Naga MarketsW środę, 8 lipca 2019 roku, o godzinie 16:00, Bank Kanady (Bank of Canada, BoC) ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp procentowych i zaprezentuje zaktualizowane prognozy gospodarcze. Kwadrans później rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem gubernatora instytucji, Stephena Poloza. Analitycy dużych banków spodziewają się braku ruchów w zakresie stóp i potencjalnych podwyżek prognoz gospodarczych, co z kolei mogłoby wzmocnić kurs dolara kanadyjskiego (CAD).


Bank of Canada będzie czekał na ruchy ze strony FEDu

Zdaniem Marcina Kiepasa, analityka Tickmill, Bank Kanady wstrzyma się z ruchami na stopach procentowych i będzie czekał na działania ze strony amerykańskiego FEDu. W tym tygodniu Jerome Powell będzie zeznawałe przed komisją Kongresu mogąc odsunąć zainteresowanie z BoC w kierunku Rezerwy Federalnej oraz kursu dolara amerykańskiego:

Bank Kanady zrewiduje wzrostowo wyniki PKB za Q2 2019 – uważa NBC

Zdaniem analityków National Bank of Canada (NBC) podczas wtorkowego posiedzenia stopy procentowe zostaną utrzymane na poziomie 1,75%, instytucja zdecyduje się jednak zrewidować wzrostowo odczyt PKB za drugi kwartał, co mogłoby z kolei prowadzić do wzrostowej rewizji projekcji dynamiki wzrostu gospodarczego dla całej gospodarki.

“Oczekujemy, że bank centralny pozostanie w trybie pauzy i ponowi potrzebę utrzymania stopy oprocentowania depozytów jednodniowych poniżej zakresu neutralnego. Istnieje jednak ryzyko, że nawet wyważone podejście do rynków może brzmieć jastrzębio w porównaniu z gołębimi zwrotami wykonywanymi ostatnio przez inne banki centralne. Z tego powodu sugerujemy, aby mieć oko na dolara kanadyjskiego w dniu decyzji” – rekomenduje NBC.

Stopy procentowe w Kanadzie są stopniowo podnoszone od 2016 roku i w tym momencie plasują się na najwyższych pułapach od dekady. W tym momencie rynek nie spodziewa się jednak kolejnej decyzji w związku z możliwą podwyżką:

Stopy procentowe w Kanadzie. Źródło: Trading Economics
Stopy procentowe w Kanadzie. Źródło: Trading Economics

Szansa na cięcia stóp BoC bardzo niska – Westpac

Analityk Westpac, Richard Franulovich zwraca uwagę, że w tym momencie prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych przez Bank Kanady w grudniu 2019 r. jest wyceniane najsłabiej w porównaniu z innym dużymi bankami centralnymi – takimi jak Rezerwa Federalna, czy też Bank Rezerw Nowej Zelandii. W efekcie kurs dolara kanadyjskiego może korzystać z krótkoterminowego umocnienia.

„Stabilizacja inflacji przekona BoC w tym tygodniu do utrzymania optymistycznego tonu, jednak globalne ryzyka nadal ciążą projekcjom. CAD w czerwcu był najsilniejszą walutą G10, zatrzymał się jednak na poziomie 1,30 w przypadku pary walutowej USD/CAD i pokonanie tego wsparcia może być trudniejsze” – twierdzi analityk Westpac.

USD/CAD w kierunku 1,32 po posiedzeniu BoC? Projekcja TDS

Z kolei analitycy TDS są zdania, że w związku z posiedzeniem Banku Kanady notowania USD/CAD mogą odbić w kierunku 1,32, wspierane między innymi przez psychologiczną strefę wsparcia. Odwrócenie ma być jednak krótkie i pozwolić zaktualizować krótkie pozycje, następnie otwierając drogę w kierunku 1,28 lub nawet 1,25 jako docelowych poziomów wsparć.

Prognoza USD/CAD oczami TDS
Prognoza USD/CAD oczami TDS

Poziom 1,28 pokrywa się z minimami z października ubiegłego roku, po drodze notowania będą musiały jednak pokonać jeszcze okrągły pułap 1,30. Warto jednocześnie zauważyć, że kurs dolara kanadyjskiego notował w czerwcu najsilniejsze umocnienie do dolara amerykańskiego od stycznia, zyskując ponad 3%.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here