Naga Marketsdraghi
Obecny szef EBC, Mario Draghi

Już w najbliższy czwartek, 13 grudnia poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie wysokości stóp procentowych w strefie euro. W tym samym dniu będziemy mogli wysłuchać też, co do powiedzenia w trakcie konferencji prasowej będzie miał prezes EBC, Mario Draghi. Analitycy dużych banków inwestycyjnych przedstawili swoje aktualne prognozy przed ostatnim posiedzeniem EBC w tym roku.


Rekomendacje dużych banków publikujemy przy wsparciu brokera STO

Draghi zapowie podwyżkę stóp na 2019 rok?

Tuż przed najbliższą konferencją Europejskiego Banku Centralnego pojawia się coraz więcej spekulacji wśród „dużych graczy” rynku finansowego. Wielu z nich zauważa, iż euro mogłoby się umocnić, gdyby przewodniczący EBC Mario Draghi zaintonował, iż polityka pieniężna będzie normowana w przyszłym roku. Biorąc pod uwagę, iż FED rozważa wstrzymanie podwyżek stóp procentowych już wiosną 2019, taki scenariusz mógłby przyczynić się do znacznej aprecjacji wspólnej waluty.

flagi uniiEuropejska waluta korzysta ze słabości dolara, ponieważ inwestorzy kwestionują, czy FED będzie nadal podnosił stopy procentowe w przyszłym roku. Euro mogłoby zyskać na wartości pod warunkiem, że Draghi sygnalizuje w czwartek przynajmniej jedną podwyżkę stóp w 2019 r. Mimo licznych spekulacji rynki finansowe prognozują, że pierwsza podwyżka stopy depozytowej od 2011 roku nie nastąpi w przyszłym roku. EBC ma sfinalizować program skupu aktywów na 2,6 biliona euro (2,97 biliona dolarów) do końca tego miesiąca, ale jeszcze nie ogłosił, w jaki sposób zainwestuje wpływy z obligacji.

Oto, co stratedzy banków inwestycyjnych mają do powiedzenia przed ostatnim posiedzeniem EBC w tym roku:

Toronto-Dominion Bank: Oczekujemy wyższych notowań dla pary EUR/USD

– Wzrost stóp zwrotu z obligacji mógłby przesunąć euro-dolara na nowy, wyższy przedział handlowy przed końcem roku. Potwierdzenie, że Draghi trzyma się swojego planu, byłoby pozytywne dla euro – powiedział Ned Rumpeltin, szef strategii walutowych.

Credit Agricole: Euro wróci na wyższe poziomu

– W obliczu słabych danych i niskich cen ropy, EBC będzie musiał zmierzyć się ze “sprawdzianem rzeczywistości” swoich planów normalizacji polityki i przekazać istotne wskazówki inwestorom. To powiedziawszy, spodziewamy się, że EBC będzie trzymał się swoich planów i nie zmieni wytycznych, zważywszy na to, iż osiągnął granice swojej polityki luzowania pieniężnego. Zakładamy również, że niektóre ekonomiczne i polityczne zagrożenia w strefie powinny zacząć się zmniejszać. To może pomóc wzrostom na parze EUR/USD – piszcie strateg Valentin Marinov.

Zostań klientem STO i otrzymuj tygodniowe Big Bank Report

MUFG: EBC może otworzyć drogę do wzrostów dla euro

– Silne dane o wynagrodzeniach za III kwartał powinny zapewnić EBC komfort, że inflacja rośnie, a to pozwoli na utrzymanie kursu w drodze do stopniowej normalizacji polityki. Jeśli EBC okaże się mniej gołębi niż się spodziewano, może to podbić kurs EUR/USD w kierunku 1,15 – uważa strateg Lee Hardman.

Morgan Stanley: Jedna podwyżka w 2019 r.

– Ogłoszenie biernego działania, w wyniku którego EBC będzie starał się przedłużyć czas trwania monetarnego luzowania ilościowego, może również wysłać wiadomość do rynków na temat zamiaru kontynuowania tej polityki w przyszłym roku. Utrzymujemy pogląd, że prawdopodobna wydaje się podwyżka stóp procentowych o 15 pkt. proc. w październiku 2019 r.  pisze strateg Elaine Lin.

Barclays: EBC gołębi przed końcem roku

– Oczekujemy, że wydźwięk EBC będzie gołębi. Chociaż widzimy szansę na bardziej restrykcyjne wypowiedzi to uważamy, iż ten rok nie przyniesie żadnych nowości dot. dalszej polityki monetarnej. Pozostajemy niedźwiedzi w stosunku do euro – piszą strategowie Cagdas Aksu i Max Kitson.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here