Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Czwartkowa sesja niemal po brzegi wypełniona była istotnymi wydarzeniami makroekonomicznymi. Fakt ten sprawił, że traderzy na rynkach walutowych nie mieli powodów do narzekań…a przynajmniej nie z powodu braku zmienności czy nudy.

Już w trakcie sesji azjatyckiej poznaliśmy raport australijskiego rynku pracy, z którego wynika, iż pomimo pomimo i tak już optymistycznych prognoz zakładających wzrost zatrudnienia o 16,5 tys., to wzrosło sierpniu ostatecznie aż o 44 tys. Mimo to, stopa bezrobocia zgodnie z prognozami analityków utrzymała się na poziomie 5,3%.

Zdecydowanie ciekawiej prezentowało się natomiast dzisiejsze popołudnie, kiedy to poznaliśmy aż trzy decyzje monetarne.

BoE nie zmienia stóp, zwiększa prognozę PKB

Zgodnie z szerokim konsensusem rynkowym Bank Anglii (BoE) nie zdecydował się podnosić swojej głównej stopy procentowej i utrzymał ją na poziomie 0,75%, co zostało przyjęte jednogłośnie przez dziewięcioosobowy skład brytyjskiej rady polityki pieniężnej. Instytucja poinformowała jednak o podniesieniu swoich prognoz dotyczących produktu krajowego brutto (PKB).

Decydenci instytucji stwierdzili bowiem, że ostatnia koniunktura gospodarcza pozwala na zwiększenie projekcji kwartalnego PKB (Q3 2018) do 0,5% kw/kw z raportowanego w sierpniu 0,4% kw/kw. Po raz kolejny bank potwierdzał, że dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej jest niezbędne, łagodząc jastrzębi komentarz stwierdzeniami o konieczności śledzenia danych makroekonomicznych oraz potrzebie „stopniowego i ograniczonego” podnoszenia stóp.

W stosunku do zeszło miesięcznego oświadczenia ciężko doszukiwać się sporych zmian w retoryce BoE, a jednogłośna decyzja o utrzymaniu stóp w ryzach potwierdza, że bank nie ma zamiaru normalizować swojej polityki w przeciągu kilku następnych miesięcy.

Erdogan pokonany. Bank Centralny Republiki Tureckiej (TCMB) stawia na swoim

Równocześnie podobną decyzję podjął także Bank Centralny Republiki Tureckiej (TCMB), który nie wystraszył się gróźb prezydenta Erdogana i podniósł swoją stopę procentową z 17,75% do 24,00% chcąc tym samym zatrzymać szalejącą inflację.

W dzisiejszym oświadczeniu dot. polityki monetarnej przeczytać możemy m.in., że Bank nie wyklucza kolejnych podwyżek stóp procentowych jeżeli tylko będzie to konieczne. Konieczne jest zdecydowanie zacieśnianie polityki pieniężnej do czasu, gdy perspektywy inflacyjne ulegną poprawie.

Ogromnym problemem może okazać się teraz jednak to, czy bank centralny będzie w stanie utrzymać swoją niezależność w świetle gołębich uwag Erdogana. Jeżeli tylko TCMB będzie w stanie utrzymać swoją ścieżkę polityki monetarnej, będzie to duża zmiana mogąca umocnić lirę turecką. Jeżeli jednak Erdogan będzie nadal naciskał, że stopy procentowe powinny być niższe, może to okazać się jedynie krótkotrwałą ulgą.

“Turecki bank centralny nie może sobie pozwolić na tworzenie większej niepewności co do swojej polityki pieniężnej” – powiedział jeszcze przed dzisiejszą podwyżką stóp procentowych Anders Faergemann, menedżer finansowy w PineBridge Investments.

Stopy EBC na niezmienionym poziomie „przynajmniej do lata 2019”

Jako ostatni swoją decyzję monetarną opublikował Europejski Bank Centralny, który podobnie jak BoE postanowił utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Rada oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do lata 2019, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego trwałego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2% w średnim okresie. – podał EBC w oficjalnym komunikacie. Równocześnie instytucja zdecydowała się obniżyć swoje trzyletnie prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego. O ile dynamika cen ma utrzymywać się do 2020 niezmiennie na pułapie 1,7%, to dynamika gospodarki została zrewidowana spadkowo:

  • 2018: 2,0% vs 2,1% poprzednio
  • 2019: 1,8% vs 1,9% poprzednio
  • 2020: 1,7% vs 1,7%

Analitycy obawiali się, że takowa rewizja skłoni „Super Mario” do gołębich komentarzy odnośnie chęci opóźnienia programu zacieśniania polityki pieniężnej. Nic takiego nie miało jednak miejsca, a prezes banku stwierdził dodatkowo, że inflacja wynosząca 1,7% r/r jest dla EBC zadowalająca i realizuje mandat mówiący o „stabilizacji tuż poniżej 2%” w ujęciu rocznym.

Amerykańskie claimsy najniżej od 1969 roku

Punktualnie o godz. 14:30 rynki poznały dane za Stanów Zjednoczonych. Z raportu Department of Labor wynika, iż liczba jobless claims w tygodniu kończącym się 8-go września wyniosła 204 tysiące, a zatem była niższa aż o 1 tysiąc od zrewidowanego w górę wyniku z poprzedniego tygodnia (205 tys.). Co istotne była to najniższa liczba nowych wniosków o zasiłek od 6 grudnia 1969, kiedy to plasowała się na poziomie 202 tysięcy.

Inflacji CPI w stosunku miesięcznym rośnie o 0,2%

Równocześnie poznaliśmy także lipcowy odczyt wskaźnika CPI w ujęciu miesięcznym, który uplasował się na poziomie 0,2%. Ekonomiści zakładali, że w czerwcu wzrośnie do poziomu 0,3%, jednakże pokładane nadzieje nie zostały spełnione. Inflacja konsumencka w czerwcu wzrosła jedynie o 0,2%, tak jak przy poprzednim odczycie.

W stosunku rok do roku, wskaźnik CPI zniżkuje do poziomu 2,7%, a zatem niżej od prognoz analityków (2,8%) oraz poprzedniej publikacji (2,9%).

Banki centralne umocniły lokalne waluty

Biorąc pod uwagę zmienność w trakcie czwartkowej sesji zauważymy, że decyzje monetarne banków centralnych przyczyniły się do tego, że zarówno funt szterling, lira turecka, jak również euro umacniały się dziś wobec dolara amerykańskiego.

3 sposoby wykorzystania średnich kroczących

Równocześnie chciałbym zaprosić Cię na bezpłatny webinar, który odbędzie się już 13 września 2018 roku (czwartek) o godzinie 20:00. W trakcie tego spotkania poznasz rodzaje średnich kroczących oraz dowiesz się czym różnią się one między sobą. Poznasz również 3 sposoby jak wykorzystać średnie kroczące w swoim tradingu a co najważniejsze spora część spotkania zostanie poświęcona na praktyczne zastosowanie średnich i wykonanie podstawowej analizy z ich udziałem oraz wskazanie potencjalnych setupów inwestycyjnych.

Zapisz się!

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykuł“Szukamy, analizujemy, gramy – Ichimoku” 13.09.2018 CAD/JPY
Następny artykułSpółki z GPW nominowane w konkursie European Small and Mid-Cap Awards 2018
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here