Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Czwartkowa sesja, a szczególnie przedpołudnie nie owocowało w nadmiar istotnych danych makroekonomicznych. Dużo ciekawiej prezentował się kalendarz popołudniowy, szczególnie w przypadku Stanów Zjednoczonych, które publikowały dane z rynku pracy (wnioski o zasiłek dla bezrobotnych), dotyczące wzrostu gospodarczego, zamówień środków trwałych oraz indeksu kupna nowych domów.

Rośnie inflacja w Niemczech

Z szacunkowych danych, które poznaliśmy dziś o godz. 14:00 wynika, że we wrześniu br. inflacja konsumencka wzrośnie o 0,4% w ujęciu miesięcznym. Jest to znaczny wzrost w porównaniu z prognozą oraz poprzednim odczytem, które plasowały się na poziomie 0,1%.

Wskaźnik CPI rośnie także w ujęciu rocznym, wstępne dane zakładają bowiem wzrost o 2,3% wobec 2,0% poprzednio oraz prognozy pokrywającej się z poprzednim odczytem.

Bazowe zamówienia środków trwałych w USA poniżej oczekiwań

Jak wynika z dzisiejszej publikacji Census Burau, bazowe zamówienia środków trwałych zwiększyły się w sierpniu jedynie o 0,1%. Oczekiwania rynków były natomiast znacznie wyższe (0,4%). Pozytywnym sygnałem jest w tym przypadku jedynie rewizja poprzedniego odczytu do 0,2% (wcześniej 0,1%).

Rośnie liczba jobless claims

Jak wynika z najnowszego raportu Department of Labor liczba wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych w tygodniu kończącym się 22 września uplasowała się na poziomie 214 tysięcy, co oznacza wzrost o 12 tys. w porównaniu z poprzednim tygodniem.

4 tygodniowa średnia wyniosła natomiast 206 250, co oznacza wzrost o 250 w stosunku do średniej kroczącej z poprzedniego tygodnia.

PKB w USA najwyżej od 4 lat

Jak wynika z raportu Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych USA), realny Produkt Krajowy Brutto wzrósł w drugim kwartale 2018 roku o 4,2%. Wzrost ten odzwierciedlał wzrost wydatków konsumpcyjnych, eksportu oraz inwestycji w nieruchomości niemieszkalne.

Dla przypomnienia, w I kw. 2018 r. wzrost gospodarczy plasował się na poziomie 2%. Warto dodać, że wyższy (kwartalny) wzrost gospodarczy w USA odnotowano ostatnio w Q2 2014 r.

Indeks podpisanych umów kupna domów mocno zniżkuje

O godzinie 16:00, National Association of Realtors opublikowało indeksu podpisanych umów kupna domów. Dane za sierpień pokazują, że indeks ten w ujęciu miesięcznym zniżkuje o 1,8%. Analitycy w tym przypadku spodziewali się, co prawda, ale jedynie o 0,2%. Na domiar złego, poprzedni odczyt (-0,7%) zrewidowany został negatywnie do -0,8%.

Dolar amerykański największym wygranym czwartkowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 16:27 zauważymy, że dolar amerykański był dziś najmocniejszy ze wszystkich walut grupy G8. Jego największe umocnienie obserwowaliśmy do franka szwajcarskiego (+0,86%). Najmniej do dolara tracił natomiast jen japoński oraz funt szterling (-0,26%).

Dane z godz. 16:27 | Źródło: finviz.com

EURUSD

Na wykresie 4-godzinnym, kurs Eurodolara pokonał linię trendu wzrostowego biegnącą od dołka z 15 sierpnia na okrągłym poziomie 1.3000.  W przypadku dalszych spadków, najbliższe kluczowe wsparcie widoczne jest w okolicach 1.1530. Z kolei powrót ponad linię trendu ponownie odsłoni obszar oporu w obrębie 1.1720.

GBPUSD

Kabel po wczorajszej decyzji Fedu dotyczącej polityki monetarnej najpierw wzniósł się ponad opór na 1.3200, by następnie zakończyć sesję pod tym poziomem. Oznacza to, że bariera wciąż jest respektowana. Najbliższe istotne wsparcie stanowi obszar w obrębie 1.3050.

USDJPY

Umacniający się dolar testuje wczorajsze maksima na 113.13. Trwałe wybicie strefy oporu w jakiej obecnie znajdują się notowania USDJPY otworzy drogę kontynuacji trendu wzrostowego, gdzie kluczowy cel wypada w okolicach 114.40. Po drodze jednak kupujący będą musieli się zmierzyć z kilkoma mniej istotnymi oporami.

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here