W czwartek o poranku polski złoty nieznacznie traci względem głównych konkurentów na rynku Forex. Dzisiejsza sesja rozpoczyna się następującymi zmianami na parach walutowych: GBP/PLN (+0,07%), CHF/PLN (-0,11%), USD/PLN -0,08%) oraz EUR/PLN (+0,01%). Sprawdź jak kształtują się kursy walut w czwartek 20 października 2022 roku.

Czwartkowe kursy walut – dolar, funt, frank i euro – 20 października 2022 roku
Ile kosztuje euro, dolar, funt i frank do polskiego złotego?
  • Kurs USD/PLN odzyskuje zakres 4,90 – 4,91 zł. Notowania dolara odrabiają straty
  • EUR/PLN podchodzi pod 4,80. Wspólna waluta przerywa korektę
  • Kurs funta wybija powyżej wsparcia 5,50 zł. Brytyjska waluta kontynuuje trend boczny
  • Kurs CHF/PLN oscyluje przy dolnym ograniczeniu 4,88 zł. Czy franka czeka ponowna konsolidacja?
Para walutowa Kurs Nazwa Data aktualizacji
EUR/PLN 4,8018 euro 20 października 2022 roku, godz.: 07:35
USD/PLN 4,9087 dolar 20 października 2022 roku, godz.: 07:35
GBP/PLN 5,5123 funt 20 października 2022 roku, godz.: 07:35
CHF/PLN 4,8838 frank 20 października 2022 roku, godz.: 07:35

Kurs EUR/PLN wraca powyżej 4,80 zł. Euro próbuje powstrzymać dalszą wyprzedaż

Para walutowa EUR/PLN zareagowała na wczorajsze podbicie dolara, a w przypadku EUR/USD cofnięcie doprowadziło do powrotu poniżej poziomu 0,98. Równo za tydzień, czeka nas posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, a te inwestorzy wyceniają jastrzbio.

Odbicie PLN wyhamowało w ślad za ograniczeniem dynamiki zwyżki eurodolara. Notowania EUR/PLN odzyskały tym samym ważny poziomu wsparcia przy 4,80 zł, który jest kluczowy w przypadku dalszej aprecjacji waluty. Wspólna waluta podejmuje próbę zakończenia ostatniej korekty, a inwestorzy grają pod zbliżające się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego planowanego na czwartek, 27 października. Przekaz ze strony członków tego gremium wciąż wypada “jastrzębio”, jednak z rynkowego punktu widzenia pary związane z PLN wciąż mogą kontynuować korekty spadkowe.

O poranku euro utrzymuje się w pobliżu bariery 4,80 zł, wykonując testy zakresu 4,81 zł, a najbliższym wsparciem pozostają okolice 4,78 zł. W przypadku dalszego umocnienia się euro, kluczowy będzie powrót w rejon 4,82 zł – 4,84 zł. Warto zatem przyglądać się tym zakresom na przestrzeni kolejnych dni, gdyż powinny one wyznaczyć kierunek wspólnej waluty do końca miesiąca.

Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 20.10.2022
Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 20.10.2022

Kurs CHF/PLN nie ma siły wrócić powyżej 4,90 zł. Frank kolejny dzień bez rozstrzygnięcia

O poranku notowania CHF/PLN utrzymują się poniżej strefy wsparcia wyznaczonej przez 50 dniową wykładniczą średnią kroczącą w rejonie 4,90 zł. Wczorajsze próby powrotu powyżej tej strefy okazały się bezcelowe, a notowania szwajcarskiej waluty powróciły do strefy konsolidacji miedzy 4,78 zł, a 4,90 zł, w której frank poruszał się od lipca do września br.

Aktualnie notowania CHF/PLN starają się utrzymać wsparcie 4,88 zł, aby w kolejnych dniach móc walczyć o powrót powyżej 4,90 zł. Frank powstrzymuje dalszą korektę, korzystając z rosnącej na rynkach niepewności. Najbliższymi wsparciem pozostaje testowany dzisiaj poziom 4,88 zł, natomiast dynamicznym oporem jest strefa wyznaczona przez 50 dniową wykładniczą średnią kroczącą w pobliżu 4,91 zł, która była już kilkukrotnie i bezskutecznie testowana przez byki o poranku.

Notowania franka szwajcarskiego. Para walutowa CHF/PLN na dzień 20.10.2022
Notowania franka szwajcarskiego. Para walutowa CHF/PLN na dzień 20.10.2022

Dolar przerywa spadki. Kurs USD/PLN może znów wybić powyżej 4,91 zł

Choć jeszcze w poniedziałek kurs USD/PLN zdołał przetestować poziom 4,98 zł, tak w kolejnych dniach doszło do radykalnej poprawy rynkowego sentymentu, co wiązało się ze znacznym odreagowaniem notowań indeksów zarówno w na Wall Street, jak i w Europie, a zielony przecenił się od początku tygodnia o przeszło 7 groszy.

Ruch ten został jednak zniwelowany przez wczorajszą sesję, podczas której para USD/PLN odbiła od poziomu 4,85 zł i umocniła się o przeszło 6 groszy. Popołudniowe dane z USA nie zmieniły nastawienia inwestorów wobec dolara, które od wtorkowego wieczora znów jest wzrostowe.

XTB

Tym samym dolar odzyskał wczoraj barierę 4,90 zł, a świat przygląda się eskalującej sytuacji na Ukrainie. Choć dolar korzysta na chwilowym pogorszeniu rynkowego sentymenty, tak wydaje się, że kolejna fala osłabienia dolara jest kwestią nadchodzących dni, dlatego nie można wykluczyć, że przed posiedzeniem EBC kurs EUR/USD powróci w rejon parytetu, a za nim przyśpieszy odbicie na złotym poniżej wsparcia 4,80 zł.

Alternatywnie dolar może podejmować próby odbicia powyżej oporu 4,95 zł, co wiązałoby się z możliwością testowania niedawnych szczytów w okolicach 5 zł, jednak kluczy w tej sprawie będzie rynkowy sentyment oraz posiedzenie EBC.

Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 20.10.2022
Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 20.10.2022

Kurs GBP/PLN próbuje odbijać. Funt umacnia się w okolicach 5,51 zł

Notowania GBP/PLN przetestowały wczoraj poziom 5,48 zł, a następnie powróciły powyżej wsparcia 5,50 zł, kończąc dzień powyżej 5,51 zł. Wraz z nadciągającym kolejnym trzęsieniem ziemi w gabinecie premier Liz Truss, funt konsoliduje wokół strefy wsparcia, wzmocnionego o 50 dniową wykładniczą średnią kroczącą oraz 200 dniową średnią kroczącą.

Polityczne trzęsienie ziemi na wyspach trwa, a co za tym idzie, rośnie ryzyko przedterminowych wyborów parlamentarnych. Obecne tematy gospodarcze przejął nowy kanclerz skarbu, Jeremy Hunt, który planuje cięcia w rządowym planie pomocy gospodarstwom domowym.

Z technicznego punktu widzenia notowania funta kontynuują konsolidację, która wkrótce może przerodzić się w nowy trend spadkowy. Para GBP/PLN jest w stanie zejść w okolice ważnego wsparcia 5,50 zł, mimo iż o poranku odbija powyżej 5,51 zł.

Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 20.10.2022
Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 20.10.2022Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCIBC: Bank Kanady podniesie stopy procentowe o 75 punktów bazowych
Następny artykułPoranny przegląd rynków. Jen przy 150,00, kurs funta w obliczu kryzysu politycznego
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here