Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Czwartkowa sesja pod względem istotnych publikacji makroekonomicznych przebiegała dość spokojnie. W niemal pustym kalendarzu makroekonomicznym na szczególną uwagę zasługiwały jedynie dwie publikacje. Pierwsza dotyczyła inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych a druga zapasów ropy naftowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Słabnąca inflacja dobija spadającego dolara

Jak już wcześniej informował Tomasz Sarna, pomimo tego, że odczyty bazowej inflacji konsumenckiej w ostatnich miesiącach oscylowały w granicach 0,1 – 0,2 % to dzisiejszy odczyt potwierdza, iż dynamika nie osiągała poziomów prognozowanych przez ekonomistów. Publikacja prezentowała się następująco:

  • Bazowy wskaźnik CPI m/m: 0,1%, prognoza 0,2%, poprzednio 0,1%
  • Bazowy wskaźnik CPI r/r: 2,2%, prognoza 2,3%, poprzednio 2,2%
  • CPI m/m: 0,1%, prognoza 0,2%, poprzednio 0,2%

Zapasy ropy w dół o 5,296 miliona baryłek

Równie mało optymistycznie prezentował się także raport amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Wynika z niego bowiem, że po ubiegłotygodniowym wzroście o 7,975 mln brk, w tygodniu kończącym się 5 października 2018 roku zapasy ropy naftowej wzrosły o kolejne 5,987 mln brk co okazało się wynikiem ponad dwukrotnie gorszym od i tak już pesymistycznych prognoz zakładających wzrost na poziomie 2,620 mln brk.

Donald Trump krytykuje Rezerwę Federalną

Zdecydowanie głośniejszym tematem w dniu dzisiejszym były natomiast wczorajsze spadki na amerykańskim rynku akcji. Tamtejsze indeksy giełdowe straciły bowiem od 3 do 4 proc. wartości. Prezydent Trump dosłownie chwilę po zamknięciu się giełd w Nowym Jorku znalazł winnego. To amerykański bank centralny, czyli Fed.

Jak już wcześniej informował Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl, podczas krótkiej wypowiedzi dla dziennikarzy Donald Trump stwierdził: „Oni są bardzo restrykcyjni. Myślę, że Fed zwariował”. Mogłoby się wydawać było to przejęzyczenie, gdyż zmniejszenie zaufania do banku centralnego przez władzę wykonawczą może rodzić negatywne skutki w przyszłości. Dodatkowo Rezerwa Federalna wcale nie postępuje błędnie.

W kolejnych godzinach okazało się, że to nie było przejęzyczenie. W wywiadzie telefonicznym dla telewizji Fox Business, Donald Trump powiedział: „Fed szaleje. Podnoszą stopy procentowe i to jest absurdalne”. Na sugestie, że spadki mogą mieć związek z wojną handlową, prezydent USA odpowiedział „To nie problem. Problemem jest według mnie Fed. Fed szaleje”.

Prezydent publicznie krytykuje bank centralny – kierowany przez prezesa Jerome’a Powella, którego mianował – za podwyżki stóp procentowych i przyznał, że “nie był szczęśliwy” we wrześniu, po trzeciej podwyżce stóp. Trump zdaje się zatem reprezentować zupełnie inne stanowisko wobec Rezerwy Federalnej niż jego poprzednicy. Przez ponad dwie dekady prezydenci unikali publicznych komentarzy na temat polityki stóp procentowych Fed jako sposobu wykazania szacunku dla niezależności instytucji.

Celem Powella jest przedłużenie drugiej najdłuższej ekspansji gospodarczej w USA poprzez podniesienie stóp procentowych na tyle szybko, aby zapobiec przegrzaniu, ale nie tak szybko, aby bank centralny zdławił wzrost. Powell powiedział w zeszłym tygodniu, iż spodziewa się utrzymać obecną ścieżkę stopniowych podwyżek stóp procentowych, jednocześnie monitorując ryzyko w gospodarce.

Jednym z powodów, dla których Fed podnosi stopy procentowe nawet przy niewielkich oznakach załamania inflacji, jest to, że stopa bezrobocia, która we wrześniu spadła do 3,7%, jest na poziomie, którego wielu urzędników spodziewa się, że z czasem przyspieszy wzrost płac i cen.

Doradca ekonomiczny Białego Domu, Larry Kudlow próbował bagatelizować komentarze Trump’a na temat Fed.

“Nigdy nie zaatakował planu ani strategii Fed’u” – powiedział Kudlow dziennikarzom. “Nigdy w to nie ingerował. Wyraża swoją opinię i jest to opinia świadoma”.

Dolar amerykański jednym z największych przegranych czwartkowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godziny 17:50 zauważymy, iż dolar amerykański osłabiał się dziś w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G8. Jego niewielką aprecjację obserwowaliśmy bowiem jedynie w stosunku do franka szwajcarskiego.

Czwartkowy przegląd rynków
Dane z godz. 17:50 | Źródło: finviz.com

USDCAD

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy, że kurs znajduje się w okolicy górnego ograniczenia trwającego od dłuższego czasu kanału spadkowego. Jeżeli zatem opór ten zostanie trwale odrzucony, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji USD.

Czwartkowy przegląd rynków - USDCAD Daily
USDCAD Daily

O tym się dziś mówiło


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDuże banki komentują silną wyprzedaż na rynkach akcji
Następny artykułKryptowalutowe podsumowanie dnia – Ethereum wybija formację trójkąta i testuje okolice $200
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here