Naga MarketsLogo TickmillPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Czwartkowa sesja przebiegała na rynku walutowym niezwykle interesująco. Wszystko to za sprawą kilku istotnych wydarzeń, które w znaczny sposób przyczyniły się do nieco większej zmienności. Mowa tu oczywiście o wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, których oficjalne wyniki poznamy z pewnością jutro, oraz decyzjach monetarnych Szwajcarskiego Banku Narodowego i Europejskiego Banku Centralnego. Obydwa z nich zgodnie z oczekiwaniami zdecydowały się w trakcie grudniowych posiedzeń na utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowych poziomach odpowiednio -0,75% oraz 0,00%.

RPP nie wyklucza zmiany poziomu stóp procentowych

Wczoraj, tuż przed północą ukazał się także wywiad z Kamilem Zubelewiczem, członkiem Rady Polityki Pieniężnej. W rozmowie z portalem PolishBrief przyznał on, że stopy procentowe wzrosną, jeśli ceny zaczną trwale rosnąć powyżej 3,5 proc. w skali roku. Stopy procentowe spadną, jeśli tempo wzrostu gospodarczego stałoby się bardzo niskie, a cena kredytu byłaby barierą dla pobudzenia konsumpcji czy inwestycji.

Warto w tym miejscu przypomnieć jednak, że podczas konferencji prasowej po ubiegłotygodniowym posiedzeniu RPP, Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński ocenił, że tempo wzrostu PKB w Polsce obniża się, ale pozostaje znakomite i nie budzi to niepokoju. Jego zdaniem, bardzo prawdopodobne jest, że do końca jego kadencji stopy proc. pozostaną bez zmian:

– W moim przekonaniu wszystko przemawia za stabilnością stóp proc., jeśli projekcja okaże się zgodna z rzeczywistością, co zakładam.

Frank, funt i jen największymi przegranymi sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 17:00 zauważymy, że dolar amerykański umacniał się dziś w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G8. Jego deprecjację dostrzec można było bowiem jedynie wobec dolara australijskiego. Jednymi z największych przegranych sesji są natomiast frank  szwajcarski, funt szterling oraz jen japoński.

Czwartkowa zmienność walut grupy G8 wobec dolara amerykańskiego
Dane z godz. 18:00 | Źródło: finviz.com

GBPUSD neguje ostatnie wzrosty

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek dzisiejszych spadków rynek zanegował wczorajsze pokonanie technicznego oporu w wysokości 1.3170, co z czysto technicznego punktu widzenia mogłoby otworzyć drogę do spadków w okolice górnego ograniczenia wcześniejszej konsolidacji i mierzenia 61.8% korekty Fibonacciego z ostatniego impulsu wzrostowego.

Warto w tym miejscu wspomnieć jednak, że kierunek ruchu na notowaniach funta będzie z pewnością bardziej podatny na wyniki dzisiejszych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii niż analizę techniczną.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

NZDUSD w okolicy istotnego oporu

Spoglądając na notowania pary walutowej NZDUSD zauważymy, że w wyniku trwających od pewnego czasu wzrostów rynek pokonał dwa horyzontalne poziomy oporu i dotarł aż do 0.66. Gdyby tylko w okolicy tego oporu pojawiła się większa reakcja podażowa, oczekiwać moglibyśmy powstania przynajmniej korekty spadkowej, dla której realnymi zasięgami wydają się kolejno rejony 0.6490 i mierzenia 38,2% korekty Fibonacciego, bądź dalej nawet 0.6430 i mierzenia 61.8% Fibo.

Kurs pary walutowej NZDUSD
NZDUSD Daily

GOLD odrzuca górne ograniczenie konsolidacji

Cena złota od ponad miesiąca porusza się w trendzie horyzontalnym, którego górne ograniczenie stanowi opór będący dolnym ograniczeniem wcześniejszej konsolidacji. Ponadto, poziom ten zbiega się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego. Biorąc pod uwagę dzisiejszą reakcję podażową sygnalizującą potencjalne odrzucenie tej strefy, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownej deprecjacji ceny złota.

Cena złota
GOLD Daily

O tym się dziś mówiło:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułStabilizacja stóp procentowych w USA? Powell czeka na wzrost inflacji
Następny artykułTwitter planuje stworzyć zdecentralizowany system sieci społecznościowych
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here