Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Środowa sesja przebiegła na rynkach walutowych dość interesująco. Pomimo niewielu danych makroekonomicznych zmienność na rynku dopisywała przede wszystkim za sprawą wieczornego posiedzenia FOMC, który zgodnie z rynkowym konsensusem zdecydował się podnieść stopy procentowe do poziomu 2.25%.

USA: Dobra sprzedaż nowych domów

W sierpniu liczba sprzedanych nowych domów wyniosła 629 tys. względem poprzedniego odczytu 608 tys. (zrewidowano z 627 tys.) przy oczekiwaniach niewiele większych (630 tys.). To dobry odczyt z rynku nieruchomości, który wspiera obecnie silną gospodarkę amerykańską.

USA: Zapasy ropy w górę

Jak co środę, o godzinie 16:30 rynki poznały raporty amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Wzrost zapasów ropy naftowej i/lub produktów rafineryjnych oznacza wzrost podaży tego surowca co, zgodnie z podstawową zasadą ekonomii, doprowadza do spadków wyceny czarnego złota na rynku. Z raportu EIA wynika, że po ubiegłotygodniowym spadku o -2,057 mln. brk, w tym tygodniu zapasy ropy naftowej wzrosły o 1,852 mln. brk., co okazało się wynikiem zdecydowanie gorszym zarówno od prognoz zakładających spadek, jak również poprzedniej publikacji.

FED podnosi stopy procentowe

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Rezerwa Federalna (FED) zdecydowała się w środę podnieść stopę funduszy federalnych trzeci raz w tym roku o 25 punktów bazowych do przedziału 2,00-2,25% co już wcześniej zostało wycenione przez rynek. We wrześniowym oświadczeniu FOMC po raz kolejny zawarto informację, że sytuacja na rynku pracy jest stabilna, a ten reprezentuje silną kondycję. Więcej na ten temat w osobnym artykule.

W trakcie konferencji prasowej rozpoczętej o godzinie 20:30 prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, odczytał oświadczenie wstępne, w którym zaznaczał, że gospodarka Stanów Zjednoczonych jest silna, a inflacja znajduje się na niskich lecz stabilnych poziomach.
Najważniejszy komentarz w krótkim oświadczeniu dotyczył kwestii, która wywołała deprecjację USD po publikacji decyzji w sprawie stóp procentowych, a mianowicie „akomodacyjności” polityki pieniężnej. Powell zaznaczał, że usunięcie tego fragmentu z oświadczenie nie sygnalizuje zmiany dotychczasowych działań FEDu, a jedynie, że jego strategia przesuwa się zgodnie z oczekiwaniami. Odpowiadając na późniejsze pytania dziennikarzy dodawał, że FED ma zamiar podnosić stopy procentowe w obecnym tempie tak długo aż będzie to potrzebne.

Najważniejsze fragmenty wypowiedzi Powella z sesji Q&A zostały zebrane poniżej:

  • Polityka pieniężna jest nadal dostosowawcza nie chcemy jednak sugerować, że wiemy gdzie znajduje się neutralny punkt
  • Nadal chcemy śledzić dane makroekonomiczne i na ich podstawie podejmować decyzje związane z polityką pieniężną
  • Jesteśmy w stanie podnosić stopy procentowe, a następnie obserwować reakcję gospodarki
  • Jeżeli inflacja przyspieszy możemy naturalnie zwiększyć tempo podwyżek stóp procentowych, nie widzimy jednak na razie takiego prawdopodobieństwa

Dolar kanadyjski najsłabszy podczas dzisiejszej sesji

Do godziny 21 najsłabszy pozostaje dolar kanadyjski, który traci w stosunku do dolara amerykańskiego ponad 0,5%. Co ciekawe pomimo podwyżki stóp procentowych w USA, dolar amerykański nie dominuje podczas dzisiejszej sesji i musi ustąpić miejsce lidera dolarowi australijskiemu (+0,18%) za którym plasuje się dolar nowozelandzki (+0,09%). Jednak należy mieć na uwadze, iż trwająca konferencja FOMC może jeszcze zmienić ten układ sił.

EURUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD można zauważyć, iż po spokojnym poranku i popołudniu para walutowa silnie wystrzeliła podczas decyzji ws. stóp procentowych, jednak kilkudniowy opór na poziomie 1.1790 aktywował falę sprzedających, którzy skutecznie powstrzymali wzrosty doprowadzając do przeceny, a para zaledwie kilkadziesiąt minut później testowała wsparcie 1.1730. Obecnie ten 60 pipsowy zakres konsolidacji determinuje dalsze notowania ceny.

GBPUSD

Z kolei para GBPUSD podczas konferencji FOMC dotarła do kluczowej strefy podaży, która utworzyła konfluencję ze zniesieniem 61,8% Fibonacciego i obecnie oscyluje w okolicach poziomu 1.3180. Najbliższym wsparciem pozostaje poziom 1.3138, który jest zarazem dzisiejszym minimum cenowym.

Złoto (XAUUSD)

Notowania złota przetestowały poziom wsparcia, o którym wspominaliśmy w artykule „Cena złota w kluczowym miejscu” i obecnie silnie odreagowuje spadki zapoczątkowane decyzją FOMC. Najbliższy opór to dzisiejszy szczyt 1202, lecz do dalszych wzrostów kluczowe będzie przebicie poziomu 1210, gdyż notowania złotego kruszcu pozostają pod silną presją sprzedaży.

Ponadto, zapraszam Cię na darmowy webinar, który przybliży Ci praktyczne wykorzystanie Heiken Ashi w spekulacji na instrumentach CFD. Na szkoleniu zostanie omówione dokładnie, w jaki sposób kształtuje się świeca Heiken Ashi oraz jak należy interpretować dany kształt. Omówione zostanie również, jak zarządzać ryzykiem oraz kiedy zamykać pozycje.

Zapisz mnie na webinar

O tym się dziś mówiło

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here