Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Czwartkowa sesja pod względem istotnych publikacji przebiegała niezwykle spokojnie. Nim przejdziemy do podsumowania tego co wydarzyło się dziś, warto wspomnieć o tym, co miało miejsce jeszcze w dniu wczorajszym. Mowa tu oczywiście o decyzji monetarnej Banku Rezerwy Nowej Zelandii.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zgodnie z rynkowym konsensusem, stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie, jednak bank wykazał się nieco bardziej gołębią retoryką, co przełożyło się na dalszą deprecjację dolara nowozelandzkiego.

Rynki wiedziały, że decyzja RBNZ nie będzie zaskakująca, dużo większą uwagę przywiązywano do publikowanego razem z nią raportu, w którym RBNZ podkreślił, że jest w każdym momencie przygotowany na zmianę stóp procentowych, czy to w górę, czy w dół.  Równocześnie zaznaczono jednak, że to co może zrobić bank centralny w celu maksymalizacji stabilnego zatrudnienia oraz utryzmania niskiej i stabilnej inflacji jest zapewnienie, że stopa procentowa pozostanie na niskim poziomie zapewniającym ekspansywną politykę monetarną przez dłuższy okres czasu. To właśnie to stwierdzenie wpłynęło na znaczna deprecjację dolara nowozelandzkiego. Okazuje się bowiem, że w chwili obecnej nawet największe jastrzębie zdają się już nie wierzyć w jakąkolwiek podwyżkę stóp w najbliższym czasie. Jak zauważają analitycy XTB, szanse na podwyżki oceniane przez rynek w perspektywie 12 miesięcy nieznacznie utrzymują się powyżej 0%.

Dominick Stephens, główny ekonomista Westpac, zauważa, że ​​Bank Rezerwy Nowej Zelandii powtórzył, iż OCR ma pozostać na niskim poziomie, ale nie dał wskazówek dotyczących czasu i kierunku następnego ruchu. Jego zdaniem “Styl komunikacji RBNZ przesuwa się ku podkreśleniu niepewności (…) Bank staje się coraz mniej optymistyczny w kwestii wzrostu gospodarczego.”

Mimo to, badacze z Grupy UOB oceniają, że kolejnym krokiem RBNZ będzie podwyżka stóp procentowych. Przewidują oni jednak, że może to nastąpić najwcześniej w drugiej połowie 2019 roku.

Amerykańskie PKB za Q1 2018 poniżej prognoz

Jeżeli chodzi o czwartkową sesję, bez wątpienia najważniejszą publikacją dnia był amerykański raport PKB za pierwszy kwartał tego roku. Jak już wcześniej informował Adam Rak, konsensus prognoz analityków ankietowanych przez Bloomberg zakładał wzrost wskaźnika o 2,2% w ujęciu kwartalnym. Rzeczywistość okazała się być jednak nieco gorsza od przewidywań.

Z raportu Bureau of Economic Analysis wynika bowiem, iż zgodnie z ‘trzecim’ szacunkiem Rzeczywisty Produkt Krajowy Brutto w skali roku w pierwszym kwartale 2018 r. wzrósł zaledwie o 2,0%.

Ostateczny, trzeci szacunek amerykańskiego PKB okazał się więc o 0,2 pp. niższy od ostatnich szacunków ze względu na niższy poziom inwestycji prywatnych, obniżkę prognoz wzrostu PCE, a także niższy poziom eksportu. Rośnie natomiast poziom importu do Stanów, ale również i poziom inwestycji w sektorze nieruchomości komercyjnych.

Gorzej również na rynku pracy

Równocześnie poznaliśmy także najnowsze wyliczenia initial jobless claims. Raport okazał się być nieco gorszy niż ten sprzed tygodnia – amerykański Departament Pracy odnotował o 7 tysięcy więcej nowych wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych niż ostatnim razem. Pod koniec czerwca wskaźnik ten rośnie do poziomu 227 tys.

Trump spotka się z Putinem w Helsinkach

Oprócz raportów makroekonomicznych dowiedzieliśmy się dziś, że Donald Trump spotka się 16 lipca br. z Władimirem Putinem. Informacja ta została potwierdzona przez Kreml i Biały Dom.

Spotkanie przywódców Stanów Zjednoczonych i Rosji odbędzie się w Helsinkach i dotyczyć będzie stosunków na linii Waszyngton-Moskwa i kwestii międzynarodowych. Donald Trump ma zamiar rozmawiać z Putinem m.in. o wojnie w Syrii a także o sytuacji na Ukrainie.

Warto także przypomnieć, że przywódcy USA i Rosji spotkali się po raz ostatni w listopadzie ub.r. podczas szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku w wietnamskim Danang.

NZDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej NZDUSD zauważymy, że na skutek wczorajszej decyzji monetarnej RBNZ kurs pokonał techniczne wsparcie i osunął się do najniższych poziomów od maja 2016 roku. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja popytowa mogąca zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji i ponownego przetestowania okolic poziomu 0.6670.

NZDUSD Daily

GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że na skutek trwających od drugiej połowy kwietnia br. spadków kurs pokonał kilka technicznych wsparć i osunął się aż w okolice poziomu 1.3050.

Biorąc pod uwagę, że w październiku i listopadzie ub.r. strefa ta stanowiła dość istotne wsparcie, również tym razem moglibyśmy spodziewać się pojawienia w jej okolicy jakiejś reakcji popytowej, sygnalizującej potencjalne odrzucenie i ponowne wzrosty.

Jeżeli jednak tym razem poziom ten zostanie pokonany, przynajmniej z technicznego punktu widzenia należałoby się przygotować na dalsze spadki, dla których realnym zasięgiem okazują się nawet okolice poziomu 1.2780.

GBPUSD Daily

Silver

Niezwykle interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach srebra, gdzie na skutek wczorajszych spadków kurs pokonując niezwykle istotne wsparcie wybił dołem z trwającej od dłuższego czasu konsolidacji. Tym samym srebro jest obecnie najtańsze od grudnia ub.r. i jeżeli tylko w najbliższym czasie nie pojawi się reakcja popytowa, która mogłaby zanegować wczorajsze wybicie, spodziewać moglibyśmy się dalszej deprecjacji nawet w okolice poziomu 15.55 USD.

Silver Daily

Ponadto, zapraszam Cię na darmowy webinar, w trakcie którego poznasz siedem czynników, które należy uwzględnić podczas tworzenia własnej, spersonalizowanej strategii inwestycyjnej. Po tym spotkaniu będziesz wiedział jak dostosować trading do swojego trybu życia a nie na odwrót.

Zapisz mnie na webinar

O tym się dziś mówiło


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCMC Markets wykorzysta inteligentnego asystenta Amazon aby polepszyć wyniki swoich klientów
Następny artykułKryptowaluty vs CFD na kryptowaluty – webinar Comparic.pl już dzisiaj!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here