Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Choć poznaliśmy dziś dane dotyczące zmiany zatrudnienia i stopy bezrobocia z Australii oraz sprzedaży detalicznej z UK to dzisiejszy dzień zdecydowanie mijał pod dyktando Banków Centralnych. W nocy poznaliśmy decyzję BoJ a popołudniu ECB. Oba banki zdecydowały się pozostawić stopy procentowe na dotychczasowych poziomach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak w porannym przeglądzie rynkowym zaznaczał już Adam Rak, w najnowszym oświadczeniu polityki monetarnej BoJ możemy wyczytać, że, krótkoterminowa stopa procentowa pozostała na poziomie -0,1%. Brak zmian dotyczy również kształtu programu skupu japońskich obligacji. Bank of Japan nadal będzie kontynuował swoją politykę utrzymania rentowności papierów bezpiecznych około poziomu zera procent, zaś roczna wysokość skupu ma wynieść 80 bilionów jenów.

Powyższe uchwały zostały podjęte większością głosów na poziomie siedmiu do dwóch. To co jednak uległo zmianie to prognozy wskaźników makroekonomicznych. Szczególnie pozytywne zmiany czekały PKB – obecne szacunki BoJ mówią o przyspieszeniu dynamiki wzrostu gospodarczego w kraju do poziomu 1,8% w 2017/2018 wobec wcześniej opublikowanych 1,6%. Na przestrzeni 2018 oraz 2019 roku dynamika wskaźnika ma natomiast sięgać 1,4%.

Negatywną informacją dla rynku z pewnością jest fakt obniżenia prognoz wzrostu poziomu inflacji. Wskaźnik CPI na przestrzeni 2017/2018 roku ma wynieść jedynie 1,1%. Prognozy z kwietnia tego roku mówiły o 1,4%.

BoJ zauważa, że ostatnie miesiące pod względem wzrostu cen dóbr i usług w kraju były słabe. Prognozy wskaźnika musiały więc zostać dostosowane do najnowszych danych spływających z gospodarki, a jednym z czynników, który może wspomóc wzrost cen jest wyższa dynamika wzrostu wynagrodzeń. W długim terminie poziom inflacji konsumenckiej będzie jednak zmierzał w zakładanym kierunku dwóch procent – konkluduuje Bank of Japan.

Po południu poznaliśmy natomiast decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Jak pisałem już w popołudniowym przeglądzie rynków, w komunikacie przeczytać mogliśmy m.in., że w razie pogorszenia perspektyw Rada Prezesów jest gotowa zwiększyć skalę lub okres obowiązywania programu QE oraz, że Rada potwierdza, iż ​​zakup aktywów netto na obecnym poziomie w wysokości 60 mld eur/mies., ma trwać do końca grudnia 2017r.

 

Poniżej przedstawiamy najważniejsze punkty konferencji ECB:

  • Perspektywy dla gospodarki są dobre a zagrożenia zrównoważone
  • Inflacja dopiero pokaże, że zmierza do celu
  • Komitet był jednomyślny, że jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek rozważania o zwijaniu QE czy zacieśnianiu polityki monetarnej
  • Dyskusja na temat możliwych zmian w QE może mieć miejsce jesienią

EURUSD

Spoglądając na notowania eurodolara zauważymy, że w pierwszej chwili po opublikowaniu komunikatu obserwowaliśmy nieznaczną deprecjację kursu europejskiej waluty w efekcie czego kurs eurodolara dotarł w okolice lokalnego wsparcia 1.1481, gdzie jeszcze przed rozpoczęciem konferencji prasowej z udziałem prezesa EBC, Mario Draghi’ego pojawiła niewielka reakcja popytowa.

Wraz z rozpoczęciem konferencji aprecjacja euro tylko się pogłębiała by ostatecznie wybić ostatnie szczyty i wywieźć eurodolara najwyżej od 2 maja br.

Zapraszamy na webinar: Fibonacci na Wykresach – Magia Czy Mit?

EURUSD M30

USDJPY

Para walutowa USDJPY od drugiej połowy marca br. porusza się w trendzie horyzontalnym (konsolidacja). Na skutek trwających od 15 czerwca br. wzrostów rynek po raz kolejny dotarł w okolice górnego ograniczenia boxu 114.40, gdzie w ubiegły wtorek pojawiła się reakcja podażowa.

Na skutek trwających od tego czasu spadków rynek dotarł w dniu wczorajszym w okolice lokalnej (zielonej) strefy wsparcia.

Dziś wsparcie to zostało pokonane i jeżeli tylko dzień zakończy się na obecnym bądź niższym poziomie, spodziewać moglibyśmy się kontynuacji tej tendencji. Potencjalne targety, od wczorajszej projekcji pozostają bez zmian.

USDJPY Daily

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa… GBP/USD, NZD/USD, EUR/GBP
Następny artykułEricsson – szwedzki potentat usług telekomunikacyjnych
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here