Naga Markets

Czy czeka nas koniec wzrostów na EUR/USD? SocGen i ING przedstawiają prognozy kursu euroW swojej najnowszej nocie analitycy Société Générale podkreślili, że kurs EUR/USD zamknął się poniżej 200-dniowej średniej kroczącej na poziomie 1,0419 po tym, jak Europejski Bank Centralny poinformował wczoraj, że może zmniejszyć tempo do 50 punktów bazowych w grudniu. W związku z tym dalsza droga aprecjacji euro może zostać zablokowana.

Kurs euro stracił wsparcie Europejskiego Banku Centralnego

Prawdopodobieństwo zejścia do 50 punków bazowych po dwóch kolejnych podwyżkach o 75 punktów we wrześniu i październiku nie byłoby wielkim zaskoczeniem. Inflacja w strefie euro być może nie osiągnęła jeszcze szczytu, a my jesteśmy sceptyczni co do tego, że inflacja bazowa spadnie z powrotem przed połową 2023 r. Wato jednak podkreślić, że oczekiwania cenowe dryfowały w dół w ciągu ostatniego tygodnia w zgodzie z USA – napisali analitycy SocGen.

Bank dodał, że krzywa teoretycznych stóp, do której w przeszłości nawiązywała przewodnicząca Lagarde, aby dopasować oczekiwania co do stóp, spadła poniżej 60 punktów bazowych na grudniowe posiedzenie rady po CPI z USA tydzień temu.

Co więcej, rynki „zabrały” kolejne 4,5 punktów bazowych do poziomu 55,8 punktów bazowych. W związku z tym dzisiejszy dzień może przynieść dalszą konwergencję w kierunku 50 punktów bazowych i zablokować drogę do aprecjacji euro.

Notowania EUR/USD, wykres dzienny
Notowania EUR/USD, wykres dzienny

Nie spieszymy się z realizacją zysków, ale niepowodzenie kursu EUR/USD z 200-dniową DMA po drugim dniu prób sugeruje, że kupowanie prawdopodobnie się skończyło – czytamy w dalszej części noty banku.

Z kolei analitycy ING zauważyli, że kurs EUR/USD pozostaje w trybie korekcyjnym, natomiast euro może być ciągnięte przez funta szterlinga, ponieważ uwaga inwestorów przesuwa się na jesienny budżet Wielkiej Brytanii.

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl! Aktualny harmonogram i zapisy: Webinary edukacyjne
.

Euro nie reaguje zbytnio na doniesienia prasowe o tym, że EBC preferuje podwyżkę o 50 pb zamiast 75 pb w grudniu. Warto zauważyć, że rynek opcji walutowych nie wykazuje już oznak niepokoju – tzw. inwestorzy nie rzucają się do kupowania opcji call na euro – i można argumentować, że dzięki temu obszar 1,05 staje się silniejszym fundamentem na IV kw. 2022 – twierdzą analitycy ING.

XTB

W krótkoterminowym horyzoncie bank prognozuje, że kurs EUR/USD pozostanie w obszarze 1,0270 – 1,0500.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułMasowy exodus Bitcoinów z giełd. Wypłacono ponad 3 mld dol. w BTC po skandalu FTX
Następny artykułAtak rakietowy na Polskę uderzył w notowania złotego! Dolar podrożał o 15 gr., a euro o 10 gr.
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here