Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


“Małe NFP” najgorzej od października 2017 r.

Dzisiejsze przedpołudnie przebiegało niezwykle spokojnie. Był to okres aby przygotować się na niezwykle emocjonującą drugą część dnia, w trakcie której poznaliśmy całą serię istotnych publikacji makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Najważniejsza w tym przypadku okazuje się jednak publikacja zmiany zatrudnienia pozarolniczego ADP, którą poznaliśmy o godz. 14:15.

Raport ADP przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym na piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Dzisiejsze wyniki okazują się jednak gorsze od oczekiwań.

163 tysiące nowych etatów w sierpniu

Zazwyczaj publikacje zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym są dosyć zmienne i konsensus prognoz analitycznych potrafi się z nimi silnie rozminąć. Nie inaczej było i tym razem. Z raportu ADP wynika bowiem, iż w sierpniu amerykańska gospodarka stworzyła zaledwie 163 tysiące nowych miejsc pracy. Dla porównania w lipcu było to 217 tysięcy (zrewidowane ujemnie z 217 tys.).

Patrząc na historyczne ujęcie wyników ADP, dzisiejszy rezultat jest najgorszy od października 2017 roku.

“Pomimo niewielkiego spowolnienia wzrostu zatrudnienia, rynek pozostaje niezwykle dynamiczny. Średnie przedsiębiorstwa nadal są motorem napędowym wzrostu, tworząc w tym miesiącu prawie 70 proc. wszystkich miejsc pracy” – komentuje dzisiejszy raport Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics”

Liczba jobless claims najniższa od 1969 roku

Piętnaście minut później rynki poznały kolejny raport z amerykańskiego rynku pracy. Tym razem dotyczył on wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Jak poinformował Department of Labor liczba wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych w tygodniu kończącym się 1 września uplasowała się na poziomie 203 tysięcy, co oznacza spadek o 10 tys. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Jak się okazuje, jest to najniższy poziom wstępnych wniosków o zasiłek od 6 grudnia 1969 roku, kiedy to rezultat plasował się na poziomie 202 tysięcy.

4 tygodniowa średnia wyniosła natomiast 209 500, co oznacza spadek o 2 750 w stosunku do średniej kroczącej z poprzedniego tygodnia i to również jest najniższy poziom dla tej średniej od 6 grudnia 1969 roku, kiedy to wynosiła ona 204.500.

Pozytywny wydźwięk tej publikacji wspierał także fakt, iż ilość kontynuacyjnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu kończącym się 25 sierpnia spadła do 1.707 tys. wobec 1.710 tys. tydzień wcześniej.

Mieszane wyniki PMI usługowego za sierpień br.

O godzinie 15:45 i 16:00 rynki zapoznały się z wynikami amerykańskiego wskaźnika PMI obrazującego aktywność sektora usługowego w Stanach Zjednoczonych – pierwszy publikował instytut IHS Markit, drugi natomiast ISM. Jak zwykle w tym przypadku dla traderów z USA zdecydowanie większe znaczenie ma ten drugi.

PMI poniżej oczekiwań

Zgodnie z raportem IHS Markit, wskaźnik PMI dla sektora usług plasował się w sierpniu br. na poziomie 54,8 co jest odczytem o 0,4 p.p. gorszym od prognoz i aż o 1,2 p.p. gorszym od wyniku lipcowego, kiedy to wskaźnik plasował się na poziomie 56,0.

Negatywny wydźwięk tej publikacji wzmaga również wynik zbiorczego wskaźnika PMI, który pomimo i tak już pesymistycznych prognoz zakładających spadek do 55,0 z 55,7 przed miesiącem, ostatecznie osunął się aż do 54,7.

“Słabsze dane PMI wskazują, że w trzecim kwartale tempo wzrostu gospodarczego prawdopodobnie nie dorówna 4,2% odnotowanemu w drugim kwartale, choć jasne jest, że popyt krajowy pozostaje silny, co pomaga firmom podnosić ceny w tempie zbliżonym do rekordowego. Dotychczasowe dane sondażowe za trzeci kwartał wskazują na roczny wzrost PKB na poziomie nieco poniżej 3,0% (…) Tempo tworzenia miejsc pracy również może zacząć spadać. W sierpniu przez drugi miesiąc z rzędu zaległości w pracy ledwo rosły, co wskazuje na to, że istniejące zdolności produkcyjne są w dużej mierze wystarczające do sprostania obecnemu wzrostowi popytu.” – komentuje Chris Williamson, główny ekonomista w IHS Markit.

Raport ISM znacznie powyżej oczekiwań

Zdecydowanie lepsze dane opublikował natomiast instytutu ISM, z raportu którego wynika, iż gospodarka rozwija się znacznie szybciej niż prognozowano. Mimo, że analitycy i tak spodziewali się wzrostu wartości wskaźnika względem poprzedniego odczytu z 55,7 do 57,0, to ostateczna publikacja na poziomie 58,5 okazuje się być miłą niespodzianką.

Zapasy ropy kurczą się trzeci tydzień z rzędu

Punktualnie o godzinie 17:00 rynki poznały raporty amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Po spadku zapasów o 2,566 miliona baryłek w zeszłym tygodniu, konsensus przed dzisiejszą publikacją zakładał kolejny spadek, lecz tym razem jedynie o 1,294 mln. brk. Ostateczny odczyt okazał się jednak zdecydowanie lepszy.

Zapasy ropy w dół o 4,302 miliona baryłek

Z raportu EIA wynika, że po ubiegłotygodniowym spadku o 2,566 mln brk, w tygodniu kończącym się 31 sierpnia 2018 roku zapasy ropy naftowej skurczyły się aż o 4,302 mln brk co okazało się wynikiem ponad trzykrotnie lepszym od prognoz zakładających spadek na poziomie 1,294 mln brk.

Mimo tak dobrego rezultatu, reakcja rynku była niemal niezauważalna. Wszystko to za sprawą danych dotyczących zapasów benzyny i destylatów, które w przeciwieństwie od zapasów ropy wzrosły kolejno o 1,85 mln brk i 3,12 mln brk.  Fakt ten sprawia, że z technicznego punktu widzenia, obecna sytuacja na notowaniach czarnego złota wciąż przedstawia się zdecydowanie bardziej pro-spadkowo.

WTI Daily

NZDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej NZDUSD zauważymy, iż kurs od wczoraj porusza się na północ. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się re-testu ostatnio pokonanego, lokalnego wsparcia (teraz oporu) w okolicy mierzenia 50% korekty Fibonacciego. Trwałe odrzucenie tej strefy mogłoby natomiast otworzyć drogę do ponownych spadków.

NZDUSD Daily

3 sposoby wykorzystania średnich kroczących

Równocześnie chciałbym zaprosić Cię na bezpłatny webinar, który odbędzie się już 13 swrześnia 2018 roku (czwartek) o godzinie 20:00. W trakcie tego spotkania poznasz rodzaje średnich kroczących oraz dowiesz się czym różnią się one między sobą. Poznasz również 3 sposoby jak wykorzystać średnie kroczące w swoim tradingu a co najważniejsze spora część spotkania zostanie poświęcona na praktyczne zastosowanie średnich i wykonanie podstawowej analizy z ich udziałem oraz wskazanie potencjalnych setupów inwestycyjnych.

Zapisz się!

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułTwórca DogeCoin krytykuje przejście do sieci Ethereum
Następny artykułGoldman Sachs: Brak porozumienia w sprawie Brexitu doprowadzi do gwałtownej deprecjacji funta szterlinga
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here