Naga Marketstwarz człowieka na tle algorytmuWeteran Wall Street, Zhou Ping, jest przekonany, że jego wyrafinowane algorytmy i formuły matematyczne będą w stanie pokonać największą na świecie armię traderów detalicznych, liczącą niemal 150 milionów osób. Czy fundusze zdominują rynek Kraju Środka?


Rynek chiński – z jednej strony dojrzały, z drugiej wysoce spekulacyjny

Ping, który przeniósł się do Szanghaju wraz z Neuberger Berman Group w lipcu ubiegłego roku, dostosował modele „quant”, aby skupić się na odpowiednim wyczuciu rynku i unikać spółek, które przyciągają zainteresowanie inwestorów detalicznych. 45-latek będzie nadzorował denominowany w juanach fundusz kapitałowy, który posiadająca 315 miliardów dolarów w zarządzaniu firma planuje uruchomić jeszcze w tym roku uznając, że Chiński rynek jest odpowiednio dojrzały do zastosowania zautomatyzowanych strategii ilościowych i na tyle zmienny, że pozwolą one realizować zadowalające stopy zwrotu.

Krytycy twierdzą jednak, że rynek akcji w Chinach jest wysoce spekulacyjny i zdominowany przez inwestorów krótkoterminowych. Średnie dzienne obroty są wysokie, osiągając rekordowy poziom 2,4 biliona juanów (355 miliardów dolarów) w szczytowym momencie spadków w 2015. Wartość ta spadła ostatnio do około 300 miliardów juanów – poziomu najniższego od czterech lat – po tym, jak rynek akcji tracił łącznie 2 biliony dolarów, pokazują dane Bloomberga.

Inwestuję w akcje, bo… spółki mają ciekawe nazwy?

W Chinach jest około 147 milionów traderów detalicznych – co odpowiada niemal czterokrotnej populacji Polski – pokazują dane z izb rozliczeniowych. Niektórzy z nich kupują akcje tylko dlatego, że dobrze się kojarzą, skupując akcje spółek zawierających w nazwie odniesienia do „królów” i „cesarzy” po tym jak prezydent Xi Jinping uzyskał możliwość piastowania swojego stanowiska przez nieokreślony czas. Akcja, która w języku chińskim oznacza „Trump mocno tryumfuje” skoczyła po wyborach w 2016 roku, podczas gdy podobna oznaczająca „Ciocię Hillary” silnie deprecjonowała.

Fundusz kwantowy Neubergera skoncentruje się na akcjach serii A i będzie wprowadzany do obrotu wśród osób o wysokich dochodach. Fundusz liczy, że zdyscyplinowane ilościowe podejście do handlu akcjami w Chinach może pokonać niektóre ze spekulacyjnych impulsów, które często napędzają rynek.

Zobacz również: Chcesz pracować jako trader? Poznaj te języki programowania

Wyniki funduszy ilościowych w Chinach coraz lepsze

Prywatne fundusze ilościowe osiągnęły w zeszłym roku lepsze wyniki niż w latach wcześniejszych, realizując średni zwrot na poziomie 3,6 procent w Chinach, w porównaniu do 25-procentowego spadku Shanghai Composite Index.

Niektórzy inwestorzy są podbudowani sygnałami, że chiński rynek kapitałowy dojrzewa: śród-dzienne wahania są niższe, a spółki z atrakcyjnymi dywidendami, korektami przychodów i zyskami osiągnęły lepsze wyniki. Instytucjonalni menadżerowie rynku pieniężnego, którzy mają tendencję do dłuższego okresu utrzymywania pozycji, są coraz bardziej zaangażowani, a kraj w dalszym ciągu wprowadza środki mające na celu zwabienie obcokrajowców, którzy nadal posiadają tylko maleńki wycinek rynku.

MSCI Inc. rozważa w tym roku znaczne zwiększenie wagi udziałów chińskich akcji serii A w swoich globalnych benchmarkach. Dostawca indeksu poszukuje informacji zwrotnych na temat swojej propozycji do połowy lutego i ogłosi ostateczną decyzję pod koniec tego miesiąca. Rywal, FTSE Russell powiedział, że od czerwca doda akcje w trzech etapach.

 tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here