Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem czwartkowej sesji było podsumowanie posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC) oraz publikacja decyzji w sprawie stóp procentowych, którą poznaliśmy o godzinie 13:45.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nim do tego przejdziemy warto jednak podsumować dane, które poznaliśmy jeszcze w trakcie sesji azjatyckiej. Mowa tu oczywiście o dynamice japońskiego PKB, które w Q4 2017 plasowało się na poziomie 1,6% r/r co było rezultatem lepszym od prognoz. Jak już o poranku informował natomiast Adam Rak, ekonomiści nie są jednak przekonani, że podobne tempo utrzyma się w kolejnych kwartałach. Takashi Shiono z Credit Suisse jest zdania, że „spowolniony wzrost zarobków ogranicza decyzje gospodarstw domowych co do planowania wydatków. Silny jen dodatkowo wzmaga ryzyko spadku zysków korporacyjnych i może spowolnić sentyment wśród konsumentów i przedsiębiorstw.”

Stopy EBC bez zmian

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów EBC zdecydowała, że ​​oprocentowanie podstawowych operacji refinansujących oraz oprocentowanie kredytu na koniec dnia i depozytu zabezpieczającego pozostaną niezmienione odpowiednio na poziomie 0,00%, 0,25% i -0,40%. Rada Prezesów oczekuje, że kluczowe stopy procentowe EBC utrzymają się na obecnym poziomie przez dłuższy czas i znacznie poza horyzontem zakupów aktywów netto – czytamy w oświadczeniu EBC.

Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów potwierdza, że zamierza prowadzić zakupy aktywów netto, na obecnym poziomie 30 mld euro miesięcznie, do końca września 2018, a w razie potrzeby jeszcze dłużej – w każdym razie tak długo, aż stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu. Eurosystem będzie reinwestować spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów przez dłuższy czas po zakończeniu zakupów aktywów netto, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie istniała taka potrzeba. Przyczyni się to do zapewnienia zarówno korzystnych warunków płynnościowych, jak i odpowiedniego nastawienia polityki pieniężnej.

Pomimo braku zmiany poziomu stóp oświadczenie to wpłynęło w pozytywny sposób na wycenę euro na rynku. Inwestorzy z zniecierpliwieniem czekali więc na konferencję prasową Mario Draghiego, od którego oczekiwano potwierdzenia zmiany nastawienia EBC wobec bieżącej i przyszłej polityki monetarnej. Tak się jednak nie stało.

Mario Draghi ponownie potwierdził swoją wyjątkową umiejętność łagodzenia niemal każdej jastrzębiej nuty na jaką stać EBC. Jak już wcześniej informował Adam Rak, wydźwięk wypowiedzi prezesa EBC można określić jako neutralno-gołębi. Draghi zdaje sobie sprawę z tego, że zmienność na europejskich rynkach finansowych jest w większości efektem działań samego EBC. Choć sytuacja w poszczególnych krajach strefy euro staje się coraz lepsza, to Mario Draghi przyznaje, że członkowie Europejskiego Banku Centralnego postrzegają strefę jako całość – nie oderwane od siebie przypadki.

O godzinie 14:15 i 14:30 rynki poznały natomiast dane z kanadyjskiej gospodarki dotyczące rozpoczętych budów domów oraz pozwoleń na budowę oraz najnowszy raport z amerykańskiego rynku pracy.

Housing starts zdecydowanie lepiej od prognoz

Lutowe wyniki kanadyjskich rozpoczętych budów domów wypadały na poziomie 229,7 tysięcy, co jest wynikiem zdecydowanie lepszym zarówno od i tak juz optymistycznych prognoz zakładających odczyt na poziomie 217 tysięcy oraz wyniku poprzedniego (215,3 tys.).

Pozwolenia na budowę pozytywnie zaskakują

 

Publikowane kilkanaście minut później building permitsrównież okazały się zdecydowanie lepsze od prognoz. Styczniowa dynamika wskazuje na wzrost wydanych zezwoleń na budowę o 5,6% m/m w stosunku do prognozowanego spadku o 0,3%.

Unemployment claims gorsze od prognoz

Jak co tydzień, punktualnie o godz. 14:30 poznaliśmy również najnowszy raport z amerykańskiego rynku pracy. Jak poinformował Department of Labor, liczba wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych w tygodniu kończącym się 3-go marca uplasowała się na poziomie 231 tysięcy, co stanowi wzrost o 21 tys. w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Biorąc pod uwagę zmienność w trakcie dzisiejszej sesji zauważymy, że mimo pierwszej, jastrzębiej reakcji rynku na decyzję EBC, już po konferencji z udziałem Mario Draghiego to właśnie euro osłabia się najbardziej w stosunku do dolara amerykańskiego.

Dane z godz. 16:00 | Źródło: finviz.com

EURUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że w najbliższym czasie powinno dojść do ponownego re-testu ostatnio pokonanego, lokalnego oporu (teraz wsparcia). Trwałe pokonanie bądź odrzucenie tej strefy mogłoby natomiast określić przyszły kierunek ruchu na najbliższe dni.

EURUSD H4

USDCHF

Na skutek trwających od początku tygodnia wzrostów kurs pary walutowej USDCHF po raz kolejny dotarł do poziomu 0.9460. Tym razem opór ten został jednak pokonany i jeżeli tylko w najbliższym czasie nie pojawi się reakcja podażowa, która mogłaby zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się kontynuacji wzrostów nawet w okolice poziomu 0.9715.

UWAGA Wygraj konto STO Premium z 2000 zł!

USDCHF H4

O tym się dziś mówiło: 


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKryptowalutowe podsumowanie dnia – trzeci dzień spadków największych kryptowalut!
Następny artykułOkruchy dla jastrzębi. Komentarz ING
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here