Naga MarketsNoworoczna korekta na GPW? – Rozmowa z Michałem Palaczykiem.W nowy rok GPW wchodzi na fali hossy „Biden-Pfizer”, dzięki czemu w ostatnim czasie mogliśmy obserwować bardzo dynamiczne wzrosty m.in. w budownictwie czy też PV. Dodatkowo pozytywne nastroje mają swoje odzwierciedlenie również w PMI dla europy, które wypadło dość pozytywnie. W przypadku indeksu WIG20 przełamanie oporu na poziomie 2034 tworzy pole (na nadchodzący rok) do zamknięcia kolejnej luki, jednak niepowodzenie takiego scenariusza sprzyjać będzie korekcie do poziomu ok. 1900 pkt. Warto zaznaczyć, że sam spadek nie byłby niczym nadzwyczajnym – poprzedzały go bardzo dynamiczne wzrosty za którymi nie przemawiały bezpośrednio wyniki finansowe spółek – wskazuje Michał Palaczyk podczas rozmowy na Antenie Comparic Rynki.

  • Silne wzrosty ostatniego miesiąca mogą zakończyć się noworoczną korektą na GPW.
  • KGHM, wspierany przez ceny miedzi, jest bliski historycznych szczytów na poziomie 200 zł.
  • Wśród małych spółek, skupionych w sWIG80, wkrótce może dojść do realizacji zysków.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ceny surowców wyznacznikiem okazji. KGHM w górę

KGHM jest bardzo bliski swoich rekordowych poziomów (200 zł) z 2011 roku i próby powtórzenia tych wyników z 2013 roku. Natomiast na samym rynku miedzi dalej występuje niedobór, który trwa już wiele miesięcy. Choć długoterminowo prawdopodobny jest scenariusz dalszych niedoborów, co będzie działało na korzyść dla KGHM, to należy pamiętać, że m.in. Chile zwiększa produkcje w celu zaspokojenia popytu, co może ograniczyć dynamikę wzrostów cen tego surowca, lub wręcz doprowadzić do pewnej korekty.

– Oprócz miedzi rosną także inne surowce (choć oddajmy to miedzi – jest najszybsza i najlepsza we wzrostach w ostatnim czasie), ale rosną w zasadzie wszystkie ważne paliwa rynku przemysłowego (aluminium, surowa stal, metale ziem rzadkich itd.). Wzrastają bardzo mocno od początku „hossy Bidena-Pfizera”, co nie służy dobrze z perspektywy całego przemysłu, ale może być ciekawe (inwestycyjnie) na cały rok dla spółek, które będą na tym korzystać. – uważa Michał Palaczyk ze Squaber.com.

Równie ciekawą propozycją wydaje się być Kernel, spółka rolnicza zajmująca się m.in. słonecznikiem. Obecnie ceny akcji próbują przebić poziomy 50 zł, natomiast sprzyjać może temu polepszenie (lub chociaż stagnacja) sytuacji na Ukrainie i Rosji.

Nowy rok szansą dla Eurocash?

Wartą uwagi jest z kolei sytuacja Eurocash, który trzeba zaznaczyć, że od kilku lat znajdował się w trendzie spadkowym. Pojawiają się jednak informacje, że problemy jego powoli mijają, dodatkowo obecny poziom inflacji również może sprzyjać podniesieniu zyskowności, tak więc jest to ciekawa spółka w kontekście całego 2021 roku – twierdzi Michał Palaczyk z Squaber.com

Z kolei sWIG80 jest obecnie na rekordowych poziomach z 2017 roku, kiedy to dopadły go problemy polskiej gospodarki i giełdy. Obecnie jest on jednak na bardzo dynamicznej fali wzrostowej – co jak zauważył rozmówca Comparic Rynki – można odbierać jako potencjalny sygnał alarmowy, ponieważ każdy indeks potrzebuje co jakiś czas przynajmniej nieznacznej korekty. Szczególnie że indeks ten w znacznej mierze zawdzięcza swój sukces inwestorom indywidualnym, którzy najzwyczajniej w świecie mogą chcieć zrealizować swoje zyski.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here