentowych w przyszłości. Wspomni zapewne także o szerokim wachlarzu możliwości, m.in. o ujemnej stopie depozytowej.

“Citi będzie szukać każdej możliwości do sprzedania rajdów, ponieważ oczekiwania odnośnie stóp procentowych w strefie euro obniżają się. EURUSD może pozostać pod presją jeśli dane z US ulegną poprawie lub oczekiwania odnośnie zwijania będą wspierać dolara. EURGBP również może kontynuować spadki jeśli BOE podniesie swoje prognozy gospodarcze i zasugeruje wcześniejsze podwyżki stóp procentowych.” – piszą ekonomiści Citi, a dalej – “Ryzykownym scenariuszem będzie obcięcie stóp procentowych połączone z zapowiedzią dalszego luzowania w postaci ujemnej stopy depozytowej, LTRO lub nawet QE, co będzie istotnym ciosem w sentyment na euro.”

Z kolei Credit Agricole zauważa, że ECB staje przed koniecznością działania w obliczu rosnącego kursu euro i wyjątkowo niskiej inflacji i dodaje, że samo obniżenie stopy refinansowej nie wpływnie znacząco na kurs euro.

“Uważamy, że instrukcje wyprzedzające zostaną wkrótce wzmocnione. Ostatecznie stawiamy na kolejne v-LTRO i w tym przypadku obniżenie stóp procentowych wzmocniłoby przesłanie. Różne inne działania w obrębie płynności dałyby ECB trochę czasu włączając w to wydłużenie wymogów dotyczących pełnej alokacji rezerw do 2015 roku, zmniejszenie wymagań dotyczących rezerw oraz zawieszenie sterylizacji SMP.”

CA wspomina także, że bardziej radykalne ruchy mogłyby pojawić się jeśli widmo deflacji urośnie.

Analitycy BMO Capital Markets uważają, że jeśli ECB utrzyma stopy procentowe, rajd w górę będzie mocno ograniczony, natomiast w przypadku cięcia stopy refinansowej o 25 bps czeka nas gwałtowny spadek o ok. 80-150 pips. W przypadku cięcia o 50 bps może to być już 100-175 pipsów gwałtownych spadków.

“Jutrzejsza konferencja prasowa zostanie prawdopodobnie zdominowana przez zmieniony język oraz zapobiegawcze zapowiedzi odnośnie dalszych kroków w polityce monetarnej.” – stwierdzają analitycy BMO i nadmieniają, że na bardziej zdecydowane działania, czy istotniejsze informacje będziemy musieli prawdopodobnie poczekać, aż program oceny jakości aktywów AQR czy ocena potrzeb finansowych banków będą w bardziej zaawansowanym stadium.

Bank of America natomiast bardziej ogólnie i przy założeniu, że ECB nie podejmie istotnych kroków w polityce monetarnej, podnosi swoje prognozy co do EUR/USD z 1.30 na 1.33 na koniec 2013 roku, a także 1.25 z 1.22 na koniec 2014 roku.

Czy ECB poradzi sobie z silnym euro i groźbą deflacji?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here