Przegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.
Po stosunkowo intensywnym wtorku i przepełnionej istotnymi przemówieniami i komentarzami środzie, czwartkowa sesja okazała się bardzo spokojna. Pierwsze i zarazem ostatnie istotne publikacje zaplanowane były bowiem na godzinę 14:30. Poznaliśmy wówczas annualizowany PKB (Q1), który ukazuje hipotetyczną zmianę PKB w ciągu najbliższego roku zakładając, że dynamika zmiany byłaby w tym czasie taka sama jak ostatni odczyt oraz odczyt dotyczący ilości złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Ten wskaźnik zawiera informację o liczbie osób, które po raz pierwszy w życiu złożyły wniosek o zasiek dla bezrobotnych.
Jak w swoim artykule zauważył już Krzysztof Wiwatowski, obecny odczyt omawianego wyżej PKB na poziomie 1,4% jest lepszy oczekiwań rynkowych, które zakładały wzrost gospodarczy o 1,2%.
W przypadku ilości zdeklarowanych wstępnie bezrobotnych nie było już tak optymistycznie. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tym tygodniu była nieco wyższa od oczekiwań na poziomie 240 tys. i wyniosła dokładnie 244 tys. Dodatkowo zrewidowany w górę, do 242k został odczyt z ubiegłego tygodnia, gdzie raportowano 241 tys. wniosków.
Spoglądając na zmienność w trakcie czwartkowej sesji zauważymy, że (do godz. 17:30) dolar amerykański umacniał się nieznacznie jedynie w stosunku do jena japońskiego i dolara nowozelandzkiego. W stosunku do pozostałych walut obserwowaliśmy jego zdecydowanie większą deprecjację.

GBPUSD
Na skutek trwających od ubiegłego tygodnia wzrostów rynek dotarł w okolice lokalnego oporu 1.2974, gdzie pojawiła się juz pierwsza reakcja podażowa. Trwałe odrzucenie tego poziomu mogłoby otworzyć drogę do pojawienia się przynajmniej korekty spadkowej. Jeżeli tak się stanie, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice lokalnego wsparcia zbiegającego się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego.
Zapisz się na bezpłatny webinar: Teoria boxów – kompletna strategia inwestycyjna

Ponieważ szczegółowe spojrzenie na AUDUSD, EURUSD i USDCAD prezentowałem nieco wcześniej w przeglądzie instrumentów dla strategii boxów zachęcam Cię do zapoznania się z tą analizą. Znajdziesz ją tutaj.
STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!