Naga MarketsCzy dolar jako rezerwowa waluta świata jest zagrożony? 14.10.2013

 Obawy dotyczące możliwego bankructwa Stanów  Zjednoczonych sprowokowały pytania analityków, czy  dni “zielonego” jako rezerwowej waluty świata są  policzone?

Te artykuły również Cię zainteresują
 Rząd Stanów Zjednoczonych “zamknięty” jest już 14-ty  dzień potęgując strach, że 17 października osiągnięty  próg zadłużenia uniemożliwi spłatę długów największej  gospodarki świata doprowadzając ją do technicznego  bankructwa.

 Komentatorzy obawiają się, że rola dolara, jako waluty  rezerwowej jest coraz mniej pewna z uwagi na  spadającą jakość procesu decyzyjnego w Waszyngtonie.

Ewald Nowotny, członek rady zarządzającej Europejskiego Banku Centralnego ostrzegł w weekend, że rola dolara jako czołowej waluty rezerwowej jest zagrożona w wyniku politycznego impasu w USA. Analitycy wskazują, że dolar ma poważnych pretendentów do tronu wymieniając: franka szwajcarskiego, japońskiego jena czy chińskie renminbi. Z kolei Paul Bloxham z Australijskiego HSBC twierdzi, że świat nie ma tak naprawdę alternatywy dla dolara.

Czy dolar jako rezerwowa waluta świata jest zagrożony?
Indeks USD dzienny

“Rynek w Stanach Zjednoczonych wciąż jest najgłębszym i najpłynniejszym rynkiem na świecie i choć bardzo byśmy chcieli mieć alternatywę w takich sytuacjach, jak obecna, to w rzeczywistości jej nie mamy” – mówi Bloxham.

Chiński rząd przez długi czas próbował uczynić renminbi globalną walutą rezerwową, jednak pozostaje ona pod ścisłą kontrolą i dopiero ma być w pełni wymienialna.

Jakkolwiek ilość walutowych transakcji SWAP w ciągu ostatniego roku, włączając w to strefę euro z ostatniego tygodnia, wzmogła nadzieje, że władze chińskie zmierzają we właściwym kierunku.

Bloxham stwierdził, że widziałby większy udział renminbi w globalnym rynku walutowym, ale w jego opinii jest to wciąż daleka droga.

Rynki szybko otwierają się na renminbi. To będzie duża sprawa. Jednak nie sądzę, abyśmy byli już na to gotowi. Potrzeba jeszcze kilku lat zanim znajdziemy się w punkcie, kiedy rynki będą handlować renminbi jako walutą rezerwową.”

Jeffrey Haling z Saxo Capital Management wątpi w to, że renminbi może zagrozić dolarowi, gdyż jest ściśle kontrolowane i nie w pełni wymienialne. Jest także sztucznie powiązane z wartością dolara.

Wniosek jaki się nasuwa mówi, że dolar jeszcze nie ma konkurencji, ale zamieszanie w Waszyngtonie prawdopodobnie tę konkurencję wzmoże.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here