Naga MarketsLogo STOPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Czwartkowa sesja przebiegałą na rynkach walutowych niezwykle emocjonująco. Już w trakcie sesji azjatyckiej Australia opublikowała świetne dane z rynku pracy. Zdecydowanie ważniejszym wydarzeniem dzisiejszej nocy była natomiast decyzja monetarna BoJ. Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, Bank Japonii pozostawił krótkoterminową stopę procentową na poziomie -0,1%, a cel dla dziesięcioletnich obligacji skarbowych w okolicach zera. Bez zmian pozostaje również deklaracja elastycznego programu skupu obligacji w wysokości około 80 bln jenów rocznie. BOJ zapowiada także, że ekstremalnie niskie stopy procentowe pozostaną jeszcze przez dłuższy czas.

Jak już o poranku informował Przemysław Jarząbek, zarząd Banku Japonii był w miarę zgodny, choć znalazł się jeden zagorzały przeciwnik utrzymywania polityki monetarnej bez zmian. Harada jest przekonany, że należy dokonać dalszego luzowania, jeśli bank centralny ma zamiar osiągnąć inflację na poziomie 2%. Jego zdaniem wpływ obecnej polityki na ceny jest zbyt mały, żeby mógł doprowadzić do widocznych skutków.

Jeszcze przed południem rynki poznały także niezwykle dobre dane dot. sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Ta pomimo prognoz zakładających wzrost na poziomie 0,3%, wzrosła ostatecznie w listopadzie aż o 1,4% co w ujęciu rocznym przełożyło się na wzrost o 3,6%. Nie to było jednak wydarzeniem, na które wszyscy dziś czekali. Punktualnie o godz. 13:00 dowiedzielismy się bowiem, że decydenci polityczni Banku Anglii podczas grudniowego spotkania nie zdecydowali się na podwyżkę stóp procentowych, utrzymując jednocześnie poziom skupu aktywów na niezmiennym poziomie. Oświadczenie polityki pieniężnej zwraca jednak uwagę na problemy inflacyjne oraz narastającą presję wokół Brexitu.

Sporym zaskoczeniem dla rynków była także dzisiejsza decyzja monetarna  Riksbanku (Szwedzki Bank Narodowy / Bank Centralny), który postanowił podwyższyć podstawową stopę procentową w Szwecji o 25 p.b. do -0,25 proc. z poprzednio obowiązującego poziomu -0,50 proc. To historyczna chwila, symbolizująca odejście Szwedzkiego Banku Centralnego od historycznie niskich poziomów podstawowej stopy procentowej.

Biorąc pod uwagę zmienność do godziny 18:45 zauważymy, że dolar amerykański (USD0 osłabiał się dziś w stosunu do zdecydowanej większości walut grupy G8. Jego niewielką aprecjację dostrzec można bowiem jedynie w stosunku do dolara kanadyjskiego.

Czwartkowa zmienność USD wobec walut grupy G8
Dane z godz. 18:45 | Źródło: finviz.com

Sytuacja techniczna na USD/JPY

Spoglądając na notowania pary walutowej USDJPY zauważymy, że w skutek dzisiejsych spadków rynek pokonał kolejne techniczne wsparcie. Jeżeli zatem tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie kurs mógłby osunąć się nawet w okolice poziomu 108.00.

Kurs pary walutowej USDJPY
USDJPY Daily

O tym się dziś mówiło:


Logo STOSTO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułNajciekawsze setupy dnia – 20.12.2018
Następny artykułDolar amerykański (USD) najtańszy od października br.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here