Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Mimo, że pod względem istotnych publikacji makroekonomicznych czwartkowe sesja przebiegała stosunkowo spokojnie, to jednak kłamstwem byłoby stwierdzenie, że nie działo się nic. Tuż po północy poznaliśmy wyniki inflacji konsumenckiej (CPI) z Nowej Zelandii. Jak wynika z raportu Statistics New Zealand, w ujęciu kwartalnym CPI zwiększała dynamikę do 0,5% (prognoza 0,4%, poprzednio 0,1%), natomiast w ujęciu rocznym jej spowolnienie pokryło się z prognozami analityków (spadek z 1,6% do 1,1%)

Po godzinie trzeciej czasu polskiego, urząd statystyczny Australii opublikował natomiast dane dotyczące lokalnego rynku pracy. Raport nie należał z pewnością do najsilniejszych pokazując skromny wzrost ilości zatrudnionych o 5 tysięcy wobec 20 tys. prognozowanych i niekorzystnej rewizji lutowej (z 17,5 tys. do -6,3 tys.). Zgodnie z projekcjami spadała stopa bezrobocia, o 0,1 p.p. do 5,5%. Na rekordowych poziomach znalazła się jednak stopa partycypacji, a łączne zatrudnienie (we wszystkich sektorach) wykazywało pozytywny trend. Raport nie był więc wysoce negatywny, ani pozytywny.

Punktualnie o godz 10:30 Wyspiarze podzielili się także informacjami o marcowej sprzedaży detalicznej. Zgodnie z najnowszym raportem ONS dotyczącym dynamiki brytyjskiej sprzedaży detalicznej w marcu, główne wskaźniki retail sales notowały silne spadki w stosunku do prognoz analityków ankietowanych przez Bloomberga:

  • Sprzedaż detaliczna m/m: -1,2%, prognoza -0,5%, poprzednio 0,8%
  • Sprzedaż detaliczna r/r: 1,1%, prognoza 2,0%, poprzednio 1,5%
  • Bazowa sprzedaż detaliczna m/m: -0,5%, prognoza -0,4%, poprzednio 0,4% (po spadkowej rewizji z 0,6%)
  • Bazowa sprzedaż detaliczna r/r: 1,1%, prognoza 1,4%, poprzednio 1,2% (po wzrostowej rewizji z 1,1%)

Z raportu ONS wynika, że za tak siny spadek sprzedaży detalicznej w ujęciu miesiąc do miesiąca odpowiada przede wszystkim duży spadek sprzedaży benzyny co jest prawdopodobna konsekwencją niekorzystnych warunków pogodowych, utrzymują wielu klientów w domach.

Wraz z wybiciem godziny 14:30 poznaliśmy natomiast ostatnie, warte uwagi dane. Mowa oczywiście o wynikach amerykańskiego Philadelphia Fed Manufacturing Indes oraz kanadyjskiego raportu zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.

Poza Philly Fed index Stany, jak co tydzień, opublikowały wyliczenia dotyczące liczby złożonych wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych. Initial jobless claims nie okazały się nadzwyczaj ciekawe – wskaźnik wyniósł 232 tys. czyli o 2 tys. więcej niż zakładały to prognozy ankietowanych przez Bloomberg ekonomistów. Mimo wszystko liczba jobless claims jest niższa od tej podanej do wiadomości przed tygodniem. O tysiąc. Niewielka zmiana.

Jak już wcześniej informował Adam Rak, znacznie ciekawsza okazała się publikacja indeksu sektora przemysłowego przygotowanego przez oddział Rezerwy Federalnej w Filadelfii. Popularne Philly Fed pozytywnie zaskakuje wzrostem do 23,2 z 22,3 w marcu. Zaskoczenie jest tym większe, gdyż rynek spodziewał się kontynuacji spadków wskaźnika rozpoczętych jeszcze w lutym.

Odpowiedzi na kwietniowy raport Manufacturing Business Outlook wskazują na dalszy wzrost w sektorze wytwórczym w regionie. Wskaźniki ogólnej działalności, nowych zamówień, przesyłek i zatrudnienia wskazywały na ciągłą ekspansję w tym miesiącu. Indeksy cen zapłaconych i otrzymanych wzrosły znacząco w tym miesiącu(…) ponad połowa firm wskazała plany zwiększenia wydatków kapitałowych w tym roku. W perspektywie kolejnych sześciu miesięcy przedsiębiorstwa pozostają optymistycznie nastawione wobec perspektyw działalności produkcyjnej – czytamy w dzisiaj opublikowanym raporcie Philadelphia Fed.

Prognozy ADP dotyczące liczby osób zatrudnionych w kwietniu w kanadyjskim sektorze pozarolniczym wskazują natomiast na wzrost zatrudnienia o 42,8 tys. Poprzedni odczyt wskaźnika sięgał 32,7 tys. co zostało potwierdzone rzeczywistą wartością 32,3 tys. Można więc spodziewać się, że kwietniowe dane z kanadyjskiego rynku pracy pozytywnie zaskoczą.

EURUSD

Spoglądając na notowania najpopularniejszej pary walutowej zauważymy, że kurs niemal od początku tygodnia porusza się w trendzie horyzontalnym. Z technicznego punktu widzenia, dopiero wybicie z tej konsolidacji w którąkolwiek ze stron mogłoby określić przyszły kierunek ruchu.

EURUSD H1

GBPUSD

Coraz ciekawiej zaczyna wyglądać również obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej GBPUSD, gdzie kurs również porusza się w konsolidacji. W tym przypadku jest to jednak zdecydowanie węższy box i tworzony jest on dopiero od wczoraj.

GBPUSD H1

Równocześnie zachęcam do udziału w webinarze, w trakcie którego poznasz skuteczne formacje cenowe i świecowe a także dowiesz się jakie są ich najskuteczniejsze sygnały na poszczególnych rynkach.

Biorę udział w webinarze

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKomentarz giełdowy – korekta na rynkach rozwiniętych
Następny artykułO wykresach ani słowa: AUD/USD, EUR/USD, GBP/NZD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here