Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Czwartek to kolejny dzień w tym tygodniu, kiedy nie możemy narzekać na brak istotnych publikacji makroekonomicznych. Mimo, że pierwsze z nich poznaliśmy już przed południem, to zdecydowanie najważniejszym punktem całej sesji była decyzja monetarna Bank of England (BoE), który zgodnie z oczekiwaniami, w trakcie sierpniowego posiedzenia polityki pieniężnej zdecydował się podnieść stopy procentowe o 25 punktów bazowych do poziomu 0,75%, dzięki czemu po raz pierwszy od 2009 roku znalazły się one powyżej poziomu 0,50%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Mimo, że samej podwyżki spodziewali się niemal wszyscy, to jednak mało kto prognozował, że opowiedzą się za nią wszyscy członkowie MPC (odpowiednik polskiej RPP). Ostatecznie jednak cała dziewiątka sygnalizowała potrzebę takiego ruchu. Dodatkowo w oświadczeniu polityki pieniężnej pojawiło się stwierdzenie, że “kolejne podwyżki będą potrzebne”, co dało funtowi kolejny impuls do wzrostów. Aprecjacja ta nie trwała jednak zbyt długo…

Obawy BoE w związku z Brexitem osłabiają funta szterlinga

Jak informowaliśmy już wcześniej, jastrzębia podwyżka stóp procentowych, zapowiedź chęci dalszej normalizacji polityki pieniężnej w przyszłości i pozytywne spojrzenie na prognozy gospodarcze okazały się niewystarczające. W trakcie konferencji prasowej BoE, gubernator Mark Carney zapytany został o kondycję inwestycji biznesowych. Przyznał on, że pojawiają się znaki ich spowolnienia wywołane obawami co do przyszłości i krajobrazku makrogospodarczego po rozwodzie UK z UE. Wypowiedź ta wpłynęła bardzo niekorzystnie na nastroje byków, pozwalając na niedźwiedzią szarże GBP w kierunku dziennych minimów.

UK: Najszybszy wzrost w sektorze budowlanym od maja 2017

Nim poznaliśmy jednak decyzje monetarną BoE, opublikowane zostały najnowsze wyniki PMI dla sektora budowlanego w UK. Analitycy zakładali, że lipcowe PMI spowolni do 52,8 z 53,1 poprzednio. Ostateczny rezultat na poziomie 55,8 okazał się więc pozytywną niespodzianką. Warto także zwrócić uwagę, że jest to najwyższa wartość wskaźnika od maja 2017 roku.

Jak już wcześniej informował Krzysztof Wiwatowski, aktywność biznesowa brytyjskich firm budowlanych znacznie wzrosła czemu sprzyjał najszybszy wzrost miejsc pracy od ponad dwóch i pół roku. Budownictwo mieszkaniowe rozwija się w najostrzejszym tempie od grudnia 2015 r. Rozpędu nabiera także tempo wzrostu nowych zamówień oraz tworzenia kolejnych miejsc pracy.

Liczba jobless claims nieznacznie w górę

Wraz z wybiciem godziny 14:30 rynki poznały jedne z ważniejszych, zaplanowanych na dziś danych ze Stanów Zjednoczonych. Mowa tu oczywiście o cotygodniowym raporcie amerykańskiego Departamentu Pracy dotyczącego liczby złożonych wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych.

Jak poinformował Department of Labor, liczba wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych w tygodniu kończącym się 28 lipca br. uplasowała się na poziomie 218 tysięcy, co oznacza wzrost o 1 tysiąc w porównaniu z poprzednim tygodniem. Ankietowani ekonomiści spodziewali się jednak wzrostu aż do 220 tys.

Spadła natomiast czterotygodniowa średnia, która wyniosła 214 500, co oznacza spadek o 3 500 w stosunku do średniej kroczącej z poprzedniego tygodnia.

Pozytywny wydźwięk tej publikacji wspierał także fakt, iż ilość kontynuacyjnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu kończącym się 28 lipca spadła do 1.724 tys. wobec 1.747 tys. tydzień wcześniej. Prognozy zakładały natomiast, że ilość continuing jobless claims wzrośnie do 1.750 tys.


Biorąc pod uwagę zmienność do godziny 16:10 zauważymy, że dolar amerykański umacniał się dziś w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G8. Najwięcej zyskiwał on w stosunku do funta szterlinga, zaś jego deprecjację obserwowaliśmy jedynie w stosunku do jena japońskiego.

Dane z godz. 16:10 | Źródło: finviz.com

GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że na skutek dzisiejszej deprecjacji funta szterlinga kurs osunął się poniżej lokalnego poziomu wsparcia, co z technicznego punktu widzenia mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków, dla których realnym zasięgiem okazują się okolice poziomu 1.2960 bądź nawet dolnego ograniczenia kanału spadkowego.

Nie masz czasu na handel? Skorzystaj z INVESTO – portfolio z potencjałem miesięcznego przychodu na poziomie 3.69% i rocznego zwrotu 44.28%

GBPUSD H4

O tym się dziś mówiło


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAmerykańskie zamówienia fabryczne w górę o 0,7%
Następny artykułKryptowalutowe podsumowanie dnia – Bitcoin powraca do punkty wyjścia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here