Naga Markets

Czwartkowe kursy walut – dolar, funt, frank i euro – 26 maja 2022 rokuW czwartek o poranku polski złoty zyskuje względem głównych konkurentów na rynku Forex. Dzisiejsza sesja rozpoczyna się następującymi zmianami na parach walutowych: GBP/PLN (-0,08%), CHF/PLN (-0,12%), USD/PLN (+0,03%) oraz EUR/PLN (-0,08%). Sprawdź jak kształtują się kursy walut w czwartek 26 maja 2022 roku.

  • Kurs USD/PLN stabilizuje przy 4,30 zł. Dolar może podejmować kolejne próby odbicia 
  • EUR/PLN ma problemy przy 4,60 zł. Wspólna waluta kontynuuje  spadki
  • Kurs funta wybija powyżej 5,41 zł. Na parze GBP/PLN dominuje podaż
  • Para walutowa CHF/PLN kontynuuje deprecjację. Frank ma trudności z utrzymaniem poziomu 4,47 zł
Para walutowa Kurs Nazwa Data aktualizacji
EUR/PLN 4,6024 euro 26 maja 2022 roku, godz.: 07:25
USD/PLN 4,3053 dolar 26 maja 2022 roku, godz.: 07:25
GBP/PLN 5,4159 funt 26 maja 2022 roku, godz.: 07:25
CHF/PLN 4,4737 frank 26 maja 2022 roku, godz.: 07:25

Kurs EUR/PLN kolejny dzień narusza poziom 4,60 zł. Euro o poranku kontynuuje spadki

Notowania pary walutowej EUR/PLN o poranku wyraźnie mają trudności z odzyskaniem bariery 4,60 zł. W obliczu szybko zmieniającego się sentymentu i obaw na światowych rynkach, wspólna waluta może być skłonna do krótkotrwałej konsolidacji.



Wczoraj notowania wspólnej waluty cechowały się sporą zmiennością, a euro było jedną z najsłabszych walut w regionie. Notowania rozpoczęły dzień w tuż poniżej bariery 4,60 zł, przy czym w ciągu dnia przetestowały zarówno nowe dołki przy 4,58 zł, jak i podjęły się nieudanej próby odbicia w rejon 4,62 zł. Po zapowiedziach prezes EBC podwyżek stóp procentowych, notowania wspólnej waluty powinny zauważalnie zyskiwać na wartości, jednak rynek patrząc na kolejne dane makroekonomiczne strefy euro ma poważne wątpliwości, co do prognozowanych zmian.

Już teraz EUR/PLN porusza się poniżej dołków z pierwszej części kwietnia (zakres 4,62 – 4,60 zł), co w dalszym ciągu może w najbliższych dniach oznaczać uchylenie furtki do zejścia poniżej 4,60 zł i kontynuacji spadków w kolejnych miesiącach w stronę 4,50 zł.

Euro po wczorajszej nieudanej próbie powrotu powyżej 200 dniowej średniej kroczącej (MA) przy 4,62 zł, ma poważne kłopoty, a powrót powyżej 4,60 zł może być znacząco utrudniony, zwłaszcza ze względu na poprawiający się sentyment oraz zbliżające się w czerwcu kolejne posiedzenie RPP. Tym samym w dłuższym okresie coraz bardziej prawdopodobne wydaje się zejście w rejon 4,50 zł.

Kurs euro, para walutowa EUR/PLN, notowania na dzień 26 maja 2022 roku
Kurs euro, para walutowa EUR/PLN, notowania na dzień 26 maja 2022 roku

Kurs franka oscyluje przy 4,47 zł. CHF/PLN czeka konsolidacja?

Po wczorajszej nieudanej próbie powrotu w rejon 4,51 zł para walutowa CHF/PLN oddala się od bariery 4,48 zł. Szwajcarski Bank Narodowy znany ze swojej stabilności oraz niechęci do podwyżek stóp procentowych (które ostatni raz miały miejsce w 2007 r.) zdaje się powoli zmieniać stanowisko, co w kolejnych tygodniach będzie wpływać na notowania par walutowych z frankiem.

Już teraz rynek wycenia, że do końca roku w Szwajcarii stopy procentowe wzrosną, a łączna skala podwyżek wyniesie 75 punktów bazowych. Ponadto władze monetarne kraju mogą chcieć wykorzystać obecną sytuację (inflacja na poziomie 2,5% i podwyżki stóp procentowych przez inne banki centralne) do ucieczki od utrzymywanych od wielu lat ujemnych stóp procentowych. Działania te, wraz ze statusem bezpiecznej przystani powinny doprowadzić do umocnienia się franka, a skala jego zwyżek standardowo powiązana będzie z sytuacją gospodarczą strefy euro. Im gorzej radzą sobie poszczególne gospodarki krajów Europy, tym mocniej będzie rósł frank.

Przy obecnej sytuacji, w której na rynku gości coraz większy optymizm, największy atut franka staje się jego słabością. O poranku CHF/PLN nieznacznie traci na wartości, starając się utrzymać powyżej 4,47 zł. Po wczorajszym wybiciu w okolice 4,51 zł byki mogą podejmować kolejne próby natarcia, jednak wiele wskazuje na to, że strona podażowa nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, dlatego w najbliższych dniach nie można wykluczyć ponownego testu przedziału 4,45 – 4,42 zł.

NED
Kurs franka, para walutowa CHF/PLN, notowania na dzień 26 maja 2022 roku
Kurs franka, para walutowa CHF/PLN, notowania na dzień 26 maja 2022 roku

Kurs USD/PLN powstrzymuje dalsze spadki. Dolar umacnia się przy 4,30 zł

O poranku para walutowa USD/PLN przerywa obserwowane w ostatnich dniach spadki. Amerykańska waluta skutecznie odbiła się od poziomu 4,28 zł, kończąc dzień powyżej wsparcia przy 4,30 zł.

Tylko od poniedziałku kurs USD/PLN przecenił się o 7 groszy, a poprawa globalnego sentymentu doprowadziła do wzrostu wartości ryzykownych walut. Kolejne informacje ze świata, w tym napięcie na linii Waszyngton-Pekin, dalsze działania zbrojne Rosji oraz niejednoznaczne dane makroekonomiczne, przekładające się na obawy o spowolnienie gospodarcze mogą znacząco umocnić dolara.

Wczorajszy dzień przyniósł znaczną poprawę notowań USD, a wieczorne Minutes Fed nie zmieniły perspektyw dla polityki monetarnej. Oznacza to, że bank centralny planuje kolejne podwyżki stóp procentowych na co pozytywnie zareagowała amerykańska waluta.

Dolar był wczoraj jedną z najsilniejszych walut, czego skutkiem był test okolic 4,43 zł, który w kolejnych dniach pozostaje ważnym celem dla popytu.

Obecnie kurs EUR/USD ulega widocznej stabilizacji tuż poniżej 1,07, co powinno przełożyć się na nieco mniejszą zmienność na innych parach walutowych z dolarem.

W pierwszych godzinach sesji para walutowa podejmuje próbę odbicia, umacniając się powyżej 4,30 zł. Inwestorzy pozostają podzieleni, obawiając się, że wczorajsze słabsze dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku, to sygnał, że gospodarka hamuje szybciej niż sądzono, a to może odbić się na polityce FED, prowadząc do kolejnej fali spadków USD.

Kurs dolara, para walutowa USD/PLN, notowania na dzień 26 maja 2022 roku
Kurs dolara, para walutowa USD/PLN, notowania na dzień 26 maja 2022 roku

Kurs funta oddaje część umocnienia. Notowania GBP/PLN oscylują przy 5,41 zł

Po wczorajszym odbiciu i powrocie w okolice 4,42 zł para walutowa GBP/PLN ponownie traci na wartości. Notowania funta podążają zgodnie z trendem spadkowym, wyznaczając kolejne dołki, a aktualnie waluta stara się utrzymać poziom 5,41 zł.

W tym tygodniu kurs GBP/PLN runął z poziomu 5,47 zł w rejon lutowych dołów przy 5,35 zł, co jest konsekwencją trudnego położenia brytyjskiej gospodarki, a także komunikatów Banku Anglii, który otwarcie przyznaje, że z powodu spowolnienia gospodarczego, podwyżki stóp procentowych, mające na celu walkę z inflacja, będą zależne od kolejnych odczytów gospodarczych. Seria odczytów z ostatniego tygodnia nie rysuje jednoznacznego obrazu kondycji brytyjskiej gospodarki, przez co kurs funta dokonuje gwałtownych zwrotów.

O poranku para walutowa stara się ograniczyć dalszą wyprzedaż, zachowując jak najwięcej odzyskanego wczoraj terytorium. Trwające spadki opierają się jednak o solidne fundamenty gospodarcze, co sugeruje, że w w najbliższym czasie funt może zostać zepchnięty w okolice 5,40 zł, a później także poniżej, gdyż droga ta została już przetarta podczas wtorkowej sesji.

Kurs funta, para walutowa GBP/PLN, notowania na dzień 26 maja 2022 roku
Kurs funta, para walutowa GBP/PLN, notowania na dzień 26 maja 2022 roku
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs rubla wykres | benefit kurs akcji | kurs franka szwajcarskiego | notowania orlen | mercator akcje wykres | kurs benefit | co znaczy blik |



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>



ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here