Naga Markets


Przegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Czwartkowa sesja niemal po brzegi wypełniona była istotnymi publikacjami makroekonomicznymi. Bez wątpienia tym na co czekali niemal wszyscy inwestorzy była jednak dopiero popołudniowa decyzja monetarna Europejskiego Banku Centralnego.

Jak informowaliśmy już wcześniej, zgodnie z oświadczeniem polityki pieniężnej opublikowanym o 13:45, EBC zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmiennym poziomie, jednocześnie zapowiadając, że ewentualna podwyżka nie nastąpi przed czerwcem 2019. EBC informował również o planowanym zakończeniu programu luzowania ilościowego (QE) po grudniu bieżącego roku.

EBC obniża prognozy wzrostu gospodarczego, inflacja nadal poniżej celu

W trakcie późniejszej konferencji prasowej prezes Mario Draghi komunikował także, że bank centralny zdecydował się obniżyć projekcje wzrostu PKB w strefie euro w 2018 roku z 2,4% (projekcja marcowa) do 2,1%. Dla 2019 i 2020 prognozy pozostały niezmienne, kolejno wynosząc 1,9% oraz 1,7%.

EBC co prawda podwyższał projekcje inflacyjne (2018 – 1,7% vs 1,4%, 2019 1,7% vs 1,4%), nadal jest to jednak wynik zdecydowanie poniżej docelowego pułapu 2,0%, w który celują przedstawiciele Rady Prezesów.

Jak informowaliśmy już wcześniej, dzisiejsze posiedzenie EBC miało być jastrzębią demonstracją siły europejskiej gospodarki oraz planów banku centralnego na przyszłość. W efekcie jednak całość została odczytana przez rynek jako mieszanka niepewności i gołębich sygnałów, które doprowadziły do znacznej deprecjacji europejskiej waluty.

Znaczny spadek bezrobocia w Australii

Oprócz decyzji monetarnej EBC, w trakcie czwartkowej sesji poznaliśmy także raport z australijskiego rynku pracy. Pomimo, że w maju powstało tam zaledwie 12 tys. nowych etatów (prognozowano 18,8 tys.), to okazało się to wystarczające, by stopa bezrobocia osunęła się tam aż o 0,2 p.p. z 5,6% do 5,4% co okazało się bardzo pozytywną niespodzianką.

Polska: ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosną szybciej niż zakładano

Po godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki inflacji konsumenckiej (CPI). Jak przeczytać możemy w raporcie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju br. w stosunku do kwietnia br. o 0,2% (w tym towarów – o 0,3%, przy spadku cen usług – o 0,3%), co okazało się wynikiem lepszym od prognoz zakładających wzrost jedynie o 0,1%. Ponadto, pozytywny wydźwięk tej publikacji wzmacnia również znaczna wzrostowa rewizja poprzedniego raportu z 0,1% do 0,5%.

W ujęciu rok do roku a więc w porównaniu z majem 2017 roku ceny towarów u usług konsumpcyjnych wzrosły natomiast o 1,7% (w tym towarów – o 1,8% i usług – o 1,3%).

W maju 2018 r. największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny paliw do prywatnych środków transportu, które podwyższyły ten wskaźnik o 0,29 p. proc.

Warto także dodać, że w maju 2018 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5% +/- 1 p. proc.).

Źródło: GUS

Presja inflacyjna ponownie przebiera na sile

Oprócz raportu GUS, Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych opublikowało także Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych. Wzrost wartości wskaźnika o 0,2 punktu sygnalizuje, że po dwóch miesiącach stabilizacji, ponownie nasiliły się czynniki inflacjogenne. Ich podstawowym źródłem w tym miesiącu są rosnące koszty, w mniejszym zaś stopniu oczekiwania konsumentów i producentów na temat spodziewanego w najbliższej przyszłości tempa wzrostu cen. Mimo, iż w ostatnim miesiącu oczekiwania te nie nasiliły się, jednak pozostają na podwyższonym w stosunku do roku ubiegłego poziomie.

W raporcie tym przeczytać możemy, że spośród siedmiu składowych wskaźnika sześć działało w kierunku wzrostu inflacji a tylko jedna w kierunku jej spadku.

Najsilniej w kierunku wzrostu cen działało osłabienie złotego względem euro i dolara. Słabszy złoty podraża import zarówno gotowych towarów trafiających bezpośrednio do handlu, jak również surowców i komponentów do dalszej krajowej produkcji. Ponadto, bardzo często wyższe ceny towarów pochodzących z importu stają się cenami odniesienia dla krajowych producentów bez względu na to czy importują surowce do dalszej produkcji czy nie. W dotychczasowej historii, osłabienie złotego przenosiło się z około 3-4 miesięcznym opóźnieniem na wzrost cen krajowych.

Drugi mocny miesiąc dla sprzedaży detalicznej w UK

Punktualnie o godz. 10:30 Wyspiarze podzielili się także informacjami o majowej sprzedaży detalicznej. Z raportu ONS wynika, iż w maju 2018 roku wartość handlu detalicznego wzrosła o 1,3% w porównaniu z kwietniem br. Wzrost sprzedaży detalicznej odnotowano we wszystkich głównych sektorach gospodarki.

Informacje zwrotne od detalistów sugerują, że trwały okres dobrej pogody i obchodów Królewskiego Ślubu zachęcił do wydawania pieniędzy w sklepach spożywczych i artykułów gospodarstwa domowego w maju – czytamy w raporcie.

Sprzedaż detaliczna w USA pozytywnie zaskakuje

Po południu podobny raport opublikował także amerykański departament handlu. Okazuje się, że wartość sprzedaży detalicznej w maju wzrosła w stosunku do miesiąca poprzedniego aż o 0,8% co okazało się wynikiem zdecydowanie lepszym zarówno od poprzedniej publikacji (0,3%) jak również i tak już optymistycznych prognoz (0,5%).

USD najsilniejszy, EUR najsłabsze

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 17:40 zauważymy, że dolar amerykański umacniał się dziś w stosunku do wszystkich walut grupy G8. Jego największą aprecjację obserwowaliśmy w stosunku do europejskiej waluty, która na skutek dzisiejszej decyzji monetarnej EBC odnotowała znaczące spadki.

Dane z godz. 17:40 | Źródło: finviz.com

EURUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że na skutek dzisiejszych spadków kurs wybił dołem z trwającej od ubiegłego tygodnia konsolidacji. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja popytowa, spodziewać moglibyśmy się dalszej deprecjacji.

EURUSD H4

USDCAD

Na skutek dzisiejszych wzrostów kurs pary walutowej USDCAD pokonał lokalny poziom oporu. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się przetestowania okolic poziomu 1.3120 bądź nawet 1.3210.

Zobacz także: Najciekawsze setupy dnia – 14.06.2018

USDCAD H4

Ponadto, już dziś zapraszam Cię na darmowy webinar, w trakcie którego postaram się przedstawić wszystkie za i przeciw oraz wydam ostateczny osąd, czy analiza techniczna jest przydatna w tradingu. Postaram się również wskazać, które z narzędzi AT są bardziej skuteczne, a które jedynie zaśmiecają wykres.

Zapisz mnie na webinar

O tym się dziś mówiło


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBan na kryptowaluty w Indiach, bez jakichkolwiek badań ani konsultacji
Następny artykułBlok po 22 – 14 czerwca 2018: USD/CHF, EUR/JPY
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here