Naga MarketsCzy analiza techniczna pozwoliła przewidzieć ostatnie dynamiczne spadki? Przewidzieć to może nie odpowiednie słowo, ale osoba, która stosuje samą AT mogła spodziewać się spadków. Analiza techniczna spisuje się najlepiej na wysokich interwałach czasowych i właśnie tam należy szukać formacji wyznaczających kierunek. Żeby nie być gołosłownym proszę spojrzeć na wykres EUR/USD w interwale miesięcznym:

Stosując jedne z najsilniejszych formacji świecowych (i najpopularniejszych zarazem) czyli pin bary oraz formacje objęcia można było skutecznie podążać w kierunku wyznaczonym właśnie przez te formacje. W aktualnej sytuacji na koniec października pojawił się pin bar na wysokości poprzedniej formacji objęcia bessy. Pin bar, który ma wymowę prospadkową. Zobaczmy teraz wykres w interwale tygodniowym, aby móc szybciej reagować na zmiany kierunku:

Jak widać na EUR/USD w ujęciu tygodniowym, w ostatnim czasie najskuteczniej wyznaczały kierunek formacje objęcia. Formacja ta ulokowana w odpowiednim miejscu pozwoliła wychwycić kilka naprawdę dużych trendów. Tym razem również mieliśmy do czynienia z formacją objęcia bessy, a więc kierunek był znany. Dokładając do tego fakt, że trwający trend ma większe szanse na kontynuację niż odwrócenie kierunku – pod względem czysto technicznym, nie wnikając w to jakie dane będą ogłaszane, nie próbować zgadywać jaka będzie decyzja EBC ws. stóp procentowych, mogliśmy przy użyciu tylko AT spodziewać się dalszych spadków. Poniżej wykres 4-godzinowy:

Dodatkowym objawem przemawiającym na rzecz spadków był to, że po pierwszych gwałtownych spadkach, korekta była bardzo płaska, nie widać było strony popytowej. N dzień dzisiejszy wydaje się, że nadszedł czas na korektę spadków. Myślę, że może się ona zakończyć w konfluencji oporu z górnym ograniczeniem kanału spadkowego.Nie chcę umniejszać znaczenia analizy fundamentalnej, bo prawdą jest, że inna decyzja EBC oraz słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy mogłyby spowodować wzrosty na tej parze, aczkolwiek uważam, że stosując się do zaleceń AT można w wielu sytuacjach (jak widać na wykresach w większości) wyznaczyć dalszy kierunek. Fajnie jest, gdy zarówno AT jak i AF “mówią” to samo tzn. w obecnej sytuacji, gdy technicznie mamy trend spadkowy, dobrze będzie jeżeli dane napływające z USA będą dobre, umacniające dolara, a dane z Europy gorsze dla wspólnej waluty. Osobiście uważam, że AF na rynku walutowym najbardziej przydaje się do wyznaczania sentymentu tzn. jeżeli już mamy techniczny trend spadkowy, to AF może odpowiedzieć na pytanie cz trend ten ma szansę się utrzymywać, dlatego warto śledzić odczyty makroekonomiczne.

Jeżeli masz jakieś pytania proszę napisz na adres e-mail: longtrader@o2.pl lub odwiedź mój dziennik na forum, gdzie znajdziesz pogłębione analizy, opisy moich wejść, a także będziesz mógł podyskutować na dowolny temat związany z tradingiem: Gra długoterminowaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWprowadzenie do rynków walutowych
Następny artykułEUR/GBP Szansa czy zmyłka?
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here