Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Mimo, że czwartkowy kalendarz makroekonomiczny był dość spokojny, to zawierał on najważniejszą publikację całego tygodnia. Mowa tu oczywiście o decyzji monetarnej Europejskiego Banku Centralnego, który podczas swojego lipcowego posiedzenia zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie.  Tak jak spodziewali się analitycy, po czerwcowych decyzjach posiedzenie w tym miesiącu wyrasta na jedne z najnudniejszych w ostatnich latach. Widać to było między innymi po początkowo zerowej reakcji europejskiej waluty. Sytuację odmienił jednak Mario Draghi podczas konferencji prasowej, która rozpoczęła się o 14:30.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oświadczenie polityki pieniężnej bez zmian

“Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00%, 0,25% oraz −0,40%. Rada oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do lata 2019, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego trwałego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2% w średnim okresie” – podał EBC w oficjalnym komunikacie.

Jak informowaliśmy już wcześniej, jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów będzie kontynuować zakupy netto w ramach programu skupu aktywów (APP) na obecnym poziomie 30 mld euro miesięcznie do końca września 2018. Na okres po wrześniu 2018 Rada przewiduje, że – o ile przyjęte przez nią średniookresowe perspektywy inflacji znajdą potwierdzenie w aktualnych danych – do końca grudnia 2018 będzie prowadzić zakupy aktywów netto na obniżonym poziomie 15 mld euro miesięcznie, a następnie je zakończy (informacja ta po raz pierwszy pojawiła się w czerwcu, gdy EBC oficjalnie zdecydował się na zakończenie programu QE).

Konferencja prasowa: Pozytywne prognozy gospodarcze, jednak projekcja podwyżek stóp osłabia EUR

W trakcie odczytu wstępnego oświadczenia na początku konferencji prasowej Mario Draghi stwierdził, że najnowsze dane makroekonomiczne wskazują na stabilizację zgodnie z projekcjami oraz kontynuację wzrostu w przyszłości.

Pod kątem inflacji EBC zdaje sobie sprawę, że jej dynamika jest delikatnie spowolniona, w średnim terminie oczekiwane są jednak wzrosty. Powyższe komentarze okazały się wystarczające, aby zwiększyć zmienność europejskiej waluty do kilkudziesięciu pipsów, po zerowych ruchach wywołanych decyzją w sprawie stóp procentowych.

Mario Draghi odnosił się również do spotkania Trumpa z Junckerem widząc w nim pozytywne oznaki co do zmniejszenia napięć na linii politycznej oraz gospodarczej. Od strony polityki pieniężnej stwierdzał natomiast, że nie ma potrzeby modyfikowania dotychczasowego podejścia do „instrukcji wyprzedzających” banku, które w ostatnich latach sprawdzały się zadowalająco.

Relacje USA i Unii Europejskiej “wkraczają w nową fazę”

Jednym z głośniejszych tematów dnia było również spotkanie prezydenta Stanów Zjednoczonych z szefem Komisji Europejskiej. Amerykański prezydent przyznał po spotkaniu, że relacje między USA i Unią Europejską wkraczają w „nową fazę” i zapowiedział podjęcie negocjacji handlowych. Waszyngton ma wstrzymać się do tego czasu z kolejnymi taryfami.

Jean-Claude Juncker wybrał się do USA, by zapobiec eskalacji sporu handlowego miedzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Po spotkaniu z Donaldem Trumpem powiedział dziennikarzom, że “zawarł z nim porozumienie”. Amerykański prezydent dodał także, że porozumienie to pozwoli na “zredukowanie biurokracji w handlu” oraz, że relacje USA i UE wkraczają w “nową fazę” i zapowiedział podjęcie negocjacji handlowych. Zdaniem amerykańskiego przywódcy porozumienie z Unią doprowadzi do większej zamożności USA i UE oraz sprawi, że handel między stronami będzie bardziej zrównoważony.

Donald Trump oświadczył również, że wraz z Junckerem podjął decyzję o utworzeniu specjalnej grupy roboczej, która będzie się zajmowała kwestiami handlu. Był to wielki dzień dla wolnego i uczciwego handlu, naprawę bardzo wielki dzień – podkreślił Trump. Dodał także, że wraz z Unią będzie pracował nad zreformowaniem Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Iran gotowy na wojnę z USA

W poniedziałek informowaliśmy o ostrej wymianie zdań pomiędzy przywódcami Stanów Zjednoczonych i Iranu. W dniu dzisiejszym do sporu tego dołączył Generał Kasem Sulejmani, dowódca sił Al-Kuds, specjalnej irańskiej jednostki Gwardii Rewolucyjnej. Przyznał on, że jeśli Donald Trump ma zamiar adresować pogróżki, powinien je kierować bezpośrednio do niego:

Jako żołnierz mam obowiązek odpowiedzieć na pogróżki Trumpa. Jeżeli chce używać takiego języka, powinien rozmawiać ze mną, a nie z prezydentem – powiedział Sulejmani.

Irański generał zdaje się być gotów nawet na ostateczne rozwiązanie:

Chodź, jesteśmy gotowi. Jeżeli zaczniesz wojnę, my ją skończymy – zagroził dodając, że język Donalda Trumpa odzwierciedla poziom klubów nocnych i sal hazardowych. Trump powinien wiedzieć, że jesteśmy narodem męczenników, i że go oczekujemy – dodał.

USD największym wygranym czwartkowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 17:45 zauważymy, że dolar amerykański umacniał się dziś w stosunku do wszystkich walut grupy G8. Jego największą aprecjację obserwowaliśmy w stosunku do dolara australijskiego.

Dane z godz. 17:45 | Źródło: finviz.com

EURUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że na skutek dzisiejszej decyzji monetarnej Europejskiego Banku Centralnego, a właściwie w skutek późniejszej konferencji prasowej obserwowaliśmy silną deprecjację europejskiej waluty. Fakt ten sprawił, że kurs znajduje się obecnie w okolicy lokalnego wsparcia, którego trwałe pokonanie mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków

Nie masz czasu na handel? Skorzystaj z INVESTO – portfolio z potencjałem miesięcznego przychodu na poziomie 3.69% i rocznego zwrotu 44.28%

EURUSD H1

NZDUSD

Pro-spadkowo wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej NZDUSD, gdzie kurs od dłuższego czasu porusza się na południe. Warto także zwrócić uwagę, że po każdym impulsie trendowym pojawia się dłuższe odreagowanie w formie konsolidacji, z której (przynajmniej do tej pory) rynek wybijał dołem. W chwili obecnej kurs ponownie oscyluje w okolicy górnego ograniczenia boxu, gdzie dziś znów pojawiła się reakcja podażowa. Jeżeli zatem opór ten po raz kolejny zostanie odrzucony, spodziewać moglibyśmy się kolejnych spadków.

NZDUSD Daily

O tym się dziś mówiło


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa: EUR/GBP, GBP/AUD, AUD/JPY
Następny artykułINI: Wzrost ilości „byków” na GPW
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here