Naga MarketsCzy cena ropy naftowej znowu może spaść poniżej 0 dolarów?Sytuacja z 20 kwietnia, gdy ceny ropy spadły poniżej zera, jest wyjątkowa, ale może powtórzyć się w kolejnych miesiącach. Do końca roku ropa powinna być bardzo tania.

– Dla wielu osób prosty świat się skończył, należy sobie uświadomić, że nie istnieje coś takiego, jak jedna cena ropy. Na rynku mamy różne gatunki ropy, które notowane są przy różnych cenach, w zależności od etapu rozliczenia kontraktu terminowego, w ramach którego ropa ma dotrzeć do odbiorcy – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rynek ropy jest mało elastyczny, a popyt na ropę spadł dramatycznie. O ile złoto można magazynować na względnie niewielkiej przestrzeni, to przechowywanie ropy wymaga dużych przestrzeni, wykorzystuje się do tego także tankowce.

Gdy popyt tak gwałtowanie spada i wszyscy chcieli magazynować ropę, do czasu aż jej ceny wzrosną, to zabrakło miejsca także na tankowcach, choć wzrosły ceny za przechowywanie ropy.

Ci inwestorzy, którzy poprzez kontrakt terminowy byli zobligowani do odbioru ropy naftowej nagle nie byli w stanie wycofać się z takiego kontraktu i chcieli go sprzedać po dowolnej cenie.

– Doszliśmy do kuriozalnej sytuacji, gdy właściciele kontraktów spanikowali – komentuje ekspert XTB. – To jednak nie oznacza, że wkrótce będziemy mieli taką sytuację, że na stacjach paliw nam dopłacą za zatankowanie benzyny.

Nie ma gwarancji, że popyt odbije w takim stopniu, że ceny ropy zdecydowanie wzrosną. Ropa brent kosztuje w okolicach 25 USD za baryłkę, czyli jej cena jest o 65 proc. niższa niż przed rokiem.

– W najbliższych miesiącach cena ropy będzie bardzo niska, ale też sytuacja jest bardzo dynamiczna – dodaje P.Kwiecień. – Obecnie jednak nie widać powodów, aby popyt na ropę miał być wyższy, przewyższając podaż.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs funta i dolara największymi przegranymi sesji
Następny artykułDolar bez mocniejszej reakcji na rewelacje Gilead Sciences
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here