Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Dzisiejszy dzień pod względem istotnych publikacji makroekonomicznych okazał się niezwykle interesujący. Kalendarz makro był bowiem wypełniony niemal po brzegi.

Te artykuły również Cię zainteresują
W godzinach porannych IHS Markit opublikował finalne wyniki lipcowego wskaźnika PMI usługowego dla krajów strefy euro oraz całej unii monetarnej.

Mimo, że prognozy zakładały odczyt na poprzednim poziomie (55,8), zbiorczy wskaźnik PMI zanotował w lipcu najniższy poziom od 6 miesięcy (55,7).

“Ankiety wskazują na nieznaczne spowolnienie tempa wzrostu w lipcu, lecz mimo to sytuacja nadal jest optymistyczna. Podwyższone odczyty PMI rozpoczynają kolejny silny kwartał dla gospodarki strefy euro” – komentuje Chris Williamson z IHS Markit.

Również przed południem poznaliśmy finalne rezultaty PMI usługowego oraz łącznego wskaźnika PMI dla gospodarki brytyjskiej (za lipiec). PMI dla sektora usług osiągało poziom 53,80 wobec prognozy 53,60 oraz wyniku czerwcowego 53,40. Warto jednocześnie zaznaczyć, że dynamika zatrudnienia byłą najwyższą od stycznia 2016 roku.

Zgodnie z szacunkami Eurostatu, w czerwcu 2017 r. w porównaniu z majem br. skorywogana sezonowo dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła o 0,5% w strefie euro (EA19) i o 0,4% w całej Unii Europejskiej (UE28). W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła o 3,1% w obu strefach.

Wśród państw członkowskich, największy wzrost dynamiki sprzedaży detalicznej (m/m) odnotowano w Chorwacji (+5,8%), w Portugalii (+2,4%) oraz na Słowenii (+1,7%). Największe spowolnienie odnotowano natomiast na Litwie (-1,7%), na Łotwie (-0,8%) oraz w Bułgarii (-0,5%).

Jeżeli chodzi o udział Polski w łącznych wynikach sprzedaży detalicznej w EU28, to czerwcowe wyniki plasowały się na poziomie 0,3% m/m oraz 4,6% r/r. Do tej pory najsilniejsza dynamika zakupowa została odnotowana w styczniu i wyniosła +4,1% m/m.

Mimo tych wszystkich publikacji, inwestorzy z niecierpliwością oczekiwali jednak na decyzję BoE. W trakcie sierpniowego posiedzenia odnośnie polityki pieniężnej, Bank of England (BoE) zdecydował się utrzymać główną stopę bankową na niezmienionym poziomie (0,25%). Decyzja wraz z publikacją zaktualizowanych prognoz gospodarczych, wywołała deprecjację funta szterlinga wobec głównych walut.

Jak informowaliśmy już wcześniej, Zgodnie z szerokim konsensusem rynkowym, który opisywaliśmy między innymi tutaj, Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,25% oraz wartość programu skupu aktywów (QE) na poziomie 435 miliardów funtów. 6 przedstawicieli MPC (rady polityki pieniężnej) głosowało za utrzymaniem stóp, 2 opowiedziało się za podwyżką do 0,5% (McCafferty i Saunders).

Głównym powodem negatywnej reakcji funta szterlinga na dzisiejsze podsumowanie posiedzenia BoE była przede wszystkim spadkowa rewizja prognoz w raporcie inflacyjnym. Projekcje dotyczące CPI zrewidowano do 2,58% dla 2017 (z 2,64%), dla kolejnych lat do 2,19% z 2,22% (2018) oraz do 2,22% z 2,26% (2019).

W przypadku produktu krajowego brutto bank również spodziewa się spadków pod koniec 2017 roku do 1,7% z prognozowanych wcześniej 1,9% (2018 do 1,6% z 1,7%, 2019 bez zmian na 1,8%). Chociaż analitycy zakładali taki przebieg spraw, to rynek i tak odebrał to prospadkowo.

Pełny raport dostępny na stronie BoE.

Kolejną falę zmienności wywołał gubernator BoE, Mark Carney, podczas konferencji prasowej. Jak informowaliśmy już wcześniej, podczas odczytywania wstępnego oświadczenie inaugurującego konferencję prasową Mark Carney stwierdził, że MPC nadal zakłada scenariusz delikatnych skutków rozwodu UK z Unią Europejską, a cały proces powinien być dosyć sprawny. Nie zmienia to jednak faktu, że polityka pieniężna sama w sobie nie będzie w stanie ograniczyć spadku realnych zarobków w momencie ostatecznego Brexitu.

Komentując obniżkę dotychczasowych prognoz gospodarczych twierdził, że jest to spowodowane wspomnianym przed chwilą Brexitem, który ciążyć będzie na dynamice PKB w przeciągu najbliższych kilku lat. Widmo opuszczenia Unii Europejskiej negatywnie odbija się również na inwestycjach krajowych, spadkach konsumpcji gospodarstw domowych oraz zaufaniu konsumentów.

O godzinie 14:30 poznaliśmy najnowsze informacje odnośnie ilości ubiegających się o zasiłek w Stanach Zjednoczonych (jobless claims). Delikatnie lepszy wynik jobless claims od prognozowanego (240 tysiące wobec prognozowanych 243 tysięcy) oraz marginalna rewizja rezultatów zeszłotygodniowych (z 245 do 244 tysięcy) pozwoliło dolarowi złapać odrobinę oddechu w stosunku do wspólnej waluty.

Umocnienie to nie trwało jednak zbyt długo, gdyż już o godz. 16:00 rynki zapoznały się z wynikami amerykańskiego wskaźnika PMI dla sektora usług.

W odróżnieniu od danych opublikowanych przez IHS Markit, wyniki instytutu ISM okazały się zdecydowanie gorsze. Mimo, że analitycy spodziewali się delikatnego osunięcia względem poprzedniego odczytu z 57,4 do 57,0, to ostateczna publikacja na poziomie 53,9 okazuje się znacznym rozczarowaniem. Warto również zwrócić uwagę na niepokojące odczyty wskaźników składowych:

  • Indeks aktywności biznesowej plasuje się na poziomie 55,9% wobec prognoz na poziomie 59,6% i odczytu poprzedniego 60,8%
  • Indeks dot. nowych zamówień na poziomie 55,1% wobec odczytu poprzedniego 60,5%
  • Wskaźnik zatrudnienia na poziomie 53,6% wobec prognoz na poziomie 56,5% i odczytu poprzedniego 55,8%

EURUSD

Spoglądając na notowania najpopularniejszej pary walutowej zauważymy, że kurs znajduje się w okolicy sesyjnych maksimów. Jeżeli zatem opór ten zostanie pokonany, spodziewać moglibyśmy się kontynuacji wzrostów. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że rynek w dalszym ciągu nie przetestował od góry (jako wsparcie) pokonanego w poniedziałek poziomu 1.1726.

By wykorzystać analizę, już teraz sprawdź ofertę STO!

EURUSD H1

GBPUSD

Na skutek dzisiejsze deprecjacji funta szterlinga kurs kabla pokonał nie tylko wsparcie w okolicy poziomu 1.3152 ale również linie tendencji wzrostowej, którą obecnie re-testujemy jako opór. Wydawać by się mogło, że w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się pojawienia korekty wzrostowej. Jeżeli zatem wspomniany poziom 1.3152 zostałby pokonany, wówczas najbliższa strefa oporu znajduje się w okolicy mierzenia 50% korekty Fibonacciego z dzisiejszego impulsu spadkowego.

GBPUSD H1

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułXTB wygrywa z cypryjskim brokerem… po raz drugi
Następny artykułStrategia MACD Double Screen – opis systemu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here