Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Czwartkowa sesja przyniosła ze sobą zmianę nastawienia na notowaniach większości głównych par walutowych. W odróżnieniu do sytuacji, z jaką mieliśmy miejsce na przestrzeni ostatnich kilku tygodni, w dniu dzisiejszym dolar amerykański osłabiał się w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G8. Jego aprecjację obserwowaliśmy jedynie w stosunku do GBP i NZD i nie wynikała ona z siły amerykańskiej waluty lecz ze słabości dwóch pozostałych. Osoby uważnie śledzące najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne wiedzą, że było to związane z decyzjami monetarnymi, które opublikowały RBNZ i BoE.

Dane z godz. 17:05 | Źródło: finviz.com

Jak już o poranku informował Przemysław Jarząbek, dziś w nocy odbyło się spotkanie Banku Rezerwy Nowej Zelandii. Stopy procentowe nie uległy zmianie, wszystkich jednak interesowała konferencja prasowa z udziałem Adriana Orra. To było pierwsze spotkanie banku centralnego z nim w roli prezesa.

Orr uważa, że kurs dolara nowozelandzkiego „zachowuje się bardzo dobrze”. Odzwierciedla aktualną sytuację gospodarki kraju oraz dane dotyczące wymiany handlowej. Obecne działania RBNZ mogą doprowadzić do dalszego osłabienia NZD.

Orr wyraził troskę o stopę inflacji, która bardzo powoli reaguje na niskie stopy procentowe. Na razie bank nie czuje potrzeby zmiany stóp w którąkolwiek stronę. Zanim zostaną one podniesione, musi dojść do stałej podwyżki inflacji bazowej. Najlepiej, gdyby udało się to osiągnąć poprzez wzrost płac.

BoE utrzymuje dotychczasowy poziom stóp

Punktualnie o godz. 13:00 podobną decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych podjął także Bank Anglii. Jak się okazało, i w tym przypadku zgodnie z przewidywaniami Bank of England ilością głosów 7 do 2 utrzymał swoje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (0,5% wobec prognozy 0,5%).

Jak informuje Reuters – członkowie Bank of England wolą przybrać postawę wait and see. Ma to oczywiście związek z słabszymi w ostatnich tygodniach odczytami makroekonomicznymi, które przyczyniły się do drastycznego spadku wyceny funta do dolara. Agencja donosi, że wszyscy członkowie MPC zgodzili się co do tego, że przyszłe podwyżki stóp procentowych muszą być okrojone i wprowadzane stopniowo. Prognozy wzrostu PKB Bank of England w drugim kwartale tego roku wyniosły +0,4% k/k.

Gołębi wydźwięk decyzji

Wraz z decyzją monetarną BoE poznaliśmy również najnowszy raport inflacyjny, w którym przeczytać możemy, że inflacja CPI spadła w marcu o 2,5% w porównaniu do raportu z lutego. Co gorsza, biorąc pod uwagę czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne MPC oczekuje dalszego spadku inflacji, choć ten powinien być ograniczony.

Mimo wszystko, ostateczne prognozy inflacji MPC nie odbiegają zbytnio od tych prezentowanych w poprzednim raporcie. Brytyjskie PKB powinno rosnąć średnio o 1,75% w okresie objętym prognozami, a presja inflacyjna powrócić.

Warto było ujrzeć jak rozłożyły się dane w ostatnich miesiącach aby ocenić czy słabość widziana w pierwszym kwartale ma szanse się utrzymać – przekonują członkowie MPC, co zdaniem ekspertów może być traktowane jako otwarta furtka dla podwyżki stóp w sierpniu, kiedy to planowana jest aktualizacja projekcji ekonomicznych BoE.

Brytyjska produkcja przemysłowa w górę

Oprócz wspomnianych powyżej decyzji monetarnych RBNZ i BoE, w trakcie czwartkowej sesji poznaliśmy również wyniki marcowej produkcji przemysłowej w UK. Jak się okazało, spadek o 0,1% okazał się nieco lepszym rezultatem niż prognozowano. Ankietowani ekonomiści spodziewali się bowiem utrzymania dynamiki na poziomie -0,2% w skali miesiąca. W ujęciu rocznym dynamika wskaźnika rośnie z 2,5% do oczekiwanych przez rynek 2,9%.

USA: Jobless claims niżej od prognoz

Jednymi z ostatnich publikacji dzisiejszej sesji były dwa raporty ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszy dotyczył inflacji konsumenckiej CPI a drugi rynku pracy, a konkretnie tzw. jobless claims.

Jak wynika z raportu Bureau of Labor Statistics, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu o 0,2% m/m co okazało się odczytem gorszym od zakładanego (0,3%). Bazowa wartość wskaźnika a wiec z wyłączeniem cen żywności i energii uplasowała się natomiast na poziomie 0,1% co również okazało się odczytem o 0,1 p.p. gorszym niż zakładano (0,2%).

Nieco lepiej prezentował się natomiast raport z rynku pracy. Wynika z niego bowiem, że w  minionym tygodniu złożono 211 tys. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych co jest rezultatem dokładnie takim samym jak przed tygodniem i o 8 tys. lepszym niż zakładano.

Czterotygodniowa średnia krocząca zmniejszyła się o 5,5 tys. do poziomu 216.000. Co istotne jest to najniższy poziom tejże średniej od 20-grudnia 1969 r., kiedy to średnia wyniosła 214.500.

GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że kurs od kilku dni oscyluje poniżej bardzo ważnego, technicznego poziomu 1.3610. Trwałe odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków.

Odbieraj codzienne sygnały handlowe przez SMS, nigdy nie przegapisz kolejnej korekty cen lub trendu!

GBPUSD Daily

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułUważaj na swoje Bitcoiny z portfelem Electrum Pro
Następny artykułStrategia EMA10/20 – możliwy short na USDCAD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

 1. “Ropa po $100 za baryłkę? Ten scenariusz jest co raz bliski prawdy, ale co na to konsumenci?
  Myślę tu o posiadaczach prywatnych pojazdów, czy nie przesiądą się na transport publiczny?
  Transport publiczny też podniesie ceny za przejazdy. Wzrosną ceny towarów i usług
  wszędzie tam gdzie to konieczne a dotknie to pażdego sektora. Co na to amerykanie? Może przesiądą się na rowery
  aby zaoszczędzić na budżecie domowym? A co z “ratowaniem” DOLARA, jak długo jeszcze?Podnosząc stopy procentowe?
  Rodzi się cała masa pytań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here