Naga Markets

Czy dolar osiągnął już szczyt i co dalej z kursem euro?Indeks dolara (DXY) przerwał spadkową trajektorię i zdołał wrócić w okolice 107 pkt. Nie zmienia to jednak faktu, że na rynku utrzymuje się pozytywny sentyment, który przeszkadza w walce z inflacją i wspiera notowanie wspólnej waluty. Czy zatem dolar osiągnął swój szczyt i czeka nas odwilż, czy może zapowiedzi jednego z członków FED-u Jamesa Bullarda to sygnał, że FED poważnie myśli nad stopą procentową w przedziale 5-7%, która wywindowałaby dolara na nowe historyczne szczyty?

DXY kolejny raz dobił od górnego ograniczenia kanału wzrostowego

Cykle światowej dominacji dolara amerykańskiego mierzonego indeksem DXY pozostają zmienne, a ruch o 27 pkt. proc. zdaje się normą. Po każdym ostatnim cyklu. licząc od 2006 r., następowały duże wahania, które w końcu formowały się w szczyt i rozpoczynały nowy trend spadkowy.

Obecny trend wzrostowy na DXY osiągnął szczyt kanału, umacniając się od stycznia 2021 r. o 28,66%, a obecnie obserwujemy gwałtowne spadki, które sięgają, licząc od szczytu, przeszło 7%.

Notowania DXY interwał tygodniowy. Źródło: TradingView
Notowania DXY interwał tygodniowy. Źródło: TradingView

Jeśli historia się powtórzy, możemy być świadkami kolejnego odbicia, jednak zanim ono nastąpi, należy spodziewać się ostrych wahań, a także możliwego odbicia w rejonie 105 pkt.

Nie można wykluczyć jednak, że w 2023 r. będziemy obserwować dalszą wyprzedaż dolara, która może rzucić notowania DXY w okolice bariery 100 pkt.

Trend spadkowy na euro został przełamany

Z kolei patrząc na notowania EUR/USD w interwale dziennym widzimy, że para walutowa dokonała skutecznego wybicia górą z trwającego od grudnia 2021 r. kanału spadkowego i możliwej płytkiej korekcie, może szykować się do dalszych wzrostów.

Notowania EUR/USD Źródło: TradingView
Notowania EUR/USD Źródło: TradingView

Z technicznego punktu widzenia trend spadkowy na euro został przynajmniej chwilowo zawieszony, a to oznacza, że pod koniec 2022 r. lub początkiem 2023 r. eurdolar ma szansę przetestować wielomiesięczne szczyty na poziomie 1,05.

Wcześniej jednak możemy być świadkami zrealizowania się formacji głowy i ramion, a co za tym idzie, jeśli notowania spadną i utrzymają się w okolicy parytetu, to może to skutkować dalszym odbiciem, które powinno skutkować wybiciem notowań w okolice 1,0750 -1,0935/1,10 i ewentualnie do 1,12.

XTB

Wszystko w rękach Fedu

Powyższe scenariusze są możliwe, jeśli FED nie zdecyduje się na jeszcze większe podwyżki stóp procentowych.

W tym roku FED podniósł już stopę procentową o 5,9 puntu procentowego (przed nami jeszcze około 1 punkt wzrostu), jednak nie widać tego po gospodarce. Ponadto amerykański konsument jest w całkiem dobrej kondycji, patrząc po wielkości jego wydatków (które mają wzrosnąć realnie w Q4  2022r. aż o 4,8%).

Co więcej, z opóźnionego względem gospodarki rynku pracy, Fed nie otrzymuje na razie niepokojących sygnałów, a dzieje się tak dlatego, że patrzy na dane nieco odbiegające od realiów przeciętnego Amerykanina.

Po cofającej się inflacji rynek pracy zacznie niebawem ustawiać się w kolejce gołębich argumentów, za to o znacznie większym z punktu widzenia walki o utrzymanie elektoratu znaczeniu. Z dwojga złego lepszy dochód o spadającej sile nabywczej, niż jego brak.

Jeśli jednak inflacja nie ustąpi, J. Bullard, obecnie głosujący członek FOMOC zapowiedział, że stopa FED-u powinna finalnie wzrosnąć do „wystarczająco restrykcyjnych” poziomów rzędu od 5% do nawet ponad 7%, które zobrazował w swojej prezentacji „Gettinginto the Zone”. Przedział został wyliczony w oparciu o różne warianty zasady Taylora, czyli równania zaproponowanego przez znanego ekonomistę John’a Taylora z Stanford University. Zasada Taylora jest powszechnie akceptowana w środowisku ekonomistów i pokazuje gdzie powinna znajdować się stopa referencyjna FED-u w oparciu o aktualny stan gospodarki.

Materializacja takiego scenariusza oznaczałaby z kolei dalszą, bezkonkurencyjną dominację dolara na szerokim rynku i pożegnanie nadziei na odwilż, jednak musiałaby prowadzić do recesji.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCena Dogecoina mocno w dół przez FTX. Czy Elon Musk zdoła uratować DOGE?
Następny artykułWIG20 kontynuuje rajd! Analiza: Bitcoin, Tesla, złoto, kurs dolara i ropa (Artyści Rynków)
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here