Naga MarketsBrexitJak donosi Reuters, Unia Europejska ostrzegła w środę, że Wielka Brytania zmierza do szkodliwego Brexitu bez porozumienia, a londyńskie pomysły na rozwiązanie spornej kwestii irlandzkiej granicy wciąż nie są w stanie doprowadzić do porozumienia na zaledwie sześć tygodni przed ustalonym terminem. Co dalej z kursem GBPUSD?


Czy dojdzie do hard Brexitu?

Do “ostatecznego” terminu Brexitu pozostało już niewiele czasu. Na horyzoncie nie widać jednak porozumienia. Zwracając się do prawodawców UE w Strasburgu, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że rozmawiał z premierem UK, który oznajmił, że Londyn nadal chce umowy, ale odejdzie z nią lub bez niej w ustalonym terminie – 31 października.

Zobacz także: Kurs funta po danych z UK, mieszane odczyty sprzedaży detalicznej

W dniach 17-18 października odbędzie się szczyt w Brukseli, to zaledwie dwa tygodnie przed planowaną datą wyjścia z Unii, na którą czekają Brytyjczycy, którzy głosowali za wyjściem z bloku już 3 lata temu. Jak donoszą jednak źródła zarówno z UE jak i UK, Wielka Brytania nie zdoła przedstawić pełnej szczegółowej propozycji, która miałaby dotyczyć zmian aktualnie wstrzymanej umowy brexitowi. W związku z tym “szczyt zakończy się niczym”, powiedział jeden z dyplomatów UE zajmujący się sprawą Brexitu w Brukseli. „Jeśli ma być umowa, należy ją przygotować z dużym wyprzedzeniem. Nie można tego pozostawić przywódcom do ostatniej chwili.” Jeśli faktycznie dojdzie do opuszczenia Unii bez umowy, może do doprowadzić do zakłóceń w handlu, dostawach leków, świeżej żywności, możliwy jest także chaos publiczny.

Jak powiedział przewodniczący UE, decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej “może być wyborem Wielkiej Brytanii, ale nigdy UE”. W ten sposób Juncker stara się uniknąć odpowiedzialności w przypadku gdyby UK popadła w problemy po Brexicie.

Kurs funta odbija od kluczowego wsparcia

Patrząc na notowania funta brytyjskiego w stosunku do dolara amerykańskiego, możemy obserwować wyraźne wzrosty w ostatnich dwóch tygodniach. Dziś przed nami co prawda jeszcze decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych, niemniej nie należy się tutaj spodziewać większej zmienności, z dużym prawdopodobieństwem BoE pozostawi stopy na niezmienionym poziomie. Kluczowym wsparciem pozostaje więc strefa wypadająca w rejonach 1,2100. Aktualnie testowany jest współczynnik 38,2% Fibonacciego, gdzie widać pierwszą reakcję podaży. Niemniej w przypadku wybicia górą, kurs może kierować się na kolejne zniesienia 50 i 61,8%.

Wykres GBPUSD
Wykres GBPUSD W1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here