Naga Markets

Grupa Trakcja działa w sektorze budowlanym, który obecnie przeżywa na giełdzie trudne chwile. Akcje tej spółki spadły 86,8% od szczytu na poziomie 18,76 zł zanotowanego w lutym 2017 roku  do minimum na poziomie 2,48 zł w lipcu 2018 r. Notowania konkurenta – Torpolu obniżyły się w tym samym czasie o 78,73%.  A akcje okrętu flagowego tej branży, czyli Budimeksu spadły o 63,5%.

Grupa Trakcja – analiza techniczna

Lecz ostatnie bardzo dynamiczne odbicia na tych spółkach sugerują nam, że być może zostały już osiągnięte twarde dna, co wcale nie jest równoznaczne z tym, że inwestorzy oczekują rychłej poprawy warunków prowadzenia biznesu na rynku budowlanym. Należy raczej stwierdzić, że wyceny spółek budowlanych zostały dostosowane do tego, co się dzieje obecnie w branży budowlanej, czyli przede wszystkim do spadku marż spowodowanych rosnącymi kosztami pracy oraz cen materiałów budowlanych, co w znacznym stopniu utrudnia właściwą kalkulację kontraktów, zwłaszcza tych długoterminowych.Ale dla Grupy Trakcja pojawia się światełko w tunelu, bowiem na najbliższe 4 lata przewidywane są wydatki na infrastrukturę kolejową w wysokości 24 mld zł, co daje średnio 6 mld zł rocznie. Od 2015 roku roczne przychody Grupy Trakcja wahały się w granicach 1,33-1,37 mld zł. Zatem możliwości rozwoju dla tej spółki są jak najbardziej realne. Pozostaje tylko pytanie, czy zostaną one wykorzystane w taki sposób, by przyczynić się do zwiększenia zysków.

Trakcja wykres tyg. Nr 1 (1)

Na pierwszym wykresie przedstawiłem ogólną sytuację Grupy Trakcja akcentując przede wszystkim dużą zmienność (volatility), która  z czasem powinna wygasać. Możemy zobaczyć również strefę wsparcia –  2,50-2,80, która  zł oraz strefę oporu – 4,84 zł, gdzie znajduje się tzw. „overhead supply”, czyli zakumulowana podaż, oczekująca na dogodny moment do działania. Zebranie tej podaży z rynku powinno  otworzyć drogę do znaczących wzrostów. Ale by tak się stało, inwestorzy musieliby być przekonani, że w nadchodzących kwartałach nastąpi znacząca poprawa zysków. Pamiętajmy o tym, że to nie analiza techniczna ma wpływ na notowania, ale że to wyniki finansowe wraz z perspektywami rozwoju są tymi właśnie czynnikami, które najmocniej oddziałują na ceny akcji. Wykres jest tylko graficznym przedstawieniem sił popytu i podaży.

Trakcja wykres dzienny Nr 2 (1)

Tym razem chciałem zrobić ukłon w stronę traderów grających w krótszym przedziale czasowym, bowiem i mi zdarzają się również takie zagrania, mimo że preferuję dłuższy horyzont czasowy. Ale od czasu do czasu pojawiają się okazje obok których trudno przejść obojętnie, a dające nam przyzwoity stosunek zysku do ryzyka.  W tym przypadku sygnał kupna wypadł w dniu 30.11.18, cena  – 3,66 zł. W tej chwili, kiedy piszę niniejszy komentarz, w dniu 5.12.18, godz. 11:45, notowania oscylują pomiędzy 3,68 a 3,70 zł, zatem jest jeszcze chwila czasu, by spokojnie rozważyć sobie wszystkie za i przeciw. Jeśli w najbliższych dniach notowania Trakcji mimo obecnej przeceny na giełdach utrzymają się w przedziale 3,55-3,80, to będzie to dla nas informacja, że popyt trzyma rękę na pulsie i gdy nastąpi ogólna poprawa nastrojów, możemy być świadkami bardziej zdecydowanych wzrostów.

Jarosław Kostrzewa
Doradca Inwestycyjny, Makler Papierów Wartościowych

NED


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here