Naga MarketsCzy EBC wpłynie na kurs euro (EUR/USD) w czwartek?
Christine Lagarde, szefowa EBC

W czwartek kurs dolara pozostaje w pobliżu tygodniowych minimów po tym, jak łagodne dane o inflacji w USA i spadek rentowności obligacji skarbowych skłoniły niektórych inwestorów do ograniczenia zakładów na szybkie przyspieszenie wzrostu cen. W trakcie dzisiejszej sesji uwaga inwestorów skupia się natomiast na euro i posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

  • O godzinie 13:45 EBC podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych, na 14:30 zaplanowana jest natomiast konferencja prasowa instytucji
  • W kalendarzu również dane z USA dotyczące rynku pracy (14:30 i 16:00)
  • Na rynku walut dolar pozostaje słaby, zyskuje jedynie do jena i franka

Kursy walut: dolar spada trzecią sesję z rzędu, obligacje nadal istotne

Kurs euro znajduje się w centrum uwagi przed posiedzeniem EBC, podczas którego oczekuje się, że politycy dadzą do zrozumienia, że będą zapobiegać dalszemu wzrostowi rentowności obligacji, co może zaszkodzić perspektywom gospodarczym bloku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Indeks dolara w stosunku do sześciu głównych walut pozostaje bez zmian na poziomie 91,79 po tym, jak wcześniej w trakcie sesji azjatyckiej osiągnął tygodniowe minimum na poziomie 91,75.

– Publikacja danych o cenach była istotnym przypomnieniem, że inflacja w USA jest nadal dość miękka. Potrzeba będzie wiele, aby podnieść ją do celu Rezerwy Federalnej. Główne rynki finansowe zbyt szybko nabrały byczego przekonania, że Fed rozpocznie cykl podwyżek stóp – powiedział Joe Capurso, analityk walutowy Commonwealth Bank of Australia.

Dolar i rentowności amerykańskich papierów skarbowych stale rosną ze względu na oczekiwania, że luźna polityka monetarna Fed i stymulacja fiskalna podsycą inflację. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wynosiła w czwartek 1,528% po tym, jak w zeszłym tygodniu osiągnęła jednoroczny szczyt na poziomie 1,626%.

W dalszej części dnia w centrum uwagi znajdzie się aukcja 30-letnich obligacji skarbowych USA, po tym jak aukcja 10-letnich papierów w środę przyciągnęła wystarczający popyt, zmniejszając obawy inwestorów o zdolność do absorpcji wzrostu długu potrzebnego do sfinansowania reakcji na pandemię.

Ogólnie rzecz biorąc, analitycy twierdzą, że sentyment do dolara pozostaje dość pozytywny, ponieważ gospodarka amerykańska wychodzi z pandemii COVID-19 i ponieważ ustawa stymulacyjna prezydenta Joe Bidena o wartości 1,9 biliona dolarów została ostatecznie zatwierdzona w Kongresie.

Funt brytyjski rośnie do 1,3935 USD po aprecjacji o 0,3% w środę. Jen jest jedyną główną walutą, która traci na wartości w stosunku do dolara, spadając o 0,2% do 108,55. Gdzie indziej, dolary australijski i nowozelandzki rosną trzecią sesję z rzędu w stosunku do USD, a sentyment do walut z antypodów pozostaje silny z powodu rosnących cen surowców i oczekiwań na przyspieszenie w globalnym handlu.

Kurs euro czeka na posiedzenie EBC

W stosunku do euro, dolar był notowany na poziomie 1,1932 USD, utrzymując niewielką stratę z poprzedniej sesji, podczas gdy w stosunku do bezpiecznego franka szwajcarskiego greenback rósł do 0,9299.

Inwestorzy testują obecnie determinację EBC w powstrzymaniu rosnących rentowności obligacji. Do tej pory bank centralny strefy euro wzbraniał się od interwencji na dużą skalę, a decydenci są podzieleni co do tego, czy taka interwencja jest uzasadniona przed czwartkowym posiedzeniem.

Politycy wyrazili również zaniepokojenie siłą euro, choć ostatnie osłabienie waluty obniżyło oczekiwania co do większych zmian w polityce.

– W sytuacji, gdy siła euro nie jest już palącą kwestią, a zamiast tego w centrum uwagi znajdują się wyższe rentowności obligacji, posiedzenie EBC nie powinno być wydarzeniem ryzyka dla euro – stwierdzili analitycy ING.

Więcej o prognozach EBC przeczytasz w osobnym artykule.

Czwartkowy kalendarz makroekonomiczny

Słabsze od oczekiwań dane o inflacji cen konsumpcyjnych w środę złagodziły obawy o przegrzanie amerykańskiej gospodarki i przyczyniły się do dalszego zahamowania trendu wzrostowego rentowności obligacji. Nastroje pozostają ostrożne, jeśli chodzi o drożejące akcje spółek wzrostowych, które najbardziej ucierpiały w wyniku wzrostu rentowności, podczas gdy akcje spółek cyklicznych nadal korzystają z optymizmu związanego z ożywieniem gospodarczym, w miarę jak pakiet stymulacyjny USA wchodzi w życie.

– Wysokie stopy zwrotu i rosnące akcje nie są niekonsekwentne, jeśli motorem są oczekiwania wzrostu, a nie inflacja. Wszystkie wskazówki, które otrzymujemy od banków centralnych są dokładnie takie, że jest to dobra wiadomość – powiedziała Angela Mwanza, starszy wiceprezes UBS Wealth Management.

Poza aukcją obligacji amerykańskich, inwestorzy skupiają się również na perspektywach ożywienia w Europie, gdzie bank centralny ma wydać oświadczenie w sprawie swojej polityki.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ranking giełd kryptowalut | notowania mercator | gpw komentarze | cd projekt notowanie | eur usd wykres |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here