Naga Markets

Czy Bitcoin osiągnął już dno? Indeks strachu i chciwości BTC na najniższym poziomie od marca 2020 r.Bitcoin (BTC) spadł już o ponad 67% w 2022 roku i obecnie konsoliduje w wąskim przedziale cenowym między poziomami 28 tys. dol. (tymczasowe wsparcie) i 30,5 tys. dol. (tymczasowy opór). Spadek wiodącej kryptowaluty wynika głównie z jastrzębiej polityki Rezerwy Federalnej i niepewności na rynku kryptowalut, który jest obecnie mocno niestabilny w wyniku krachu na ekosystemie Terra i tokena LUNA, który stracił w maju ponad 99% swojej wartości.

  • W poprzednim tygodniu odczyt F&G Bitcoina osiągnął wartość 8, wskazując tym samym na „ekstremalny strach”
  • Raport Arcane Research podkreślił, że nie wszystkie niższe wyniki F&G gwarantowały w przeszłości odwrócenie trendu BTC na wzrostowy
  • Niektórzy analitycy są nadal niedźwiedzio nastawieni w stosunku do obecnej ceny kryptowaluty
  • Chcesz handlować kryptowalutami na czołowej giełdzie krypto? Sprawdź ofertę KuCoin – platformy, której zaufały miliony użytkowników na całym świecie.

Bitcoin oscyluje w okolicach 30 tys. dol. Czy BTC będzie kontynuował spadek?

Niemniej, w miarę zbliżania się do końca maja, spadki ceny Bitcoina nieco się uspokoiły, pozostawiając spekulantom nadzieję, że token jest w trakcie osiągania dna. Co ciekawe, indeks strachu i chciwości Bitcoina (F&G) również sygnalizuje ten scenariusz, zauważa Arcane Research w swoim najnowszym cotygodniowym raporcie.W dniu 17 maja, odczyt F&G Bitcoina osiągnął wartość 8, wskazując tym samym na „ekstremalny strach” – jest to pierwszy tak niski odczyt od marca 2020 roku.

Kupowanie „strachu” było wcześniej zyskowną strategią, mierząc medianę i średnie zwroty z poprzednich okresów ekstremalnego strachu – napisał Arcane, przytaczając cztery przypadki, w których F&G Bitcoina spadł do wartości 8.

Mediana cen Bitcoina po osiągnięciu poziomu "skrajnego strachu", źródło: Arcane Research
Mediana cen Bitcoina po osiągnięciu poziomu “skrajnego strachu”, źródło: Arcane Research

Tymczasem Ben Lilly, badacz rynku w Jarvis Labs, dodał, że spadek wskaźnika F&G Bitcoina poniżej 10 sygnalizuje bardzo duże prawdopodobieństwo, że rynek osiągnie dno. Zauważył również, że kupowanie Bitcoina, gdy jego wynik F&G jest poniżej 10, jest dobrą strategią krótkoterminową.

NED

Partnerem portalu Comparic.pl jest giełda kryptowalut KuCoin, oferująca dostęp do ponad 600 altcoinów oraz głównych kryptowalut.

Już teraz zarejestruj się bezpłatnie i odbierz bonus do 500 USD. Sprawdź możliwości handlu na cyfrowych aktywach.

 

Okazuje się, że strategia, w której trzymasz BTC przez krótszy czas, dała większe rezultaty. Oznacza to, że strategia sprzedaży po wzroście F&G powyżej 35 (żółta linia na poniższym wykresie) dała lepsze wyniki niż odczyt 50 (pomarańczowy) i 80 (czerwony) – napisał Ben Lilly.

Wartości wskaźnika F&G Bitcoina, źródło: Twitter analityka Ben Lilly
Wartości wskaźnika F&G Bitcoina, źródło: Twitter analityka Ben Lilly

Z drugiej strony, raport Arcane podkreślił, że nie wszystkie niższe wyniki F&G gwarantowały w przeszłości odwrócenie trendu na wzrostowy – niektóre z nich poprzedzały kontynuację spadków. Na przykład 7 kwietnia 2018 roku, Bitcoin spadł o prawie 17%, zaledwie 60 dni po tym, jak jego F&G osiągnął ekstremalny poziom strachu.

A co z innymi wskaźnikami dotyczącymi Bitcoina?

Wskaźnik on-chain MVRZ Z-Score od Glassnode, który ocenia, kiedy Bitcoin jest niedowartościowany/przewartościowany w oparciu o jego „wartość godziwą”, zbliża się do zielonej strefy, która poprzedzała masowe rajdy odbicia ceny kryptowaluty, co widzimy na poniższym wykresie.

Wskaźnik MVRZ Z-Score, źródło: Glassnode
Wskaźnik MVRZ Z-Score, źródło: Glassnode

Niemniej jednak, wskaźniki zwyżkujące wydają się kontrastować z kilkoma innymi niedźwiedzimi sygnałami. Scott Minerd, główny dyrektor inwestycyjny w Guggenheim, twierdzi, że Bitcoin może odnotować nawet poziom 8 tys. dol., co oznacza spadek o 70% w stosunku do dzisiejszej ceny.

Minerd powołuje się na jastrzębią Rezerwę Federalną jako przyczynę niedźwiedziej perspektywy dla Bitcoina, którego dzienna korelacja z Nasdaq jest dodatnia od lutego 2022 roku. Z technicznego punktu widzenia, Bitcoin może rzeczywiście spaść w kierunku przedziału 22 tys. dol. – 26 tys. dol. przed osiągnięciem definitywnego dna.

Korelacja Bitcoina z Nasdaq100, źródło: TradingView
Korelacja Bitcoina z Nasdaq100, źródło: TradingView

Poziomy te pokrywają się z dwoma historycznymi poziomami wsparcia: 200-dniową wykładniczą średnią kroczącą (EMA) i 200-dniową prostą średnią kroczącą (SMA), które często wyznaczały koniec poprzednich niedźwiedzich cykli BTC.

Notowania BTC/USDT, Źródło: KUCOIN
Notowania BTC/USDT, Źródło: KUCOIN

W kierunku spadkowym, dno z 12 maja na poziomie 25 tys. dol. jest najniższym poziomem wsparcia poniżej 29 tys. dol. Następny „krytyczny” poziom wsparcia może znajdować się w okolicach 20 tys. dol., czyli szczytu z 2017 r. – zauważyli analitycy Arcane Research Vetle Lunde i Jalan Mellerud.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here