Przegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.
Mimo, że dzisiejsza sesja pod względem istotnych publikacji makroekonomicznych przebiegała dość spokojnie, to na tle niemal pustego kalendarza makroekonomicznego i tak była ona jedną z ciekawszych w ciągu całego tygodnia.
Już w trakcie sesji azjatyckiej Australia and New Zealand Banking Group (ANZ) opublikował najnowszy wskaźnik ANZ Stateometer. Wynika z niego, że w drugim kwartale roku w czterech stanach odpowiadających za blisko 90% PKB kraju doszło do spowolnienia. Ponadto wszystkie spadły poniżej linii trendu wzrostu gospodarki.
Dolar australijski zareagował na ten fakt gwałtownym osłabieniem, a potem pojawiły się kolejne negatywne dla kraju informacje. Australijski minister finansów Mathias Cormann złożył rezygnację. Co więcej, powiedział, że premier Malcolm Turnbull nie ma poparcia partii i również powinien podać się do dymisji.
Podczas zwołanej przez australijskiego premiera konferencji prasowej powiedział on, że nie ma zamiaru rezygnować ze swojego stanowiska. Dodał, że jeśli otrzyma list, w którym większość członków partii będzie za jego odwołaniem, to wtedy ustąpi oraz zrezygnuje z powrotu do bycia senatorem. Dodatkowo najbliższe obrady australijskiego parlamentu zostały przesunięte do 10 września.
Europejskie PMI: Gorzej w przemyśle, lepiej w usługach
Punktualnie o godz. 10:00 Markit Economics zaprezentował natomiast wstępne wyniki PMI ze strefy euro. Z raportu tego wynika, iż pomimo prognoz zakładających utrzymanie wartości wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w strefie euro na dotychczasowym poziomie (55,1) ostatecznie odnotowano jego spadek do 54,6.
Nieco lepiej prezentowały się natomiast dane dot. sektora usług, gdzie zgodnie z prognozami odnotowano wzrost wartości wskaźnika do 54,4 z 54,2 poprzednio.
Okazuje się jednak, że tak złe wyniki PMI przemysłowego sprawiły, że pomimo prognoz zakładających wzrost wartości zbiorczego wskaźnika PMI do poziomu 54,5 z 54,3 poprzednio, ostatecznie wzrósł on jedynie do 54,4.
Liczba jobless claims najniżej od pięciu tygodni
Wraz z wybiciem godziny 14:30 rynki poznały jedne z ważniejszych, zaplanowanych na dziś danych ze Stanów Zjednoczonych. Mowa tu oczywiście o cotygodniowym raporcie amerykańskiego Departamentu Pracy dotyczącego liczby złożonych wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych.
Jak poinformował Department of Labor, liczba wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych w tygodniu kończącym się 18 sierpnia br. uplasowała się na poziomie 210 tysięcy, co oznacza spadek o 2 tysiące w porównaniu z poprzednim tygodniem. Pozytywny wydźwięk tej publikacji wspiera również fakt, iż ankietowani ekonomiści spodziewali się jednak wzrostu aż do 215 tys. Ostateczny odczyt okazał się więc miłą niespodzianką.
Spadła również czterotygodniowa średnia, która wyniosła 213 750, co oznacza spadek o 1 750 w stosunku do średniej kroczącej z poprzedniego tygodnia.
Pozytywny wydźwięk tej publikacji wspierał także fakt, iż ilość kontynuacyjnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu kończącym się 11 sierpnia spadła do 1.727 tys. wobec 1.729 tys. tydzień wcześniej. Prognozy zakładały natomiast, że ilość continuing jobless claims wzrośnie do 1.731 tys.
Amerykańskie PMI znacznie poniżej oczekiwań
Punktualnie o godz. 15:45 Markit Economics podzielił się z nami kolejnymi wynikami PMI, tym razem ze Stanów Zjednoczonych. Z opublikowanego raportu wynika, iż według wstępnych danych w ujęciu miesięcznym, przemysłowy PMI osunie się w sierpniu br. do poziomu 54,5, co jest wynikiem gorszym nie tylko poprzedniej publikacji (55,3), lecz także od i tak już pesymistycznych prognoz (55,1).
Równie słabo prezentowały się także dane dot. sektora usług, gdzie pomimo prognoz zakładających jedynie symboliczny spadek wartości wskaźnika do 55,9 z 56,0 poprzednio, ostatecznie odnotowano deprecjację aż do 55,2.
Warto jednak pamiętać, że dzisiejsze spadki wartości wskaźnika sugerują jedynie spowolnienie wzrostu w sektorze przemysłowym i usługowym. Dopóki jego wartość znajduje się powyżej 50 pkt. gospodarka rozwija się…choć nieco wolniej.
“Gospodarka amerykańska straciła w sierpniu na dynamice, ale nadal rozwijała się w szybkim tempie. PMI wskazuje, że gospodarka rozwija się w tempie około 2,5% w skali rocznej, co oznacza spadek z poziomu 3,0% wskazanego w lipcu. Produkcja, nowe zamówienia i wzrost zatrudnienia były umiarkowane, co dodatkowo świadczy o tym, że po silnym wzroście w drugim kwartale gospodarka delikatnie spowolniła. W tym samym czasie, po raz pierwszy od ponad roku, zmniejszyły się zaległości w zakresie niezakończonych prac, które są kluczowym wskaźnikiem przyszłej produkcji i zatrudnienia.”
“Część spowolnienia można przypisać brakom w dostawach: wzrost zatrudnienia w przemyśle wytwórczym i usługach jest ograniczany przez brak dostępnych pracowników, podczas gdy fabryki są również ograniczane przez brak surowców.” – komentuje Chris Williamson z IHS Markit.
Spada sprzedaż nowych nieruchomości w USA
15 minut później rynki poznały także wyniki sprzedaży domów na rynku pierwotnym w Stanach Zjednoczonych za lipiec br.
Jak wynika z najnowszego raportu Census Bureau (pełna treść dostępna pod linkiem) w lipcu br. sprzedaż nowych nieruchomości w Stanach Zjednoczonych spadła do 627 tysięcy z 638 tysięcy jakie odnotowano w czerwcu 2018.
Spadek sprzedaży o 1,7% zawiódł oczekiwania ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu i to o 2.2%. Konsensus zakładał bowiem sprzedaż istniejących nieruchomości na poziomie 643 tys.
USD największym wygranym sesji
Biorąc pod uwagę zmienność w trakcie czwartkowej sesji zauważymy, że do godziny 17:15 dolar amerykański umacniał się dziś w stosunku do wszystkich walut grupy G8. Jego największą aprecjację obserwowaliśmy w stosunku do dolara australijskiego.

AUDUSD
Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że na skutek trwających od ubiegłego tygodnia wzrostów doszło do re-testu pokonanej wcześniej linii tendencji wzrostowej, gdzie już wczoraj pojawiła się pierwsza reakcja podażowa. Jeżeli w najbliższym czasie spadki będą kontynuowane, spodziewać moglibyśmy się nawet przetestowania okolic poziomu 0.7171 (istotne wsparcie z W1).

NZDUSD
Pro-spadkowo wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej NZDUSD, gdzie zauważymy, iż na skutek trwających od ubiegłego tygodnia wzrostów kurs dotarł do dolnego ograniczenia wcześniejszej konsolidacji i mierzenia 50% korekty Fibonacciego. Tam również już wczoraj pojawiła się pierwsza reakcja podażowa. Dziś spadki są kontynuowane i jeżeli tylko strefa ta zostanie trwale odrzucona, spodziewać moglibyśmy się dalszej deprecjacji.

Piramidowanie pozycji w tradingu
Równocześnie chciałbym zaprosić Cię na bezpłatny webinar, który odbędzie się już 30 sierpnia 2018 roku (czwartek) o godzinie 20:00. W trakcie tego spotkania przedstawionych zostanie kilka modeli piramidowania oraz odpowiedni model zarządzania ryzykiem by przy pierwszej pozycji nie stracić całego depozytu. Poznasz także różnicę pomiędzy piramidowaniem, uśrednianiem i skalowaniem, które tak często są ze sobą mylone i błędnie interpretowane.
O tym się dziś mówiło:
- FOMC minutes: Rezerwa Federalna chce kolejnej podwyżki już we wrześniu?
- SEC ponownie mówi nie ETF-om na Bitcoina
- Wiceminister Paweł Gruza odchodzi z Ministerstwa Finansów. Co dalej z ustawą dot. kryptowalut?
- Bitcan podpisało pierwszą umowę z Crypto Security Fund. Kantor zabezpiecza swoich klientów przed kradzieżą kryptowalut.
- 335 euro za fake aplikację Ethereum
- “Zawód inwestor giełdowy. Nowe ujęcie” – pobierz darmowy fragment książki
- MF przedstawiło projekt zmian w opodatkowaniu kryptowalut
STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!