Naga Markets

Czy bitcoin (BTC) przebije w tym roku barierę 100 tysięcy dolarów?Istnieje duże prawdopodobieństwo, że bitcoin przebije w tym roku barierę 100 tysięcy dolarów, twierdzą eksperci z Bloomberg Intelligence, Standard Chartered i Bitcoin Center NYC, pierwszego na świecie parkietu handlującego kryptowalutami. Popularny holenderski analityk znany na Twitterze jako PlanB również przewiduje taki scenariusz.

Bitcoin odrobił straty i znajduje się obecnie w silnym trendzie wzrostowym

Analitycy Standard Chartered pod kierownictwem Geoffa Kendricka przewidują, że obecny pozytywny cykl ceny bitcoina osiągnie szczyt w okolicach 100 tysięcy dolarów pod koniec 2021 lub na początku 2022 roku. Podaż cyfrowej monety zmniejsza się mniej więcej o połowę co 4 i pół roku, a historyczne trendy sugerują, że takie redukcje zwykle rozpoczynają byczy cykl cenowy, który trwa około półtora roku – napisali analitycy.Mike McGlone, starszy strateg rynku towarowego w Bloomberg Intelligence, powiedział, że bitcoin wygląda na “dobrze przygotowany” do osiągnięcia poziomu 100 tysięcy dolarów dzięki swojej rosnącej popularności i powszechnej akceptacji, co zostało zilustrowane przez Salwador, który na początku tego roku nadał cyfrowej walucie status prawnego środka płatniczego. 

Wykres ceny bitcoina, źródło: Koyfin
Wykres ceny bitcoina, źródło: Koyfin

Z kolei założyciel Bitcoin Center, Nick Spanos, spodziewa się, że token przebije szeroko dyskutowaną granicę “do końca 2021 roku lub w pierwszym kwartale 2022 roku”.

Historia ceny bitcoina – kryptowaluta skazana na bicie rekordów?

W środę bitcoin skoczył do rekordowego w historii poziomu 66 999 dolarów. Wzrost został wywołany optymizmem i gwałtownym skokiem popytu, gdy pierwszy amerykański fundusz umożliwił handel cyfrowym aktywem dla mas.

Kryptowaluta wzrosła o prawie 130% w tym roku, a jej wartość wzrosła ponad 100-krotnie w ciągu ostatnich pięciu lat. Kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie 1,25 biliona dolarów, po tym jak przekroczyła 1 bilion dolarów na początku tego miesiąca. Etheruem, druga największa kryptowaluta pod względem wartości, zajęła odległe drugie miejsce z kwotą “zaledwie” 481 miliardów dolarów. Binance zajmuje trzecie miejsce z kapitalizacją wynoszącą 84 miliardy dolarów, a Cardano jest czwarte z wynikiem 72 miliardów dolarów.

Po kwietniowym szczycie, bitcoin doznał regresu w związku z obawami, że kryptowaluty rosły zbyt gwałtownie w ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku. Chińska blokada dotycząca wydobycia kryptowalut w trzecim kwartale zadała kolejny cios BTC, który od połowy kwietnia do końca lipca stracił prawie 60% swojej wartości.

Sentyment bitcoina – podążanie za “złotym krzyżem”

Pod koniec września na wykresie ceny bitcoina pojawił się niecodzienny wzór znany jako “złoty krzyż”, w którym 50-dniowa średnia krocząca przecina się z 200-dniową. Jest to powszechnie uważane przez analityków technicznych za byczy znak. Ostatni raz złoty krzyż na wykresach bitcoina pojawił się na początku czerwca 2020 roku, a token w ciągu kolejnych 10 miesięcy zdołał urosnąć o prawie 600%.

Bitcoin przełamał kluczowy poziom 60 tysięcy dolarów w piątek na wieść o tym, że ProShares, amerykański dostawca wyspecjalizowanych produktów typu exchange-traded, złożył papiery w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd dla swojego funduszu inwestycyjnego Bitcoin Strategy.

Jest to powszechnie postrzegane jako przełomowy moment dla klasy aktywów kryptowalutowych, ponieważ umożliwi każdemu, kto posiada tradycyjny rachunek maklerski handel instrumentami pochodnymi bitcoina. Fundusz nie będzie dawał inwestorowi bezpośredniej ekspozycji na ceny spot bitcoina – zamiast tego będzie śledził ruchy cenowe kontraktów futures na BTC.

Złoty krzyż na wykresie bitcoina, źródło: Koyfin
Złoty krzyż na wykresie bitcoina, źródło: Koyfin

Wskaźnik sentymentu bitcoina na stronie capital.com, oparty na danych dotyczących pozycjonowania klientów, pokazuje, że 79% osób handlujących kryptowalutą na platformie było kupującymi, podczas gdy tylko 21% było sprzedającymi.

Dlaczego bitcoin rośnie?

Eksperci wymieniają malejącą podaż bitcoina, rosnącą globalną akceptację jako metody płatności oraz atrakcyjność jako zabezpieczenia przed inflacją jako kluczowe powody napędzające spektakularne zyski cyfrowej waluty w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

Spowalniająca podaż: Rosnący czynnik niedoboru był kluczowym czynnikiem napędzającym obecny cykl hossy na bitcoinie, według analityków Standard Chartered i Bloomberg Intelligence.

Jako magazyn wartości, BTC cieszy się dużą popularnością. Dodatkowym aspektem jest powolne tempo wzrostu jego podaży (obecnie 1,8% r/r i z czasem ma wyhamować). Okresowe cięcia nowej podaży BTC mają znaczenie; tempo wzrostu nowej podaży jest zmniejszane o połowę mniej więcej co 4,5 roku – możemy przeczytać w raporcie analityków Standard Chartered.

Zabezpieczenie przed inflacją: Biliony dolarów wpompowanych w system finansowy przez globalne banki centralne podniosły zagrożenie gospodarcze, z którym rozwinięty świat nie mierzył się od dziesięcioleci – inflację. Doskonałe wyniki bitcoina w ciągu ostatnich kilku lat zwiększyły jego atrakcyjność jako potencjalnego zabezpieczenia przed inflacją dla niektórych inwestorów, według Bitcoin Center’s Spanos.

Bitcoin zyskuje na popularności jako zabezpieczenie przed inflacją i zajmuje pozycję obok złota. Wielu inwestorów kupuje BTC szczególnie w obliczu obaw związanych z drukowaniem przez Rezerwę Federalną setek miliardów dolarów w ostatnich miesiącach – czytamy w raporcie Bitcoin Center’s Spanos.

Bitcoin vs złoto, źródło: Koyfin
Bitcoin vs złoto, źródło: Koyfin

Szersza akceptacja: Bitcoin staje się również coraz bardziej popularny jako opcja płatności w świecie rzeczywistym za przedmioty, począwszy od hamburgerów po gry wideo i samochody. Firmy, które obecnie akceptują kryptowalutę to m.in. Microsoft, Home Depot, Shopify czy Whole Foods. Co więcej, w czerwcu Salwador uchwalił ustawę nadającą kryptowalucie status prawnego środka płatniczego.

Niedawno Salwador ogłosił bitcoina, jako swój legalny środek płatniczy. Waluta może być już wykorzystywana do celów podatkowych czy codziennych transakcji. Oczekujemy, że bitcoin zostanie przyjęty szerzej w kolejnych państwach w nadchodzących latach – napisali analitycy Bitcoin Center’s Spanos.

Ryzyko związane z bitcoinem – zmienność

Inwestowanie w bitcoina nie jest pozbawione ryzyka. Jednym z głównych źródeł niepewności traderów na rynku kryptowalut jest ich wysoka zmienność. 

W samym 2021 roku BTC był już świadkiem kilku znacznych wahań. Rajd styczeń-kwiecień o ponad 120%, a następnie 55% wyprzedaż w lipcu, która ponownie odwróciła się w kierunku ostatniego wzrostu, który ponad dwukrotnie zwiększył wartość cyfrowej monety. 

Indeks zmienności bitcoina BitMEX, źródło: TradingView
Indeks zmienności bitcoina BitMEX, źródło: TradingView

Jednakże, niektóre miary zmienności bitcoina pozostają teraz stosunkowo niskie w porównaniu do szczytów obserwowanych w maju. Dzienny historyczny indeks zmienności BitMEX wynosił ostatnio 3,09, spadając z wysokiego poziomu ponad 18 w maju. Bitcoin Volatility Index, lub BitVol, wynosi obecnie około 94 – dla porównania szczyt w maju wyniósł 160, a w styczniu 172.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: us500 | comarch akcje notowania | lira turecka euro | kurs korony czeskiej | cdprojekt akcje | allegro akcje opinie | akcje pgnig forum |


Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here