TMS


Grupa Trakcja działa w sektorze budowlanym, który obecnie przeżywa na giełdzie trudne chwile. Akcje tej spółki spadły 86,8% od szczytu na poziomie 18,76 zł zanotowanego w lutym 2017 roku  do minimum na poziomie 2,48 zł w lipcu 2018 r. Notowania konkurenta – Torpolu obniżyły się w tym samym czasie o 78,73%.  A akcje okrętu flagowego tej branży, czyli Budimeksu spadły o 63,5%.

Grupa Trakcja – analiza techniczna

Lecz ostatnie bardzo dynamiczne odbicia na tych spółkach sugerują nam, że być może zostały już osiągnięte twarde dna, co wcale nie jest równoznaczne z tym, że inwestorzy oczekują rychłej poprawy warunków prowadzenia biznesu na rynku budowlanym. Należy raczej stwierdzić, że wyceny spółek budowlanych zostały dostosowane do tego, co się dzieje obecnie w branży budowlanej, czyli przede wszystkim do spadku marż spowodowanych rosnącymi kosztami pracy oraz cen materiałów budowlanych, co w znacznym stopniu utrudnia właściwą kalkulację kontraktów, zwłaszcza tych długoterminowych.

Ale dla Grupy Trakcja pojawia się światełko w tunelu, bowiem na najbliższe 4 lata przewidywane są wydatki na infrastrukturę kolejową w wysokości 24 mld zł, co daje średnio 6 mld zł rocznie. Od 2015 roku roczne przychody Grupy Trakcja wahały się w granicach 1,33-1,37 mld zł. Zatem możliwości rozwoju dla tej spółki są jak najbardziej realne. Pozostaje tylko pytanie, czy zostaną one wykorzystane w taki sposób, by przyczynić się do zwiększenia zysków.

Trakcja wykres tyg. Nr 1 (1)


Inwestuj w akcje na GPW z prowizją 0,2% min. 2,99 PLN oraz w akcje zagraniczne z prowizją 0,12% min. 4,99 USD/EUR. Sprawdź konto demo oraz konto rzeczywiste w XTB.

Na pierwszym wykresie przedstawiłem ogólną sytuację Grupy Trakcja akcentując przede wszystkim dużą zmienność (volatility), która  z czasem powinna wygasać. Możemy zobaczyć również strefę wsparcia –  2,50-2,80, która  zł oraz strefę oporu – 4,84 zł, gdzie znajduje się tzw. „overhead supply”, czyli zakumulowana podaż, oczekująca na dogodny moment do działania. Zebranie tej podaży z rynku powinno  otworzyć drogę do znaczących wzrostów. Ale by tak się stało, inwestorzy musieliby być przekonani, że w nadchodzących kwartałach nastąpi znacząca poprawa zysków. Pamiętajmy o tym, że to nie analiza techniczna ma wpływ na notowania, ale że to wyniki finansowe wraz z perspektywami rozwoju są tymi właśnie czynnikami, które najmocniej oddziałują na ceny akcji. Wykres jest tylko graficznym przedstawieniem sił popytu i podaży.

Trakcja wykres dzienny Nr 2 (1)

Tym razem chciałem zrobić ukłon w stronę traderów grających w krótszym przedziale czasowym, bowiem i mi zdarzają się również takie zagrania, mimo że preferuję dłuższy horyzont czasowy. Ale od czasu do czasu pojawiają się okazje obok których trudno przejść obojętnie, a dające nam przyzwoity stosunek zysku do ryzyka.  W tym przypadku sygnał kupna wypadł w dniu 30.11.18, cena  – 3,66 zł. W tej chwili, kiedy piszę niniejszy komentarz, w dniu 5.12.18, godz. 11:45, notowania oscylują pomiędzy 3,68 a 3,70 zł, zatem jest jeszcze chwila czasu, by spokojnie rozważyć sobie wszystkie za i przeciw. Jeśli w najbliższych dniach notowania Trakcji mimo obecnej przeceny na giełdach utrzymają się w przedziale 3,55-3,80, to będzie to dla nas informacja, że popyt trzyma rękę na pulsie i gdy nastąpi ogólna poprawa nastrojów, możemy być świadkami bardziej zdecydowanych wzrostów.

Jarosław Kostrzewa
Doradca Inwestycyjny, Makler Papierów WartościowychNoble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here