Naga MarketsLogo STOPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Czwartkowa sesja przebiegała pod dyktando decyzji monetarnych aż dwóch banków centralnych: SBN oraz EBC. W obydwu przypadkach, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami stopy procentowe pozostały na dotychczasowych poziomach:

Nie ulega jednak wątpliwości, że dla rynków zdecydowanie ważniejsza była decyzja Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który oprócz utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie postanowił także zakończyć program luzowania ilościowego (QE) w bieżącym miesiącu. Jest to koniec kilkuletniej ery działań instytucji w walce z niską inflacją oraz niezadowalającym wzrostem gospodarczym. Głównym celem programu skupu aktywów było bowiem zapewnienie dynamiki wzrostu cen (inflacji) w ujęciu rocznym na poziomach tuż pod 2%. Według EBC próg ten udało się osiągnąć. Więcej na temat tego wydarzenia przeczytasz tutaj.

May walczy o przyszłość Wielkiej Brytanii

Warto jednak zaznaczyć, że obydwa z wspomnianych powyżej wydarzeń przebiegały nieco w cieniu dzisiejszego szczytu UE. Po wczorajszej wygranej w głosowaniu nad wotum zaufania, które pozwoliło brytyjskiej premier zachować przywództwo w Partii Konserwatywnej, Theresa May pojechała do Brukseli, by tam spotkać się z unijnymi przywódcami.

Jej głównym celem jest wynegocjowanie lepszych warunków umowy rozwodowej UK z UE. Chodzi tu przede wszystkim o uzyskanie wiążących prawnie zobowiązań od przywódców krajów Unii w kwestii tzw. backstopu. Były szef MSZ Boris Johnson uważa, że takie rozwiązanie oznacza, iż Londyn zostanie zredukowany do rangi kolonii UE. Brexitowcom i północnoirlandzkim unionistom nie podoba się bowiem mechanizm awaryjny mający zapobiec „twardej granicy” między Irlandią a Irlandią Północną.

– Nie oczekuję natychmiastowego przełomu. Mam nadzieję, że możemy zacząć pracować najszybciej jak to możliwe nad koniecznymi zapewnieniami – studziła emocje w rozmowie z reporterami.

Warto przypomnieć, że już w trakcie poprzedniego szczytu UE, gdy zatwierdzono umowę w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię szeregu państw członkowskich Unii Europejskiej, przewodniczący Komisji Europejskiej powiedział, że „Uzyskane porozumienie jest jedyne jakie było możliwe. Nie będzie innego.”

O tym, czy unijni przywódcy będą skłonni do wznowienia rozmów dowiemy się już wkrótce. Okazuje się jednak, że nawet jeżeli Theresie May uda się wynegocjować lepsze warunki Brexitu, na oficjalne zatwierdzenie ich przez brytyjski parlament będzie musiała poczekać do stycznia 2019 roku. W ogłoszonym dziś programie obrad Izby Gmin na przyszły tydzień nie znalazł się bowiem zapis wskazujący na planowane głosowanie nad porozumieniem.

Przypomnijmy jeszcze, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską 29 marca 2019 roku. Brak porozumienia do tego czasu będzie oznaczał tzw. hard brexit, czyli zerwanie niemal wszystkich więzi między Londynem a Brukselą. Obie strony zdają sobie jednak doskonale sprawę, że to jedno z najgorszych rozwiązań i wypracowanie porozumienia jest w interesie wszystkich.

Dolar amerykański jednym z największych wygranych czwartkowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godziny 16:35 zauważymy, że dolar amerykański umacniał się dziś w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G8. Jego nieznaczną deprecjację obserwowaliśmy bowiem jedynie w stosunku do dolara australijskiego.

Czwartkowa zmienność USD wobec walut grupy G8
Dane z godz. 16:35 | Źródło: finviz.com

Sytuacja techniczna na GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek trwających od wczoraj wzrostów, kurs dotarł w okolice ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu), gdzie dziś pojawiła się już pierwsza reakcja podażowa. Jeżeli zatem strefa ta zostanie trwale odrzucona, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej przeceny funta szterlinga. Wiele może w tym przypadku zależeć od przebiegu dzisiejszych negocjacji premier May z unijnymi przywódcami.

Kurs pary walutowej GBPUSD

O tym się dziś mówiło:


Logo STOSTO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułFirma gamingowa Razer chce płacić graczom za kopanie kryptowalut
Następny artykułLee: Bitcoin zbyt tani, powinien być warty 15 tys. USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here