polski złoty w doniczcePolski złoty w środę notował silniejszą korektę do większości głównych walut (wyjątkiem jedynie kurs funta). Kurs euro testował minima z kilkunastu dni, kurs dolara wrócił pod 3,80 zł, podobnie z resztą jak kurs franka. W czwartek, 28 lutego 2019 roku, kursy walut delikatnie korygują do PLN odzyskując część strat.


Kurs euro nie był tak nisko od 11 lutego, EUR/PLN spada pod 4,32 zł

Po serii nieudanych prób pokonania pułapu 4,34 zł, kurs euro wreszcie silniej koryguje i w efekcie złotówka umacniała się przez dwie ostatnie sesje. W środę EUR/PLN dotarł do poziomów pod 4,32 ostatni raz obserwowanych w pierwszej połowie miesiąca, a czwartkowe przedpołudnie przynosi delikatną korektę wzrostową.

kurs euro 28 lutego 2019
Kurs euro silnie traci do złotówki. Źródło: Tradingview.com

Patrząc na powyższy wykres można zauważyć, że cena nie zatrzymała się w przypadkowym miejscu. Krótkoterminowe wsparcie na 4,3130 pokrywa się ze szczytami, które kurs euro rysował w trakcie jednej z pierwszych sesji tego roku.

USD/PLN wraca pod 3,80, kurs dolara może spaść o kolejne 8 groszy?

Dolar amerykański we wtorek wybijał, a w środę testował od dołu istotny poziom wsparcia/oporu wyznaczany na wysokości 3,80 zł. USD/PLN był blokowany przez wspomnianą strefę od połowy grudnia 2018 i czterokrotnie podejmował nieudane próby jego wybicia. Pod koniec lutego cena powraca poniżej strefy, testuję 3,78 zł i korzysta z dynamicznego wsparcia wyznaczanego przez 50-okresową średnią ruchomą.

kurs dolara 28 lutego 2019
Kurs dolara wrócił pod zasięg dawnego oporu. Źródło: Tradingview.com

W tym momencie cena ma przed sobą dolne ograniczenie kilkumiesięcznej konsolidacji, które wypada tuż pod 3,73 zł. Najpierw jednak musi pokonać niebieską linię (wspomniana przed chwilą średnia ruchoma). Nad południową bandą ruchu bocznego przesuwa się dodatkowo wolniejsza średnia (z 200 sesji), którą cena ostatni raz wybijała (i to chwilowo) we wrześniu 2018.

Kurs funta łapie oddech po teście 5,06 zł. GBP/PLN zatrzyma wzrosty?

Od początku tego tygodnia kurs funta zyskiwał około 6 groszy, pokonując i pozostawiając w tyle okrągły pułap 5 złotych. W czwartek GBP/PLN otwiera się delikatnie poniżej wczorajszej ceny zamknięcia i marginalnie koryguje, utrzymując pod 5,05 zł.

kurs funta 28 lutego 2019
Kurs funta w czwartek delikatnie koryguje dotychczasowe wzrosty. Źródło: Tradingview.com

Nie zmienia to faktu, że cena nadal utrzymuje się na niemal dwuletnich minimach i zdaniem analityków jakakolwiek korekta w okolice 5 złotych będzie raczej okazją dokładania do długich pozycji niż zapowiedzią silniejszej korekty. W tym celu wspomniany psychologiczny poziom wsparcia musiałby zostać trwale wybity. Istotna strefa wsparcia znajduje się również w okolicach 4,98 gdzie przebiegają maksima z maja i lipca 2018 oraz 23,6% zniesienia trendu wzrostowego z bieżącego roku.

CHF/PLN testuje średnią ruchomą, kurs franka może się dalej osuwać?

Kurs franka nie może zaliczyć bieżącego tygodnia do udanych. Po teście lokalnych maksimów w okolicach 3,83 zł, cena dynamiczniej się osuwała i w środę zamykała dzień na 3,7885, testując wybitą wcześniej średnią z 50 ostatnich sesji. W czwartek CHF/PLN próbuje silniej korygować i testować okrągły pułap 3,80 oraz naruszoną EMA, jednak zdaniem analityków  istnieją szansę na dynamiczniejszą korektę spadkową w kierunku tegorocznych minimów, które pokrywają się z dołkami październikowo-listopadowymi pod 3,74 zł.

kurs franka 28 lutego 2019
Kurs franka może spadać w kierunku dolnego ograniczenia konsolidacji. Źródło: Tradingview.com

Zaprzeczeniem tych scenariuszy będzie powrót ceny nad dwie strefy oporu zaznaczone kolorem zielonym lub ewentualne przetestowanie tegorocznych szczytów powyżej 3,84 zł.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here