Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Choć czwartkowa sesja przyniosła nieco większą zmienność (przynajmniej na parach z GBP), to dzisiejszy przegląd rozpoczynamy od wydarzenia, które miało miejsce jeszcze w dniu wczorajszym. Mowa tu oczywiście o decyzji monetarnej Reserve Bank of New Zealand. Jak już wcześniej informował Adam Rak, zgodne z prognozami RBNZ powstrzymało się od zmiany poziomu stóp procentowych, choć nie uniknęliśmy pewnych komentarz ze strony gubernatora Spencera.

RBNZ zadowolone, choć…

Najważniejsze punkty z oświadczenia Banku zostały wymienione poniżej:

  • polityka monetarna pozostanie luźna przez najbliższy czas
  • RBNZ utrzymuje swoje prognozy podwyżek stóp w drugim kwartale 2019 roku,
  • ostatnie ruchy NZD były wywołane zmianą wyceny dolara amerykańskiego,
  • sytuacja na rynku pracy poprawia się,
  • zmiana rządu zdecydowała o rewizji prognoz RBNZ na najbliższe miesiące,
  • inflacja osiągnie zakładany cel w trzecim kwartale 2020 roku.

Zdecydowanie więcej uwagi przyciągnęły komentarze samego gubernatora RBNZ w trakcie konferencji prasowej następującej po oświadczeniu monetarnym. Zdaniem Spencera ze względu na ostatnią zmienność na rynku nie ma potrzeby zmiany prognoz dotyczących poziomu stóp procentowych.

Ta zmienność może być postrzegana jako niewielki znak ostrzegawczy (…) pokazuje ona nerwowość związaną z normalizacją polityki monetarnej. (…) Nasza kolejna decyzja może zarówno podnieść jak i obniżyć poziom stóp RBNZ – przekonywał gubernator Banku w trakcie swojej konferencji.

Z kolei asystent gubernatora, John McDermott stwierdził w rozmowie z dziennikarzami Bloomberg, że Reserve Bank of New Zealand najprawdopodobniej będzie luzował swoją politykę w odpowiedzi na normalizację polityki Fed. Bank ma bardzo neutralny pogląd na poziom stóp procentowych (…) spadek w dynamice inflacji może spowodować kolejne obniżki – komentował McDermott.

Bank Anglii zapowiada szybsze podwyżki stóp

W trakcie dzisiejszej sesji bez wątpienia najważniejszym punktem była natomiast decyzja monetarna Banku Anglii. Ten podobnie jak RBZN zdecydował się utrzymać stopy procentowe na poziomie 0,5%. MPC była w tej kwestii jednomyślna, za takim stanem rzeczy głosowało bowiem 9 członków komitetu.

Niezmienny obraz polityki pieniężnej Banku Anglii (QE wielkości 435 mld GBP i stopa bankowa 0,5%) nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Pozytywną niespodzianką okazał się jednak jastrzębi komentarz sugerujący, że kolejna podwyżka stóp procentowych powinna nastąpić szybciej niż przewidywał jeszcze listopadowy raport inflacyjny (podsumowujący prognozy gospodarcze).

Potwierdziły się więc przypuszczenia, o których spekulowano już rano – jakakolwiek informacja dotycząca zwiększenia ilości podwyżek stóp lub przyspieszenia terminu tej decyzji odbije się pozytywnie na funcie szterlingu.

Bank Anglii daje do zrozumienia, że inflacja uciekła zbyt mocno od poziomu docelowego, w związku z czym muszą agresywniej podnosić stopy, aby rozpędzoną inflację zahamować.

Prognozy PKB w górę

W zaktualizowanym raporcie inflacyjnym autorstwa BoE, czytamy o podwyżce prognoz gospodarczych (PKB) do 1,8% zarówno dla 2018 oraz 2019 (z wcześniejszych poziomów 1,6% oraz 1,7%). Dodatkowo Bank Anglii powraca do prezentowania celów inflacyjnych w przedziale  dwuletnim (licząc od stycznia 2018). W związku z tym w styczniu 2020 instytucja spodizewa się, że inflacja CPI wyniesie 2,16%, natomiast rok później 2,11%.

Pozostała treść raportu inflacyjnego nie różni się zbytnio od wersji listopadowej – funt szterling jest napędzany jednak informacją o chęci szybszych podwyżek oraz zrewidowanymi wzrostowo prognozami odnośnie PKB.

GBP bohaterem dzisiejszej sesji

Mimo, że podczas grudniowego posiedzenia, podobna decyzja (o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie) wywołała deprecjację funta szterlinga. Tym razem jednak waluta Zjednoczonego Królestwa zyskiwała. Biorąc pod uwagę zmienność w trakcie czwartkowej sesji (do godz 16:35) zauważymy, że funt brytyjski umacniał się w stosunku do USD o niemal 1%.

Źródło: finviz.com

W trakcie czwartkowej sesji (do godz. 16:30) niewielka aprecjacja zauważalna byłą również na USD, JPY oraz CAD. Pozostałe waluty grupy G10 nie mogą jednak zaliczyć dzisiejszej sesji do udanych.

Źródło: www.mataf.net

GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że z godnie z moją wcześniejszą projekcją, na skutek trwających od ubiegłego piątku spadków kurs dotarł w okolice poziomu 1.3850. Dzisiejsze umocnienie funta szterlinga otworzyło jednak drogę do ponownych wzrostów i jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się nawet przetestowania okolic poziomu 1.4310.

GBPUSD H4

AUDCHF

Zgodnie z moją wczorajszą projekcją, w okolicy ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) pojawiła się reakcja podażowa. Odrzucenie tej strefy sprawiło, że w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się kontynuacji spadków nawet w okolice poziomu 0.7150.

Odbieraj codzienne sygnały handlowe przez SMS, nigdy nie przegapisz kolejnej korekty cen lub trendu!

AUDCHF Daily

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKomentarz giełdowy – inwestorzy szacują ryzyko i sprzedają akcje
Następny artykułXM obniża prowizję na rachunkach handlowych
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here