Naga Markets

Czy cena złota zależy od oczekiwań inflacyjnych? Spojrzenie na dane FEDCena złota porusza się podobnie do oczekiwań inflacyjnych w Stanach Zjednoczonych, jak wynika z danych Federal Reserve Economic Data zaprezentowanych przez FxStreet.

  • Cena złota od początku roku wzrosła o 27%
  • Kruszec ten postrzegany jest jako zabezpieczenie przed inflacją oraz bezpieczna przystań na ciężkie czasy
  • W tym roku cena za uncję złota osiągnęła najwyższą wartość w historii: 2075 dol.

Złoto przerywa trend spadkowy

Cena złota wybiła z trendu spadkowego rozpoczętego zejściem z sierpniowych maksimów wszechczasów na 2075 dol. za uncję. Szczególnie istotny na ten moment jest powrót do poziomów w przedziale 1950-1975 dol., co oznaczałoby zniwelowanie zniżki pod koniec września, która sprowadziła notowania kruszcu do kluczowego oporu w zakresie 1850-1860 dol.Czy cena złota zależy od oczekiwań inflacyjnych? Spojrzenie na dane FED
Notowania ceny złota spot. Źródło: stooq.pl

Aby do tego doszło, potrzebny jest impuls, który wywoła wzrosty kursu. Czy może okazać się nim wzrost inflacji?

Złoto a oczekiwania inflacyjne

Jak wynika z porównania danych dotyczących oczekiwań inflacyjnych w Stanach Zjednoczonych oraz wykresu ceny złota, być może istnieje silna zależność między tym wskaźnikiem a wyceną kruszcu.

Czy cena złota zależy od oczekiwań inflacyjnych? Spojrzenie na dane FED
Porównania wykresów ceny złota oraz 5-letnich uśrednionych oczekiwań inflacyjnych w USA. Źródło: FRED.

Warto zwrócić uwagę na podobieństwo wykresów, które wskazuje na silną korelację między dwiema wartościami. Możliwe jest, że po części potwierdza to tezę o wpływie oczekiwań inflacyjnych na decyzje inwestorów, którzy w ucieczce przed inflacją zabezpieczają się aktywami takimi jak złoto.

Wskaźnik “5-year, 5-year Forward Inflation Expectation Rate” jest uśrednioną wartością z oczekiwań inflacyjnych na kolejne 5 lat. Oczekiwania dotyczące wzrostu cen często pełnią rolę samospełniającej się przepowiedni i odgrywają kluczową rolę w planowaniu polityki monetarnej banku.

Zobacz również: Cena złota najwyżej od 3 tygodni. Czy dolar przerwie deprecjację?

Banki centralne często dbają również o ukształtowanie odpowiednich oczekiwań inflacyjnych. Właściwie zaplanowane w czasie zapowiedzi dotyczące zmiany podejścia co do celu inflacyjnego są doskonałym przykładem kształtowania oczekiwań.

NED

Zapewne tak było też w przypadku zmiany postrzegania definicji celu inflacyjnego przez Fed na kolejne lata. Dla przypomnienia, pod koniec sierpnia Rezerwa Federalna przedstawiła nową interpretację dwuprocentowego celu inflacyjnego.

Od niedawna, Fed postrzega cel 2% jako przeciętną wartość w długim terminie. Oznacza to, że jeśli inflacja jest przez długi czas poniżej 2%, to Fed przez sterowanie podażą pieniądza może wywołać jej zwiększenie do zakresu powyżej tej granicy.

 

– Wielu uważa to za niezgodne z intuicją, żeby Fed chciał wywołać inflację. Jednakże inflacja będąca przez długi czas na niskim poziomie może stwarzać poważne ryzyko dla gospodarki. – stwierdził Powell pod koniec sierpnia.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here