Naga MarketsLogo TickmillPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Czwartkowa sesja przebiegała na rynku walutowym niezwykle interesująco. Już przed południem poznaliśmy bowiem najnowsze dane dot. sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Z raportu ONS wynika, iż jej wartość utrzymała się we wrześniu br. na względnie stabilnym poziomie, co w ujęciu rocznym przełożyło się na wzrost jedynie o 3,1% wobec oczekiwań zakładających odczyt na poziomie 3,2%.

W godzinach popołudniowych poznaliśmy także raport z amerykańskiego rynku pracy oraz najnowsze dane dot. zmiany poziomu zapasów ropy naftowej. Jak się okazało, te rosły w najszybszym tempie od pół roku.

Najważniejszym wydarzeniem czwartkowej sesji był jednak bez wątpienia szczyt UE, w trakcie którego negocjatorzy Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie Brexitu. Mimo szumnych zapowiedzi, Boris Johnson nie uzyskał znaczących ustępstw od Unii. Sam za to ustąpił w kluczowej sprawie specjalnego statusu Irlandii Północnej. Z najnowszych ustaleń wynika, że między Irlandią a Irlandią Północną nie powstanie prawdziwa granica, choć Irlandia Północna pozostanie w brytyjskiej strefie celnej. Towary, które zmierzać będą na rynek unijny, będą clone według unijnych zasad.

– Tam, gdzie jest wola, tam jest porozumienie – mamy je! Jest to uczciwa i wyważona umowa dla UE i Wielkiej Brytanii; świadczy o naszym zaangażowaniu w poszukiwanie rozwiązań. Rekomenduję Radzie Europejskiej zatwierdzenie tej umowy – napisał na Twitterze szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Mimo, że członkowie wszystkich pozostałych, 27 państw państw członkowskich UE zaakceptowali wypracowane porozumienie, to od ostatecznego sukcesu i spełnienia obietnicy wyjścia z UE przed 31 października, rząd Borisa Johnsona dzieli jeszcze jeden, ale jakże istotny krok: głosowanie w brytyjskim parlamencie, które wyjątkowo odbędzie się w sobotę w Izbie Gmin. To na tym polu trzykrotnie poległa Theresa May. I wiele wskazuje na to, że tu polegnie też Johnson.

 – Nie jestem ekspertem od Izby Gmin, nie wiem, nikt chyba dziś na świecie nie wie, jakie będą ostateczne decyzje, ale premier Johnson daje w jakimś sensie głowę, że to przeprowadzi. To już jest jego zadanie – powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Z kolei lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn wskazał, że wypracowane przez Johnsona porozumienie wygląda “jeszcze gorzej” niż wersja wynegocjowana przez Theresę May, i powinno zostać odrzucone przez posłów. Wiele wskazuje więc na to, że jego ugrupowanie zagłosuje w sobotę za zorganizowaniem ponownego referendum, w którym wyborcy mieliby do wyboru brexit w wersji Johnsona lub pozostanie w UE.

Warto zwrócić także uwagę, że niezależnie od tego, jak zagłosują brytyjscy posłowie, do brexitu prawdopodobnie nie dojdzie przed wyznaczoną datą 31 października. W praktyce okazuje się bowiem, że nawet jeśli umowa zostanie przyjęta przez brytyjską Izbę Gmin, potrzebny będzie dodatkowy czas na dopełnienie formalności i ratyfikację.

Dolar największym przegranym sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godziny 20:00 zauważymy, że dolar amerykański osłabiał się dziś w stosunku do wszystkich pozostałych walut grupy G8. Największą jego deprecjację dostrzec można było wobec franka szwajcarskiego, dolara nowozelandzkiego i australijskiego.

Czwartkowa zmienność walut grupy G8 wobec dolara amerykańskiego
Dane z godz. 20:00 | Źródło: finviz.com

USDCAD w okolicy istotnego wsparcia

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy, że wskutek ubiegłotygodniowych spadków rynek pokonał linię tendencji wzrostowej i wybił dołem z formacji trójkąta prostokątnego. Poniedziałkowe wzrosty doprowadziły do re-testu ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu), gdzie już we wtorek ponownie pojawiła się reakcja podażowa. Trwające od tego czasu spadki sprawiły, że rynek osunął się w okolice kolejnego, technicznego wsparcia 1.3138. Jeżeli i ten poziom zostanie trwale pokonany, kurs uSDCAD mógłby osunąć się nawet w rejon 1.3025.

Kurs pary walutowej USDCAD
USDCAD Daily

USDCHF pokonuje linię trendu

Za potencjalnym osłabieniem dolara amerykańskiego przemawia także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej USDCHF, której kurs osunął się dziś poniżej linii tendencji wzrostowej. Jeżeli tylko spadki będą kontynuowane, rynek mógłby dotrzeć w okolice 0.9850.

Kurs pary walutowej USDCHF
USDCHF Daily

O tym się dziś mówiło:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTwoje pomysły są cenne. Chroń je z pomocą rzecznika patentowego
Następny artykułBlok po 22 – 17 października 2019: GBP/USD, AUD/USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here